Kao što je i najavljeno prije dva tjedna, Državni inspektorat na čelu s glavnim državnim inspektorom Andrijom Mikulićem danas je započeo s akcijom rušenja bespravne gradnje u Istri. Prvo na redu bilo je područje grada Rovinja.
Uoči same akcije uklanjanja nezakonito sagrađenog objekta na području Rovinja, izjavu za medije dao je glavni državni inspektor Andrija Mikulić.
- Nadzor građevinske inspekcije u Istri je pojačan, posebice na području Bala, Vodnjana, Ližnjana i Medulina. Do ovog trenutka napravljeno je preko stotinjak nadzora i dosad je zatvoreno stotinu gradilišta. Pokrenuli smo sve postupke i danas krećemo s uklanjanjem bespravno izgrađenih objekata na poljoprivrednom i šumskom području. Zakon je decidiran i jasan i vrijedi za sve na teritoriju Republike Hrvatske bez obzira na vjeru, nacionalnost, društveni položaj, političko i bilo koje drugo uvjerenje koje, vidim, ovih dana neki impliciraju, kazao je Mikulić.
Dodao je da je nakon svih formalno-pravnih pretpostavki i izdanih rješenja i dokumenta krajnji čin - rješenje o izvršenju.
- Prije nego idemo na zadnje rješenje o izvršenju, apsolutno se kontroliraju svi dokumenti u predmetu. U nekoliko predmeta smo ustanovili da dokumenti koji su predani da bi se potencijalno nešto moglo legalizirati, nisu bili izdani od tijela čije su zaglavlje nosili. To smo pitali i nadležna tijela i oni su nam potvrdili da su to dokumenti koje oni nikad nisu izdali. Dakle radi se vjerojatno o falsifikatima i te slučajeve smo prijavili nadležnim tijelima, kazao je Mikulić.
Andrija Mikulić
U nekoliko je navrata ponovio „ne bespravnoj gradnji“ .
- Uklanjanje nelegalnih objekata trajat će određeni broj dana. Sve stvari nađene u objektima koji su predviđeni za rušenje se popisuju i odnose u skladište gdje se čuvaju određeni broj dana. Još jednom pozivam gradove i općine na suradnju i kooperativnost. Također, ovim putem ih pozivam da što brže riješe predmete koje su zaprimili i da što prije izdaju rješenja o izvedenom stanju kako bi građevinska inspekcija mogla postupati, kazao je Mikulić.
Naglasio je da se samo zajedničkom suradnjom jedinica lokalne samouprave i inspektorata može stati na kraj bespravnoj gradnji i betonizaciji obale kao i bespravnoj gradnji na kontinentu.
Naglasio je da se danas u Rovinju ruše potpuno nelegalni objekti.
- Neki su dali zahtjeve za legalizaciju koji su im odbijeni, neki nisu ni to učinili. Kada su se stvorile sve zakonske pretpostavke za ovaj dio, krenuli smo u uklanjanje. Danas smo na području grada Rovinja, a onda idemo u Pulu, Umag i na sve ostale lokacije, nije tu kraj.
Mikulić je u nastavku kazao da je dio bespravnih graditelja sam uklonio objekte, a postoje najave da će sljedećih dana neki i dalje sami uklanjati.
- Svi oni koji su sami krenuli u uklanjanje, to se prati kako bi se vidjelo je li to zaista bila iskrena namjera.
Na pitanje novinara jesu li se rušile i kuće vlasnika kojima je to jedina nekretnina i pritom imaju maloljetnu djecu, Mikulić je odgovorio da su uvijek pazili na sve detalje.
Istaknuo je da je od travnja 2019. do danas u Istri naplaćeno preko 1,4 milijuna eura kazni bespravnim graditeljima te je u tom razdoblju uklonjeno više od 130 objekata.
- U Hrvatskoj je naplaćeno 6 milijuna eura kazni i uklonjeno je preko 935 objekata do ovog trenutku. Što se tiče trenutno sto zatvorenih gradilišta, postoji rješenje u kojem vlasnici imaju rok da sami uklone objekte. Ako to ne učine, kreće se s novčanim kaznama, a kazne se kreću od 5 do 15 tisuća eura, ovisno u kojoj zoni se nekretnina nalazi, rekao je Mikulić.
Na kraju je poručio kako se „Iz Istre neće micati“ i da uskoro kreću akcije uklanjanja bespravne gradnje u središnjoj i istočnoj Hrvatskoj.