Jučerašnja 22. sjednica Gradskog vijeća Grada Pula trajala je tek nešto malo manje od sedam sati. Od ukupno 22 vijećnika, na sjednici nije bio prisutan jedino vijećnik HDZ-a Juraj Kovačević koji se unaprijed ispričao zbog nemogućnosti dolaska. Vijećničko mjesto Ivane Mohorović s NL Filipa Zoričića, koja je mandat stavila u mirovanje, od sinoćnje sjednice zauzima Vito Pauletić s iste liste.
Od većih tema očekivano su se iskristalizirale tri: prijedlog izmjene u organizaciji i načinu naplate parkinga, prijenos prava građenja nogometnog igrališta na Lungomare na tvrtku Pula Sport d.o.o. i izvješće o radu gradonačelnika Filipa Zoričića u prvom polugodištu 2022. godine. Kao rezultat izravnog sukoba pozicije i opozicije, prijedlog izmjena sustava parkinga usvojen je vrlo tijesno, sa samo jednim glasom više „za“. Prijedlog vezan za izgradnju igrališta prihvaćen je nešto lakše, iako uz dosta polemike, dok je gradonačelnikovo izvješće u potpunosti bojkotirano.
Krenimo redom. Naplata parkinga, povlašteno „holders only“ parkiranje u zoni starog grada i određivanje parkirnih zona, bolna je točka gradske opozicije još od uvođenja ovog modela naplate. Očekivano, prijedlog izmjena sustava parkinga, koji uključuje i dodatno „obogaćivanje“ postojećeg modela, izazvalo je dosta burnih reakcija. Vijećnici Možemo! zatražili su informacije o načinu zapošljavanja i plaćanja kontrolora „holdes only“ parkirnih mjesta, na što je direktor Pulaparkinga Branislav Bojanić dao tek neodređen odgovor, dok je Elena Puh-Belci iz IDS-a za mrtvilo u centru grada, ravno onom u vrijeme lockdowna, optužila upravo sustav parkinga osmišljen za vlasti Filipa Zoričića.
Ako postoji točka u kojoj su se IDS i Možemo! poklopili u stavovima, jučer je to bio upravo parking. Dok IDS smatra da nema tog „Vieni in città“ koji može spasiti grad, SDP smatra da je grad uništen još u vrijeme IDS-a, pogodovanjem kod iznajmljivanja prostora i toleriranjem neplaćanja zakupa. Možemo! pak smatra da se fokus s Pula Parkinga treba preseliti na Pulapromet jer gradu nedostaje vozača autobusa pa je Miha Paus pitao i zbog čega se jednostavno novac za „Dođi u grad“ ne bi prelio u Pulapromet kako bi se ljudima omogućilo da do grada lakše stignu.
Glasanje za ovaj prijedlog najviše je polariziralo vijećnike pa je on usvojen sa samo jednim glasom više „za“. IDS, Možemo! i nekadašnji IDS-ov vijećnik, a sada samostalni Daniel Deković, glasali su protiv. Podsjetimo, remodeliranje postojećeg sustava parkinga skraćuje trajanje ljetne sezone za mjesec dana, pa ona sada počinje 1. lipnja umjesto 1.svibnja i traje do 30. rujna, ali se dnevno vrijeme naplate u udarnim sezonskim mjesecima, srpnju i kolovozu, produljuje do ponoći.
Izmjene uključuju i promjenu u uvjetima dobivanja povlaštenih karata pa se spisak potencijalnih korisnika „holders only“ parkirnih mjesta proširuje na osobe s trajnim boravkom na području Pule i vlasnike apartmana, a zone u kojima je ovo mjesto moguće zakupiti na dvije dodatne, žutu i crvenu.
Iako su promjene za ovaj sustav parkinga prošle na vijeću, zakonitost uvođenja „holders only“ sustava još uvijek je na procjeni pri Visokom upravnom sudu.
Park Anne Frank i igralište na Lungomare
Nakon lako usvojenog prijedloga da se, do sada bezimeni park kod veterinarske stanice nazove po žrtvi holokausta Anni Frank, vijećnici su glasali i o prijenosu prava za izgradnju nogometnog igrališta na Lungomareu na gradsko trgovačko društvo Pula Sport d.o.o. , što je još jedan prijedlog projekta koji levitira na granici sudskog spora. U ovom slučaju, spor se vodi između grada i države i to oko zemljišta na kojem je predviđena izgradnja igrališta. Iako je završetak projekta gradonačelnik najavio još za prošlu godinu, jučerašnjim prihvaćanjem prijedloga postavljen je tek prvi preduvjet za njegovu izgradnju.
