Komunal

Nastavak projekta „Lokve u Istri“

POREČ Obnova lokvi na stancijama Bečić i Vergotini te Porto Busoli

Grad Poreč kontinuirano provodi aktivnosti na održavanju lokvi te je tako u akcijama zadnjih par godina uređeno preko 30 lokvi na porečkom području


 
3 min
Istra24
Lokva Furlanka

Grad Poreč kontinuirano provodi aktivnosti na održavanju lokvi te je tako u akcijama zadnjih par godina uređeno preko 30 lokvi na porečkom području

U tijeku je obnova lokvi na stancijama Bečić i Vergotini, te Porto Busoli na području Poreča.

Tijekom radova na čišćenju i revitalizaciji lokvi, kako kažu iz porečke gradske uprave, uklanja se organski površinski sloj i dodaje se sloj gline s ciljem poboljšanja zadržavanja vode.

Uklanja se suvišno raslinje koje ometa prirodnu funkciju lokvi, čime će se omogućiti bolji uvjeti za razvoj autohtonih biljnih vrsta i pristup životinjama.

Također, popravit će se prilaz lokvama, uključujući stepenice kod lokve Furlanka, kako bi se osigurao siguran i lakši pristup za sve posjetitelje, te će se izvršiti popravak suhozida kod lokve na Stanciji Bečić. Radovi se izvode u sušnom periodu radi lakšeg izvođenja, te kako bi lokve mogle prikupljati vodu kad počnu kišni periodi.

Nastavak je to projekta „Lokve u Istri“ Javne ustanove „Natura Histrica“, Instituta za poljoprivredu i turizam i Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Istarske županije, te Grada Poreča-Parenzo. Cilj projekta je sačuvati i obnoviti lokve zbog očuvanja vrijednog prirodnog staništa, stvoriti mjesta za socijalnu interakciju i identificirati sve potencijale predmetnih lokvi, ali i sačuvati kulturno nasljeđe našeg prostora.

Tako su prije nešto više od godinu dana djelatnici Nature Histrice, Instituta za turizam i poljoprivredu Poreč i Zavoda za javno zdravstvo Istarske županije izvršili terenski rad prikupljanja podataka - popisivanja biljnih i životinjskih vrsta na staništu tri lokve na porečkom području – onih na Porto Busoli, te Stanciji Bečić i Furlanki na Stanciji Vergotini. Tijekom prikupljanja radili su i na utvrđivanju stanja nepropusnosti dna lokve, kako bi se utvrdilo njihovo stanje i identificirala mogućnost za revitalizaciju. Za svaku lokvu izrađen je plan obnove s detaljnim opisom potrebnih radova za revitalizaciju, sve kako bi se istaknule lokve kao važni ekosustavi, staništa za mnoge vrste biljaka i životinja, te važan faktor u očuvanju bioraznolikosti.

Grad Poreč-Parenzo je sredstva za realizaciju, odnosno revitalizaciju osigurao prijavom i odobrenim sredstvima Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, kroz projekt „Prilagodba klimatskim promjenama“, kroz koji su mu odobrena sredstva za sadnju sadnica stabala, nabavu spremnika za selektivno sakupljanje otpada, te revitalizaciju lokvi.

Lokve su odabrane ciljano, lokva u St. Bečić odabrana je radi krajobrazne privlačnosti i turističkog značaja obzirom na smještaj uz biciklističku stazu i mogućnosti uključivanja lokve u turističke rute. Lokva pučkog naziva Furlanka na St. Vergotini  odabrana je radi edukativnog značaja obzirom na blizinu Osnovne škole Finida i mogućnosti uključivanja edukativnih školskih aktivnosti u školske kurikulume, a lokva na Porto Busoli odabrana je radi prirodne osobitosti i pejzažne i turističke vrijednosti obzirom na lokaciju uz more.

Inače, Grad Poreč kontinuirano provodi aktivnosti na održavanju lokvi te je tako u akcijama zadnjih par godina uređeno preko 30 lokvi na porečkom području.


Nastavite čitati

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.