Sjedinjene Države imaju novu vrstu trojanskog konja. Savezni ured za istrage i Središnja obavještajna agencija upozorili su da tvrtka društvenih medija TikTok, u vlasništvu kineskog diva ByteDance, ozbiljno ugrožava privatnost.
Kako prenosi Reuters Dijelovi američke vlade bore se kako bi spriječili Amerikance da zadovolje potrebu za preuzimanjem video isječaka. U međuvremenu, jedna od najvećih kineskih kompanija uvlači se u američke domove.
Otprilike jedan od tri Amerikanca koristi kinesku aplikaciju TikTok za gledanje videa, navodi ByteDance. Amerikanci provedu u prosjeku 82 minute dnevno na TikToku, dvostruko više od vremena skrolanja na Facebooku i Instagramu i trostruko od vremena provedenog na Twitteru, prema SensorToweru.
Zasićenost je izazvala uzbunu. Direktor FBI-a Chris Wray rekao je američkim zakonodavcima u studenom da bi kineska vlada mogla koristiti TikTok za utjecaj na korisnike ili nadzor uređaja.
Bijela kuća zadužila je Odbor za strana ulaganja u Sjedinjenim Državama da odluči može li se s TikTokom doći do dogovora kako bi se ublažili rizikci. Tvrtka je ponudila veći nadzor nad TikTokom i pridržavala se zahtjeva na druge načine, uključujući sklapanje partnerstva s Oracleom (ORCL.N) za pohranu korisničkih podataka. Ipak, Reuters je u petak izvijestio da je TikTok zaustavio proces angažiranja konzultanata koji bi pomogli u provedbi sigurnosnog sporazuma.
Dvostranačka skupina u Kongresu u prosincu je predstavila zakon kojim bi se zabranio TikTok, ali demokrati su rekli da čekaju rezultate pregovora CFIUS-a prije poduzimanja bilo kakvih koraka.
Dok je Bidenova administracija razmišljala o izvršnoj uredbi, mjera je također odložena kako su se razgovori CFIUS-a nastavili, izvijestio je Politico u prosincu.
Opsežni embargo kineskim tehnološkim tvrtkama nije novost. Krajem prošle godine Bidenova administracija blokirala je prodaju nove opreme kineskih Huaweia i ZTE-a, rekavši da ta tehnologija predstavlja "neprihvatljiv rizik".
Softver je teže zabraniti nego hardver, budući da su američki suci bili skeptični prema dopuštanju izvršne mjere usmjerene na pojedinačne aplikacije.
Bivši predsjednik Donald Trump pokušao je spriječiti nove korisnike da preuzimaju TikTok, ali je Bidenova administracija opozvala tu mjeru nakon što su je blokirali američki sudovi, a jedan je sudac rekao da je Trump "vjerojatno pretjerao".