Komunal

USVOJEN PLAN UPRAVLJANJA POMORSKIM DOBROM

Pula nije predvidjela sredstva za uklanjanje nezakonitih građevina na pomorskom dobru - ispada da ih nema?!

Natječaj za dodjelu koncesijskih odobrenja putem javnog natječaja ići će dostavom pisanih ponuda, a ne više po sistemu najbržeg prsta. Natječaj će biti raspisan do 1. veljače, a ponude će se bodovati po utvrđenim pojedinačnim kriterijima i bodovnoj skali do 100 bodova. Na osnovu ukupno zbrojenih bodova, odabrat će se najpovoljniji ponuditelj za svaku pojedinu lokaciju


 
3 min
Sandra Zrinić Terlević

Natječaj za dodjelu koncesijskih odobrenja putem javnog natječaja ići će dostavom pisanih ponuda, a ne više po sistemu najbržeg prsta. Natječaj će biti raspisan do 1. veljače, a ponude će se bodovati po utvrđenim pojedinačnim kriterijima i bodovnoj skali do 100 bodova. Na osnovu ukupno zbrojenih bodova, odabrat će se najpovoljniji ponuditelj za svaku pojedinu lokaciju

Gradsko vijeće Grada Pule nedavno je donijelo Plana upravljanja pomorskim dobrom na području Grada Pula za razdoblje od 2024. do 2028. godine.

Velika je to novost u upravljanju obalnim dijelom jer je dosad taj plan donosio gradonačelnik na period od godinu dana, a sada ga donosi predstavničko tijelo na period od pet godina te je i odabir koncesionara u nadležnosti Vijeća.

Iz plana je zanimljivo izdvojiti planiranu gradnju u tom periodu na pomorskom dobru pa je tako navedena rekonstrukcija mola na otoku Veruda (Fratarski otok) - 180.000 eura, rekonstrukcija kupališta Stoja - 2.000.000 eura, rekonstrukcija i dogradnja istočne obale kupališta Valkane - 385.000 eura, izgradnja obalne šetnice, spoj na Ulicu Valdefora - 240.000 te rekonstrukcija rampe za ulaz/izlaz osoba s invaliditetom i smanjene pokretljivosti na zapadnoj obali kupališta Valkane - 200.000 eura.

Nadalje, navedena je rekonstrukcija obalnog zida i sunčališta te izgradnja kompozitnog lukobrana na kupalištu Mornar - 1.500.000 eura, uređenje obalnog pojasa ispod kampa Brioni (Puntižela) - 150.000 eura, uklanjanje nezakonitih nasipa, privezišta, molova, gatova, sunčališta, istezališta, lukobrana, riva i drugih građevina, kao i građevina u lukama i drugih samostalnih infrastrukturnih objekata, koje nisu vidljive na DOF-u 5/2011 - 200.000 eura, postava montažnih nadstrešnica, modularnih sanitarnih čvorova - 55.000 eura te gradnja dječjeg igrališta i igrališta za pse na kupalištu Hidrobaza - 230.000 eura.

Kako je navedeno, u Puli je u planu predviđeno 111 lokacija, ali ih je 26 zauzeto postojećim koncesijskim odobrenjima do kraja 2024. ili 2026. godine. Nadalje, natječaj za dodjelu koncesijskih odobrenja putem javnog natječaja ići će dostavom pisanih ponuda, a ne više po sistemu najbržeg prsta.

Natječaj će biti raspisan do 1. veljače, a ponude će se bodovati po utvrđenim pojedinačnim kriterijima i bodovnoj skali do 100 bodova. Na osnovu ukupno zbrojenih bodova, odabrat će se najpovoljniji ponuditelj za svaku pojedinu lokaciju.

Vijećnici su imali niz prigovora u smislu da bi, prema prijedlogu Dušice Radojčić, nezakonito dohranjivanje plaža trebalo staviti u prioritete zaštite, što u ovom planu nije navedeno, da je Grad trebao od Istarske županije zatražiti mogućnost da sam izdaje koncesije na pomorskom dobru, što, po njenim riječima, postoji kao mogućnost.

Pitanja su bila i kada će se provesti javni natječaj i koja će biti procedura te na koliko godina će se davati koncesijska odobrenja, a primjedbe su išle i u pravcu da neki od navedenih radova nisu navedeni u proračunu za 2024., konkretno ulaganja u kupalište Mornar, pa to znači da se očito ništa od toga iduće godine neće raditi. 

Nadalje, smatraju vijećnici i da su kriteriji takvi da ostavljaju puno mjesto za subjektivnu procjenu, a pitaju i što je s nezakonitim građevinama na pomorskom dobru na području Pule, jer, s obzirom da sredstva za njihovo uklanjanje nisu predviđena u petogodišnjem razdoblju, ispada da ih u Puli nema?!

Pročelnica za upravljanje imovinom Sanja Kljajić Dakić pojasnila je da je davanje koncesija u nadležnosti Županije koja je Plan imala na županijskoj Skupštini.

Istaknula je da do 1. veljače natječaj mora biti objavljen jer bi inače Plan ostao neprovediv, a građani bi ostali bez koncesijskih odobrenja, odnosno dozvola za iduću godinu. Po potrebi plan se može i mijenjati, ustvrdila je te dodala da će natječaj biti proveden elektroničkim putem, baš kao i ubuduće zakup i prodaja zemljišta.


Nastavite čitati

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.