Tvornica Calucem noću ispušta dim, nekakva isparavanja, dobili smo nekoliko dojava od zabrinutih Puljana.
Susjedi koji žive u neposrednoj blizini, na Stoji, u strahu su za svoje zdravlje i svojih bližnjih. Pitaju se - zašto se to uvijek događa pod okriljem noći, kada misle da svi spavaju.
Jedan od njih, a koji je poželio ostati anoniman, kazao nam je kako ih već dulje vremena prati i ispuštanja se, potvrđuje i on, najčešće događaju noću.
- To je dim od proizvodnje alucementa, no on u sebi sadrži velike količine sumpora i da, štetno je za zdravlje svakako, tvrdi nam.
Dodaje da se svoje sumnje prijavio i Mjesnom odboru Stoja.
Na desetke fotografija isparavanja
U zadnjih desetak dana dobili smo nekoliko fotografija s konkrektnim datumima koje su, same po sebi, dokaz da se nešto iz tvornice definitnivno izdiže u zrak. Jedna je tako primjerice snimljena u ponedjeljak 14. studenog, a prve su snimljene 28. listopada. Unutar tog razdoblja, navode nam, nekoliko je puta u zrak nešto ispuštano noću.
- Inače se zna osjetiti smrad noću, vidi li se u zraku nisam sigurna jer ne gledam, no smrad me ponekad zna uštipnuti za nos i u snu. Smrdi po sumporu, a ujutro po teresi vidim žute naslage, priča nam jedna od stanarka Lussijeve ulice, neposredno u blizini tvornice.
Dodaje kako je smrad posljednjih tjedana intenzivan i tijekom dana te već danima ne otvara prozore kako smrad ne bi ušao u stan.
Jesu li i sami primili pritužbe građana na rad? Mjeri li se i na koji način razina zagađenje, ali i buka iz tvornice (jer puna je Stoja grafita "Calucem lupa noću") i što ona pokazuju?
Jesu li s rezultatima mjerenja upoznali javnost te o kakvim se ispuštanjima radi na fotografijama pitanja su koja smo postavili i Calucemu. Odgovore očekujemo.
Zelena Istra tvornicu prijavila inspekciji
Iz Udruge Zelena Istra doznajemo da im se građani često bune radi tvornice, a ove su godine Calucem inspekciji zaštite okoliša prijavili tri puta, zadnji put prošli tjedan.
U svibnju su, primjerice, inspekciju upozorili da su "građani prijavili da su u noći 17. na 18. svibnja 2022. (od pola noći na dalje) osjetili zagađenje zraka od strane tvornice".
- Kažu da ih je probudilo gušenje, štipanje u grlu i kašalj. Sličnu prijavu smo dobili od drugih građana – za datume 8. na 9. svibnja 2022. u noćnim satima. Već smo puno puta primali prijave građana o zagađenju zraka od strane tvornice Calucem d.o.o. te se građani konstantno žale na zagađenje zraka i neugodne mirise pa čak i buku u noćnim satima, navodi se u prijavi Ministarstvu zaštite okoliša i prirode - Upravi za inspekcijske poslove.
Odgovore, i rezultate inspekcijskih nadzora, još uvijek očekuju, veli nam Irena Burba iz Zelene Istre koja pojašnjava da odgovore nekada dobiju s odmakom od par mjeseci, nekad ih niti ne dobiju. Napominje da se onda odgovori najčešće svedu na to "da je sve u parametrima", a to pripisuje i tome što se mjerenja rade s odmakom, ali ponekad i najave.
Za kiše se čestice spuštaju na tlo?
Predsjednica Mjesnog odbora Stoja Žaklina Bekavac Širić kazala nam je jučer kako trenutno nije u Puli pa ne može reći kako je stanje oko tvonice, u čijoj blizini i sama živi.
Nikome nije cilj da se tvornica ugasi, no njen rad treba prilagodit ljudima u čijem okruženju radi
Žaklina Bekavac Širić, MO Stoja
- Mogu vam kazati da nitko nije službeno ništa prijavio mjesnom odboru, no da mene ljudi često zaustavljau, zovu i upozoravaju na ovaj problem; od smrada i buke do crne i bijele prašine. Tako je i ovih dana i sve sam to proslijedila upravi, no odgovor o čemu se radi nisam dobila, kazala je Bekavac Širić.
Napominjući da se o ovom problemu stalno priča, da se problemi pojavljuju sporadično i onda se situacija donekle smiri, kazala nam je da joj je neslužbeno pojašnjeno i da se smrad jače osjeti kada je vrijeme kao posljednih dana, kišno i vlažno. Onda, pojašnjava, čestice sumpore ne mogu u zrak već se spuštaju na tlo.
- Nikome nije cilj da se tvornica ugasi, no njen rad treba prilagodit ljudima u čijem okruženju radi, zaključuje predsjednica Vijeća MO-a Stoja.
Njemačkoj inovacijski centar, Puli šporka industrija
Inače, u članku Jutarnjeg lista, iz kolovoza prošle godine, o preuzimanju Calucema od strane španjolskog proizvođača cementa Cementos Molins, a koji ga je preuzeo od talijanskog private equity fonda Ambienta SGR, navodi se kako je upravo zahvaljujući preuzimanju pulske cementare španjolski proizvođač postao drugi po veličini svjetski proizvođač kalcijevih - aluminatnih cementa u svijetu.
Iako je pulska tvornica nekad proizvodila klasični cement, ona sad proizvodi kalcij - aluminatni cement koji se koristi za posebne namjene. Godišnja proizvodnja je oko 100 000 tona.
Calucem
Sjedište Calucema je u Mannheimu u Njemačkoj, gdje se nalazi i njihov invacijski centar. U Puli je samo proizvodni pogon. Prednost pulske cementare je bila to što se nalazi uz more tako da je transport bio pojednostavljen i tako je omogućen izvoz širom svijeta, piše Jutarnji dodajći da Calucem zapošljava oko 180 radnika od čega je 138 u pulskom proizvodnom pogonu.
Na kraju dodajmo da lokalna mjerna postaja na Fiželi, a koja prati kvalitetu zraka, nije u posljednje vrijeme zabilježila prekoračenja u praćenim parametrima, kao što je to čest slučaj na Kaštijunu.
Postaja Fižela jedna je od tri mjerne stanice Mreže za praćenje kakvoće zraka Grada Pule. Ostale se nalaze na Rivi i Ulici Kamenjak. Ova na Fiželi prati slijedeće onečišćujuće tvari: dušikov dioksid, dušikove okside te ozon (NO₂, NOₓ i O₃).