Biznis

PODACI IDZ-A

Pad zaliha industrijskih proizvoda na mjesečnoj razini

Ukupne zalihe gotovih industrijskih proizvoda na kraju prošle godine u usporedbi sa zalihama na kraju studenoga bile su manje za 5,3 posto dok su u usporedbi sa zalihama na kraju prosinca 2022. porasle za 5,9 posto


 
2 min
HINA
Ilustracija: Pixabay

Ukupne zalihe gotovih industrijskih proizvoda na kraju prošle godine u usporedbi sa zalihama na kraju studenoga bile su manje za 5,3 posto dok su u usporedbi sa zalihama na kraju prosinca 2022. porasle za 5,9 posto

Ukupne zalihe gotovih industrijskih proizvoda na kraju prošle godine u usporedbi sa zalihama na kraju studenoga bile su manje za 5,3 posto dok su u usporedbi sa zalihama na kraju prosinca 2022. porasle za 5,9 posto, pokazuju podaci Državnog zavoda za statistiku (DZS).

Prema glavnim industrijskim grupacijama (GIG), na mjesečnoj su razini najviše pale zalihe energije, za 38,5 posto. Zalihe kapitalnih proizvoda su smanjene za 5,6 posto, netrajnih proizvoda za široku potrošnju, za 3,8 posto, trajnih proizvoda za široku potrošnju, za 4,1 posto te intermedijarnih proizvoda, za 1,4 posto.

Na godišnjoj su razini najviše pale zalihe energije, za 12,6 posto te zalihe netrajnih proizvoda za široku potrošnju, za 2,9 posto.

Istodobno su zalihe kapitalnih proizvoda porasla za 25,3 posto, treajnih proizvoda za široku potrošnju, za 24,9 posto te intermedijarnih proizvoda, za 15,9 posto.

Prema područjima i odjeljcima Nacionalne klasifikacije djelatnosti (NKD) na mjesečnoj su razini zalihe u rudarstvu i vađenju porasle za 2,9 posto, dok su na godišnjoj razini pale za 7,6 posto. Zalihe u prerađivačkoj industriji na mjesečnoj su razini pale za 5,7 posto, a na godišnjoj su razini porasle za 6,4 posto.

U sklopu prerađivačke industrije na mjesečnoj razini najveći pad zaliha zabilježen je u proizvodnji koksa i rafiniranih naftnih proizvoda, za 49,9 posto, proizvodnji ostalih prijevoznih sredstava, za 24,8 posto te proizvodnji strojeva i uređaja, za 19,9 posto.

Najveći rast zaliha bilježi se u proizvodnji duhanskih proizvoda, za 15,9 posto te proizvodnji kože i srodnih proizvoda i proizvodnji gotovih metalnih proizvoda, osim strojeva i opreme, za po deset posto.

Na godišnjoj razini u sklopu prerađivačke industrije najviše su porasle zalihe u proizvodnji motornih vozila, prikolica i poluprikolica, za 118,2 posto, u proizvodnji kemikalija i kemijskih proizvoda, za 73 posto, u proizvodnji električne opreme, za 54,9 posto itd.

Najveći pad zaliha zabilježen je u proizvodnji duhanskih proizvoda, za 53,7 posto, te u proizvodnji namještaja, za 29 posto.

Isto izvješće DZS-a pokazalo je da je industrijska proizvodnja u prosincu prošle godine pala, nakon tri mjeseca rasta, pa je i u cijeloj prošloj godini zabilježila blagi pad. Tako je industrijska proizvodnja u prosincu pala 4,3 posto u odnosu na prethodni mjesec, dok je u odnosu na prosinac 2022. godine skliznula 0,9 posto. U cijeloj prošloj godini industrijska je proizvodnja bila 0,1 posto manja nego godinu dana prije.


Nastavite čitati

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.