Popločavanjem trećeg dijela partera, završena je obnova platoa ispred crkve sv. Eufemije u Rovinju, potvrdili su iz Grada Rovinja-Rovigno.
Radovi su se sastojali od pažljive demontaže kamenog opločenja i postojećih kamenih stepenica na prilazu od strane ulice Grisia, te njihove ponovne montaža. Zahvat je obuhvatio i sanaciju grobnica, čišćenje i zapunjavanje sljubnica, izradu zaštite svodova s vanjske strane, nasipavanje granuliranim šljunkom, izvedbu kamenog opločenja, izvedbu hidroizolacije postojećih ukopanih dijelova privatnih objekata u zoni zahvata.
Iskopi su krajem prošle godine otkrili stare zemljane grobove koji datiraju između 11. i 18. stoljeća, a daljnje analize pronađenih posmrtnih ostataka provodi Hrvatski restauratorski zavod.
- Okolni prostor našeg najposjećenijeg i najprepoznatljivijeg spomenika je napokon dobio zasluženo uređenje u koje smo krenuli zbog lošeg stanja i dotrajalosti tadašnjeg popločenja. Time je okončan veći dio projekta, a u narednom periodu namjeravamo nastaviti s popločenjem sjeverne staze oko crkve te instalacijom nove javne rasvjete, izjavio je gradonačelnik Marko Paliaga.
Riječ je o kompleksnom te iznimno značajnom projektu obzirom da je spomenuto područje zbog svoje arheološke, povijesne i arhitektonske upisan u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske, a zasigurno predstavlja najpoznatiju znamenitost starogradskog poluotoka.
Iz Grada Rovinja-Rovign potvrđuju kako je ukupna ugovorena vrijednost treće faze iznosi više od 230.000 eura. Arheološki nadzor i istraživanja proveli su Hrvatski restauratorski zavod, dok je radove izvela građevinska tvrtka GP Krk prema projektu arhitektice Jadranke Drempetić.
Prošlih su godina također izvedene i dovršene prve dvije faze projekta. Podsjećamo kako je prvom fazom radova uređen zapadni dio trga i okolnog prostora crkve, površine cca 1000 m2, dok su drugom fazom izvedeni radovi na južnom djelu platoa površine zahvata cca 550m2. Najzanimljivijom se pokazala druga faza obnove okolnog popločenja crkve tijekom koje su isplivale na površinu stare grobnice te ukopana crkvica sv. Mihovila na kojima su zatim provedena arheološka i konzervatorska istraživanja, a koja je u međuvremenu postala predmetom daljnjih promišljanja oko pronalaska najprikladnijeg rješenja za njenu daljnju valorizaciju.