Stanovnici 2. i 3. Ogranka valbandonske Pinete mogli bi, nakon nekoliko desetljeća čekanja, napokon dočekati i dugoročno rješenje koje bi značilo kraj blatu i prašini s kojima se, ovisno o vremenskim prilikama, svakodnevno suočavaju na svojim neasfaltiranim cestama.
Pregovori u tijeku
Naime, upravo su u tijeku pregovori između Općine Fažana i tvrtke STM iz Koprivnice, specijalizirane za postavljanje drobljenog kamena uz desetogodišnju garanciju, a što nam je potvrdio i sam direktor STM-a, Mladen Levak.
Prema sadašnjim projekcijama, na području općine Fažana će, najavljuje, u narednom periodu raditi na tri lokacije.
Radomir Korać
- Mogu vam potvrditi da su predstavnici tvrtke bili kod nas, vidjeli terene, te da su razgovori i pregovori u tijeku. Konkretno, čekamo njihovu ponudu i nakon toga vas možemo detaljnije informirati o iznosima i rokovima, rekao nam je pak danas načelnik Općine Fažana, Radomir Korać.
Dodao je kako Općina uporedo radi i na detaljnoj analizi kojom će u tančine pojasniti što još sve treba biti odrađeno u 2. i 3. Ogranku koji, podsjetimo, još uvijek nemaju ni kanalizaciju niti javnu rasvjetu, a voda im je stigla tek prošle godine.
Bit će odricanja i rušenja
- Kako bismo to sve uspjeli realizirati, stanovnici će se morati odreći i do dva metra svojih okućnica, a vjerojatno će i neki zidovi morati biti srušeni. Ja i dalje stojim pri tome da će im kanalizacija, uz ove ustupke, biti riješena tijekom iduće godine, veli nam Korać.
Stanovnici ovog valbandonskog „slijepog crijeva“ prilično su sumnjičavi prema njegovim izjavama, no zasad ih veseli i sama najava mogućeg saniranja njihovih prašnjavih putova.
Zoran Nikolić
- Raspitivao sam se o toj firmi. Čini se da rade dobar posao, a već su dosta radili po Istri. Koriste njemačku tehnologiju, a njihov bitumen je i do 50 posto jeftiniji od asfalta. Koliko mi je poznato, uzimaju 10 eura po metru kvadratnom, ne računajući pripremu ceste, govori nam stanovnik 3. Ogranka Zoran Nikolić koji, kako kaže, prilikom kupnje stana 2018. godine „nije imao blagog pojma što ga ovdje čeka“.
- Stanje je i dalje prašnjavo za sunčana vremena, a blatnjavo kad padaju kiše. Općina nam povremeno zakrpa rupe grebanim asfaltom. Zadnji puta su to učinili u oba ogranka početkom godine, a od Komunalca smo dobili informaciju da ih je to za naš 3. Ogranak dužine 320 metara stajalo oko 1.656 eura. Naravno da nas takvo rješenje ne zadovoljava, govori nam Nikolić.
„Nakon kiša to izgleda strašno“
S njim se slaže i susjeda koja nam je izjavu dala anonimno, ali nam je zato ustupila fotografije koje zorno prikazuju kako izgleda njihova „posuta ulica nakon prvih kiša“.
Privatna arhiva
- Iz Općine nam je pojašnjeno kako se preko grebanog asfalta ne može proći valjkom zbog ventila za priključke za vodu koji stoje kraj ceste i pokriveni su željeznim poklopcem, a nedavno je susjed kopao bazen i do njega je bager bez problema vozio cestom, i tako po njoj učinio udubljenja od 10 centimetara. Nakon kiša to izgleda strašno, a za pješake može biti i opasno, govori nam ova stanovnica 2. Ogranka valbandonske Pinete.
Ovakvim bi situacijama ipak, nakon višedesetljetnog čekanja, uskoro mogao doći kraj. Naime, direktor tvrtke STM, Mladen Levak, poručio nam je kako se za početak radova na saniranju cesta trenutno čeka samo potvrda općinskog Vijeća.