Od kada su koncem svibnja, dvije oceanografske plutače kamionima dopremljene iz Francuske u Rovinj, plijene pažnju i interes. Ne samo zbog svojih dimenzija (manja bova teška je tri, a velika deset tona) i žarko žute boje, već zbog činjenice što su to moderno opremljeni morski laboratoriji koji bi na dnevnoj bazi i "put kopna" trebali emitirati trenutne informacije iz mora i o moru.
E, da bi laboratoriji i profunkcionirali, potrebno je oceanografske plutače premjestiti i postaviti na "morsku" površinu, odnosno na već utvrđene lokacije udaljene jednu i četiri nautičke milje od kopna.
Zbog čega već to nije učinjeno i kada će bove (za koje se navodi i da su jedinstvene u Hrvatskoj i najveće u Europi), biti u funkciji pitali smo dr. Martina Andreasa Pfannkuchena, predstojnika rovinjskog Centra za istraživanje mora.
- Radimo na baždarenju/ uštimavanju instrumenta i vjerujem da će taj dio posla biti obavljen do konca godine. Kad će plutače završiti na svojim lokacijama, u ovom trenutku, ne mogu precizno odgovoriti, rekao je predstojnik rovinjskog Centra za istraživanje mora.
S druge strane,podsjetimo na ono što je poznato i sigurno. Poznato je, naime, da će se nove oceanografske plutače jednom kad već budu postavljene nalaziti na "starim" lokacijama s kojih su 2019. godine uklonjene potrošene i islužene bove. Također, sigurno je i kako je "projekt bova" vrlo vrijedan projekt (oko milijun eura) sufinanciran Operativnim programom za pomorstvo i ribarstvo, Adriaclim Interreg IT-HR, Cascade Interreg IT-HR.