Komunal

mijenja se vizura giardina

(FOTO) KAO DA MI RUKU REŽU Puljani emotivni oko uklanjanja ladonja na Korzu. Većina shvaća nužnost zahvata, no i dalje su skeptični

Kada me ovako pitate šta mislim stvarno ne znam. Emotivno sam protiv toga, al to je nešto što će svatko od nas morati riješiti sam sa sobom, jer ako je struka rekla da su opasni i treba ih se ukloniti onda je to to. Nisam stručnjak, no ovo je svejedno tužno, veli nam Marija promišljajući da je i prije stotinjak godina vjerojatno ljudima bilo čudno kada se ovo mjesto uređivalo te sadile ladonje


 
5 min
Borka Petrović ⒸFOTO: Manuel Angelini

Kada me ovako pitate šta mislim stvarno ne znam. Emotivno sam protiv toga, al to je nešto što će svatko od nas morati riješiti sam sa sobom, jer ako je struka rekla da su opasni i treba ih se ukloniti onda je to to. Nisam stručnjak, no ovo je svejedno tužno, veli nam Marija promišljajući da je i prije stotinjak godina vjerojatno ljudima bilo čudno kada se ovo mjesto uređivalo te sadile ladonje

Šta bi Mate Parlov, oko čijeg su spomenika jučer pale prve ladonje, rekao na uklanjanje 20-ak stabala na kultnim Giardinima, ne možemo znati. No jučerašnje reakcije ljudi bile su različite i kretale se od psovki "onome koji je ovo dozvolio" do mišljenja "Bolje da stablo plati deblom, nego netko glavom".

U kultnom kafiću, preko puta "poprišta" dugogodišnja konobarica Jasminka veli : Ako je to stvarno tako struka rekla, onda u redu, ali ako je neki drugi razlog za njihovo uklanjanje i moglo ih se spasiti, onda je to strašno. 

Zvuk motorki u centru grada

Da su stabla u lošem stanju zna se već godinama, a o njihovom uklanjanju govori se već tri godine. Sada, kada zvuk motorki odzvanja centrom Pule, nikome nije lako.

 - Kao da mi režu ruku, evo tako se osjećam, 35 godina radim preko puta njih, kazao nam je jedan od obrtnika na Giardinima, zamolivši nas da mu ne pišemo ime.

Mnogi su jučer željeli iskazati svoje mišljenje, ali anonimno. Kao da ih je bilo strah ne pogriješiti u procjenama nužnosti ove akcije. I on sam priznaje da se nedavno jedna ogromna grana odlomila i kako je dobro da netko nije stradao. Racionalno, veli, shvaća nužnost ovih zahvata. 

- Mene zanima što će se dogoditi dalje, postoji li ideja i vizija kako će Giardini izgledati u budućnosti, što će se zasaditi, nadam se da neće niknuti nove kućice ili terase...

Ako ove treba maknuti, ok, ali kako ćemo dalje, pita se naš sugovornik. Prisjeća se kako su 2002. godine stabla bila drastično orezana, sumnjajući da se tada prvi puta ozbiljno pogriješilo u njihovu održavanju. 

Nisam stručnjak, al ovo je tužno

- Promjena je očigledno potrebna. No teško je ovo gledati, promijenit će se vizura cijelog Korza, kazala nam je Marija, koja je iz prikrajka fotografirala pad ladonja mobitelom.

Mišljenja je da je dio problema ne samo u stanju stabala već u čvorcima koji ovdje obitavaju, a kojih se Grad ne može riješiti. 

- Kada me ovako pitate šta mislim stvarno ne znam. Emotivno sam protiv toga, al to je nešto što će svatko od nas morati riješiti sam sa sobom, jer ako je struka rekla da su opasni i treba ih se ukloniti onda je to to. Nisam stručnjak, no ovo je svejedno tužno, veli nam Marija promišljajući da je i prije stotinjak godina vjerojatno ljudima bilo čudno kada se ovo mjesto uređivalo te sadile ladonje. 

Bartol Pereša

- Ni lipo ni grdo. Ne znam ča bi rekao, kazao nam je Bartol Pereša koji je promatrao rušenje, dodajući da se možda ipak moglo više toga sačuvati. O stablima se, dodaje, treba brinuti pa nam kao primjer daje maslinu koju je on posadio ispred škole Šijana.

Maslina ispred škole Šijana dala prvo ulje

 - Prije 12 godina unuk je bio učenik generacije i zasadili smo u to ime maslinu ispred škole, no ubrzo su ju ukrali. Onda smo posadili novu. Svako ljeto sam je zalijevao, orezivao i ove godine s unukom sam prvi puta pobrao plod za ulje, priča nam Pereša, inače poznati istarski inovator koji je izumio berač maslina.

