Komunal

PODIJELJENO TEK POLA

NOVI KRUG NATJEČAJA ZA URBANE VRTOVE U LOŠINJSKOJ Traže se korisnici još 50 poljoprivrednih parcela i upravitelj zajedničkog Društvenog vrta

U urbanim se vrtovima mogu uzgajati isključivo povrće, jagodičasto voće, začinsko bilje i cvijeće za vlastite potrebe i, iako nije obveza, preporučuje se organski, biološki, ekološki uzgoj.  Godišnja naknada za korištenje iznosit će 33 eura, u što je uključeno 26 eura naknade za korištenje vode i 7 eura za sam najam opreme i parcele


 
2 min
Maja Jokanović ⒸFOTO: Manuel Angelini

U urbanim se vrtovima mogu uzgajati isključivo povrće, jagodičasto voće, začinsko bilje i cvijeće za vlastite potrebe i, iako nije obveza, preporučuje se organski, biološki, ekološki uzgoj.  Godišnja naknada za korištenje iznosit će 33 eura, u što je uključeno 26 eura naknade za korištenje vode i 7 eura za sam najam opreme i parcele

Krenuo je drugi krug javnog poziva za davanje u najam poljoprivrednih parcela u sklopu novih Urbanih vrtova u Lošinjskoj ulici u Puli, na koji se zainteresirani mogu javiti sve do 5. rujna.

U prvom natječaju koji je Grad raspisao početkom svibnja, naime, sklopljeno je 38 ugovora o korištenju ovih novoformiranih vrtova smještenih uz Lošinjsku ulicu u blizini Marsovog polja, nakon čega je nepodijeljenih ostalo čak 50 parcela, čiji se korisnici traže sada.

Osim privatnih parcela namijenjenih građanima, u drugom se krugu natječaja traži i upravitelj društvenog vrta, svojevrsne zajedničke, centralne zone kompleksa urbanih vrtova, čije upravljanje će se, po uzoru na već postojeći društveni vrt na Gregovici, na upravljanje prepustiti udruzi koja preda najbolju ponudu.

Foto Grad Pula

Zadatak upravitelja društvenog vrta je da u njemu redovno organizira radionice iz vještina korisnih u hortikulturi te, suradnji s drugim ustanovama i udrugama koje se bave obrazovanje i promoviraju ekologiju, zaštitu okoliša i inkluziju ranjivih skupina u društvo, bez naknade organiziraju aktivnosti i predavanja korisna za uzgoj biljaka.

Podsjetimo, zemljišna čestica koja je određena za namjenu ovih, drugih po redu urbanih vrtova, velika je nešto ispod 15 tisuća četvornih metara.  

Prosječna veličina obradive površine na pojedinačnoj parceli urbanog vrta je 42 četvorna metra, a pristupne staze, komposteri, spremišta alata, klupe i sjenice nalazit će se na zajedničkim površinama.

U urbanim se vrtovima mogu uzgajati isključivo povrće, jagodičasto voće, začinsko bilje i cvijeće za vlastite potrebe i, iako nije obveza, preporučuje se organski, biološki, ekološki uzgoj. 

Osnovno vrijeme trajanja ugovora o korištenju je dvije godine, uz mogućnost produljenja, a godišnja naknada iznosit će 33 eura, u što je uključeno 26 eura naknade za korištenje vode i 7 eura za sam najam opreme i parcele.

Planirani raspored

Zajedničke staze i prostore korisnici vrtova korisnici zajedničkim snagama moraju održavati urednima, a sav otpad, izuzev biootpada namijenjenog kompostiranju, odlagati moraju izvan kompleksa. Trajni nasada, poput voćaka, vinograda i stabala ne mogu se saditi, a strogo je zabranjeno i podizanje bilo kakvih objekata.

Svi zainteresirani natječajnu dokumentaciju i dodatne upute mogu pronaći na stranicama Grada Pule.


Nastavite čitati

Pula
 

ORA I DOCUMENTI SONO ORIGINALI E LE FOTO PIÙ GRANDI: Inaugurato oggi il nuovo allestimento della Sala memoriale di Antonio Smareglia

A favorire il rinnovamento dell'allestimento, i cui autori sono la musicologa Nuša Hauser e il designer Matko Plovanić, sono stati la Biblioteca universitaria dell'Università Juraj Dobrila e l'associazione Smaregliana, con il sostegno del Comune di Pola, della Regione Istriana e della Regione Veneto. * La responsabile del Dipartimento per la Cultura del Comune di Pola, Emina Popović Sterpin, ha menzionato che la Strategia di sviluppo del Comune di Pola prevede anche l'apertura di un futuro museo dedicato ad Antonio Smareglia

Pula
 

SAD SU DOKUMENTI ORIGINALNI I FOTOGRAFIJE VEĆE: Otvoren novi stalni postav Spomen-sobe skladatelja Antonija Smareglie

Iza obnove postava, čiji su autori muzikologinja Nuša Hauser i dizajner Matko Plovanić, stoje Sveučilišne knjižnice Sveučilišta Jurja Dobrile i udruga Smaregliana, uz potporuGrada Pule, Istarske županije i Regije Veneto * Pročelnica Upravnog odjela za kulturu Grada Pule Emina Popović Sterpin spomenula je da Strategija razvoja Grada Pule uključuje i otvorenje budućeg muzeja Antonia Smareglie

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.