U prostoru vatrogasnog doma u Medulinu, 7. studenoga održana je radionica za širenje projektnih rezultata u sklopu projekta „Povećanje kapaciteta za proizvodnju solarne energije na javnim objektima Općine Medulin“.
Riječ je o projektu za koji je Općini Medulin odobreno financiranje od Islanda, Lihtenštajna i Norveške kroz financijski mehanizam Europskog gospodarskog prostora (EGP) 2014-2021., uz nacionalno sufinanciranje Republike Hrvatske, u iznosu od 346.893 eura bespovratnih sredstava u okviru programa „Energija i klimatske promjene“. Ukupna vrijednost projekta iznosi 408.110 eura dok je stopa sufinanciranja visokih 85 posto. Ovim projektom Općina Medulin s partnerima Albanež d.o.o. i Med eko servis d.o.o. instalirala je čak sedam fotonaponskih elektrana na javne zgrade u vlasništvu općine Medulin te time postavila temelje u nastavku rada na zaštiti okoliša te smanjenju potrošnje električne energije.
Na radionici su, uz domaćina načelnika Općine Medulin Ivana Kirca i stručne suradnike, sudjelovali predstavnica Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU Alida Fištrek, partneri na projektu – komunalna društva Albanež d.o.o. i Med eko servis d.o.o., direktor tvrtke Åpenhet iz Norveške Kleng Bråtveit, predstavnica IRENA-e Doris Pajković, direktor ELPUT d.o.o. Marino Drandić, direktor Vedeco team d.o.o. Dario Mančić kao i općinski vijećnici, predstavnici vrtića, škola te članovi mjesnih odbora, mještani i mediji.
Načelnik Kirac je istaknuo da je projekt u cjelini izuzetno značajan za općinu Medulin, za općinske tvrtke Albanež i Medeko servis, a uputio je i zahvale Kraljevini Norveškoj koja je prepoznala potrebu poticanja jedinica lokalne samouprave da ulažu u promjenu, odnosno da ulažu u obnovljive izvore energije. Naglasio je također, kako osim što će instalirane fotonaponske elektrane značajno pridonijeti uštedi električne energije te time omogućiti značajne uštede u općinskom proračunu, Općina biti primjer mještanima da iskoriste velik broj sunčanih dana, i da na krovove svojih kuća instaliraju solarne elektrane.
Prisutnima je prezentaciju održao i direktor tvrtke Åpenhet iz Norveške, Kleng Bråtveit koji je predstavio projekte i razvoj solarne energije u Norveškoj s osvrtom na fotonaponske elektrane i energiju dobivenu od sunca.
Nakon prezentacije direktora Klenga primjere iz Norveške putem zoom aplikacije prezentirao je i predstavnik tvrtke Oslo bygg Andreas Nilsen, koji se dodatno osvrnuo na razvoj korištenje solarne energije kroz godine u Norveškoj.
Predstavnica Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije, Alida Fištrek prezentirala je prisutnim uzvanicima postignute rezultate projekata svih Poziva u sklopu Programa „Energija i klimatske promjene“, a koji su pokazali iznimno veliku razinu spremnosti i ostvarenih aktivnosti.
Na naknadnoj panel raspravi Kirac je istaknuo da već duže vrijeme postoji konsenzus svih relevantnih dionika u općini Medulin o potrebi poticanja većeg korištenja i ulaganja u obnovljive izvore energije u svim sektorima te je 2021. godine donesena Odluka o izmjeni i dopunama Urbanističkog plana uređenja Valbonaša kako bi se omogućila izgradnja građevine za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora energije – solarne elektrane snage do 10 MW.
Isto tako, Općina Medulin u svom strateškom planu ima jasno istaknute ciljeve k poticanju energetske učinkovitosti te poticanju obnovljivih izvora energije i uporabe čiste energije, te prilikom objave ovoga poziva Općina Medulin nije imala dvojbe već je započela s pripremom, a u konačnici i prijavila projekt koji je kasnije i rezultirao odobravanjem sredstava i danas, postavljanjem solarnih elektrana na javne zgrade u vlasništvu Općine.
U ime Županijske razvojne agencije IRENA, Doris Pajković predstavila je projekte koji se u sklopu predmetnog natječaja provode u Istarskoj županiji te edukativne aktivnosti usmjerene prema mladima s ciljem povećanja svjesnosti o potrebi korištenja obnovljivih izvora energije. Ukratko je predstavljen projekt Dobra energija SEET, koji je IRENA još 2021. godine pripremila i prijavila za Istarsku županiju, a projekt se financira bespovratnim sredstvima iz Financijskog mehanizma Europskog gospodarskog prostora (EGP) 2014.-2021., programa “Energija i klimatske promjene'', a njegova finalizacija očekuje se u travnju 2024. godine.
Direktor pulske tvrtke ELPUT d.o.o. Marino Drandić istaknuo je izazove s kojima se susreću pri projektiranju i ugradnji fotonaponskih sustava kao i porast cijena te nedostatak opreme. Tom prilikom naglasio je i trendove porasta broja solarnih elektrana u Istarskoj županiji. Također, obzirom na admistrativno opterećenje HEP-a , što je razumljivo u odnosu na povećan broj zahtjeva dolazi do zastoja u obradi istih što uzrokuje kašnjenja u spajanju solarnih elektrana. Prema podacima s kojima raspolaže istaknuo je kako je trenutno u Istri u trajnom pogonu 915 sunčanih elektrana s ukupnom instaliranom priključnom snagom od 22,962 MW, dok na području bivše Općine Pula ima izgrađeno 279 elektrana ukupne instalirane priključne snage 8 MW.
Direktor tvrtke Vedeco team d.o.o. Dario Mančić osvrnuo se na ulogu konzultanata u pripremi i provedbi većih javnih projekata te naglasio kako je njihova uloga u ovakvim projektima paralelna s ulogom naručitelja obzirom da oni pružaju savjetodavnu i administrativnu pomoć u provedbi, ali i pripremi EU projekata.
Na kraju radionice za širenje projektnih rezultata održan je obilazak svih lokacija i objekata na kojima su postavljene solarne elektrane u sklopu ovoga projekta, a riječ je o sedam fotonaponskih elektrana: na zgradu Vatrogasnog doma (12 Kw), Dječji vrtić Pomer (32 kW), OŠ. Mate Demarin Medulin (25kW), dvoranu Medulin (100 kW),poslovnu zgradu Kamik (10 kW), te na pročistače u Premanturi (20 kW) i Medulinu (25 Kw).