Prva pala ladonja

Na licu mjesta susreli smo i direktora Herculanee Robija Fuarta.

Pojasnio je kako će se u prvoj fazi ukloniti deset stabala, a onda nastaviti s još 14 prema FINA-i. To će se dogoditi vjerojatno nakon blagdana. Na upit hoće li se odmah saditi zamjenska stabla i koja naveo je kako hoće, ali - kada se za to ostvare uvjeti. Kazao je kako će se dio drvne građe donirati, a dio upotrijebiti prilikom uređenja Giardina.  

- Čekamo instrukcije od Grada Pule i onda ćemo vidjeti kako i šta dalje, kazao je Fuart koji nije mogao decidirano odgovoriti ni hoće li se kao zamjenska stabla ponovo zasaditi ladonje ni hoće li se ona saditi odmah po uklanjanju ili će se čekati kompletno uređenje Giardina.

Robi Fuart, direktor Herculanee

 Na naš upit jesu li ladonjama presudile godine nestručnog orezivanja, a na što upozoravaju nezavisni stručnjaci, i koliko je vodstvo Herculanee samo krivo za današnje stanje drvoreda kazao nam je kako to nije njegova struka.

 - Ono što mogu reći jest da su se standardi orezivanja i uređenja stabala kroz godine mijenjali i da danas režemo u skladu sa standardima i izrađenim elaboratima. No, sigurno je da su se neke odluke tijekom godina i politički donosile i ne mogu s današnje pozicije ulaziti u to kako se nekada radilo, naveo je Fuart. 

Emotivna stanarka Giardina

Mnogi stanari u okolici Giardina cijeli su proces uklanjanja prvih ladonja pomno, i jako emotivno pratili. 

Stanarka Giardina: Duša me boli, pile zdravo stablo

- Ma pogledajte ovo, nema ni jedne kvrge, truleži, stablo je posve zdravo. Sram vas bilo. U Italiji buše rupe u asfaltu kako bi hranili stablo, ovdje ih ruše. Živim ovdje cijeli život i duša me boli, uzvikivala je jedna od obližnjih stanarki.

Na opasku da stručnjaci tvrde da se neke ladonje moraju ukloniti jer su opasne, ustvrdila je da su mogli ukloniti samo trule i oštećene grane i pustiti da se stabla oporave.  

I doista, nama laicima sa strane, ladonja koja je prva pala izgledala je potpuno zdrava. S druge strane, neke ladonje koje su, barem na prvi pogled, u puno lošijem stanju neće se rušiti. Doznajemo, doduše neslužbeno, da su sve pomno ispitali stručnjaci, ali i statičari, i sam izgled ladonje nije presudan prilikom procjene zdravstvenog stanja stabala.

Skenirajući QR kodove lako možete doznati zdravstveno stanje svakog pojedinog drva i hoće li se i ono rušiti. Za sada padaju ona označena narančastom točkom.

Iako izgleda trulo i opasno, ovo stablo ostaje

Za to vrijeme iz Grada Pule javljaju:

- Ponovljena kontrola stabala na Giardinima, u odnosu na prošlu, izvršenu 2018. godine, rezultira vidljivim pogoršanjem stanja za što je razloge moguće tražiti u više različitih segmenata djelovanja, kako onih prirodnih tako i drugih.

Neizbježnom, međutim, proizlazi potreba provedbe interventnih mjera koje podrazumijevaju zahvate orezivanja ali, na žalost, u odnosu na stanje te potencijalnu štetu po ljude i imovinu, i potrebu uklanjanja određenog broja stabala.

- Izvješćem je ta potreba evidentirana za 24 stabla, a svjedoci smo da se tijekom recentnog nevremena upravo jedno od tih stabala i srušilo. Svakako je za naglasiti da su održavanje, orezivanje i uklanjanje dotrajalih stabala uobičajene aktivnosti u domeni gospodarenja urbanim stalima, navode u priopećnju izjavu magistra arborikulture i urbanog šumarstva Frana Poštenjaka koji je izradio analizu stabala na Korzu.


Nastavite čitati

Pula
 

Istarsko narodno kazalište: 26. folklorne večeri "KUD Uljanik" i gosti

Ovaj spektakl donosi raznovrstan program koji će publici predstaviti tradicionalne plesove, glazbu i kostime iz različitih dijelova naše zemlje. Uz domaćina KUD "Uljanik" iz Pule nastupiti će i KUD "Ivan Fonović Zlatela" iz Kršana te KUD "Zvir" iz Jelenja koji će svojim izvedbama oživjeti bogatu folklornu baštinu

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.