I dalje nije poznat uzrok zagađenja višekilometarskog obalnog pojasa na jugu Istre. Nakon cijelog dana uklanjanja tvari za koju se pretpostavlja da je mazut, kapetanica Lučke kapetanije Pula, Dolores Brenko Škerjanc, održala je konferenciju za novinare na pulskoj rivi.
Istočna obala Istre čista
- U pitanju je ližnjanska obala, kao i dio šišanske. Policijska plovila danas su obilazila potez od Budave, Duge Uvale, pa sve do Rapca i natrag te na moru pritom nisu uočili nikakve fleke niti onečišćenja. Ližnjanske uvale čistit će se i dalje, svakog dana do mraka, a koliko će sve skupa trajati ovisit će o meteorološkim prilikama. Najvažnije je sada da se čisti uvala Salbunić gdje je koncentracija onečišćenja bila najveća, kazala je Brenko Škerjanc.
Podsjetimo, onečišćenje mora uočeno je još jučer u ranim jutarnjim satima, a koordinacijski sastanak svih službi održan je jutros. Potom je, oko deset sati, započelo saniranje na području Ližnjana, a u njemu sudjeluju policija, vatrogasci, riječka Dezinsekcija, Lučka kapetanija Pula te Županijski operativni centar.
Desetak radnika riječke Dezinsekcije postavilo je zaštitne upijajuće brane u dužini od 600 metara, a sve kako bi apsorbirale svu masnoću te tako spriječile njeno širenje.
Uzorak s analize stiže za nekoliko dana
- Uzeti su uzorci onečišćenja koje šaljemo na analizu u rovinjski Centar za istraživanje mora, pa ćemo za koji dan znati reći nešto više. Onečišćenje zasigurno jest stiglo s mora. Razgovarala sam sa županom koji je ponudio pomoć, a Državno odvjetništvo paralelno provodi istragu nakon koje bismo trebali znati krivca, kazala je Brenko Škerjanc te na novinarski upit leži li uzrok eventualno u riječkoj rafineriji nafte Urinje dodala da se „to u ovoj fazi ne može reći“.
Pomoć građana-volontera zasad, navodi, ipak neće biti potrebna. Na terenu do daljnjeg ostaju profesionalci koji obavljaju mehaničko čišćenje mora, a potom će uslijediti i čišćenje stijena u brojnim zahvaćenim škrapama. One, se, naime, mogu čistiti isključivo pranjem mlazovima vode.
Čistit će se more, obala i stijene
- Takav mlaz mora imati dovoljno snažan pritisak da sa stijena ispere mazut, a opet ne toliko jak da ih ošteti. Morat ćemo biti oprezni te u postupanje uključiti eksperte. Bit će to spor i dugotrajan proces. Kada se slično zagađenje dogodilo u Raši, prije četiri godine, nakon izlijevanja pogonskog goriva prilikom njegovog ukrcaja na brod Fidelity, trebalo nam je barem četiri mjeseca da situaciju koliko-toliko dovedemo u red, zaključila je Brenko Škerjanc.
Bojazan je postojala i da će se mrlje mazuta proširiti sve do rta Kamenjak, stoga od jučer ondje dežuraju djelatnici Natura Histrice. Zasad, na sreću, nikakvo onečišćenje na tom području nije uočeno.