Dušica Radojčić iz Možemo! spomenula je kako je još nedavno zatražen prijenos vlasništva za ovu lokaciju, a sada se već traži prijenos gradnje i pitala gradonačelnika je li, onda, prva odluka bila ishitrena.
Igor Belas iz SDP-a misli da je možda bio preveliki optimist kada je mislio da su vijećnici imali dovoljno vremena da “skupe glave“ i izglasaju ovaj prijedlog i smatra neslaganje vijećnice Radojčić poražavajućim.
Spominjali su se i sudski sporovi, šumsko područje oko igrališta, nedostatak parkirnih mjesta u njegovoj blizini, ali i hotel.
Filip Zoričić sebi je obećao da se neće uključivati u diskusiju, ali Dušica Radojčić uspjela ga je isprovocirati da stane za govornicu.
- Rekao sam da neću komentirati, ali ne mogu izdržati, kolegice Radojčić. Dakle, neću Vam i ne mogu Vam dopustiti da je ovaj nogometni teren zbog hotela. To Vam neće proći, rekao je Zoričić i dodao kako je vijećnica Radojčić već dovoljno podijelila društvo i grad.
Iako se inicijalno složio s pojedinim izjavama Noela Mirkovića iz Možemo!, izjavio je kako ne može dozvoliti stavove kakve dijele neki simpatizeri njihove stranke da je „ovo igralište lakmus papir za hotel“.
Osim toga, gradonačelniku se ne dopada ni riječ „pogodovanje“ koju, prema njemu, vijećnica Radojčić prečesto koristi pa joj je savjetovao da je promijeni jer ona ne ide uz ovu gradsku upravu.
I nije ovo bila jedina primjedba na ponašanje vijećnika jučer tijekom sjednice. Sanji Radolović iz SDP-a nije se svidjelo što vijećnica Puh-Belci u gradskim problemima ne vidi krivicu svoje stranke, a predsjednici gradskog vijeća nije se dopao ton Sanje Radolović pa ju je opomenula. Igoru Belasu ne sviđa se što Radojčić kaže da ne želi igralište i što „to zaista tako i misli", a nezavisnom vijećniku srpske nacionale manjine Milanu Rašuli smeta što Miha Paus ne sjedi uspravno dok se diskutira.
Ipak, kao i svi prijedlozi izuzev posljednjeg, i ovaj je prihvaćen s tek četiri glasa protiv - sva četiri od vijećnika stranke Možemo!.
Farsa za kraj
A onda je, već uveliko blizu ponoći, na red stiglo Izvješće o radi gradonačelnika za prvo polugodište 2022. godine.
Iako se ovakva izvješća, prema zakonu, moraju podnositi još od 2009. godine, u pulskom Gradskom vijeću ova se obveza počela primjenjivati tek jučer.
Uvođenje podnošenja izvješća pohvalila je čak i Dušica Radojčić, ali je naglasila i da očekuje izvješće o drugom polugodištu već na sljedećoj sjednici vijeća u ožujku. Ipak, osim činjenice da je izvješće podneseno, malo što vezano za njega vijećnicima je bilo prihvatljivo. Od IDS-a do Možemo!, glavna primjedba bila je opsežnost dokumenta koji sadržava čak 210 stranica, a u kojem se, prema riječima Dušice Radojčić, ne nalaze najvažniji podaci poput troškova poslovnih putovanja niti objašnjenja na koji su način putovanja poput onog na otvaranje maratona u Istambulu imala pozitivan efekt na samu Pulu. Filip Zoričić na ovo je odgovorio kako su svi troškovi javno dostupni i nije ih nužno uključivati u izvješće.
Prema pojedinim vijećnicima, u izvješću je bilo previše teksta za čitanje i isuviše planova umjesto rezultata, prigovaralo se i na nedovoljno važnih podataka, a gotovo svima je zasmetao i koncept glasanja.Vijećnik IDS-a Valter Boljunčić, rekao je kako se o ovakvim dokumentima se ne glasa već se oni daju na znanje.
U pomalo farsičnom finalu sjednice, četiri su vijećnika glasala protiv izvješća dok ih je trinaest odbilo glasati.