Istra se, nažalost, isuviše često bori s ilegalnom odbačenim otpadom i zagađivanjem prirode nekontroliranim bacanjem ostataka građevinskih materijala, starih uređaja, automobilskih guma, pa čak i cijelih olupina vozila.
No, sve se ovo ne zadržava samo u zelenilu i na tlu. Smeća, i to nevjerojatno puno, nalazi se i - ispod tla. Kako bi se spriječila trajna devastacija prirodnih bogatstava koji leže pod nama, sazrelo je vrijeme i za za čišćenje istarskih špilja i jama.
Jedna od najopsežnijih ovakvih akcija, doznajemo iz JU PP Učka, organizirana je prošlog mjeseca na sjeveru Istre, gdje je čak 47 speleologa iz 10 speleoloških organizacija i udruga, uz pomoć djelatnika HGSS-a, od otpada očistilo Jamu kod Rašpora.
"Iako je u relativnom smislu Rašpor imao malu količinu otpada, približno osam kubnih metara, činjenica da je taj otpad raznesen vodom niz vertikalne dionice jame od 280 m dubine i još 450 metara po meandrima sve do Talijanskog sifona na -307 m, činilo je ovu akciju jednom od najzahtjevnijih akcija čišćenja organiziranih dosada u RH, ako ne i šire", kažu iz PP Učka.
No čišćenje jame nije isto što i uklanjanje otpada s tla. Speleo akcija čišćenja nosi dodatne opasnosti i zahtijeva znanje, iskustvo i puno opreme.
Akcija u Rašporu prošlog mjeseca mogla je započeti tek pošto su članovi HGSS-a, stanica Rijeka, Ogulin i Zagreb, pripremili dionicu za izvlačenje otpada kroz vertikale, da bi zatim dva dubinska tima započela čišćenje jame od Talijanskog sifona do početka vertikalnih dijelova.
"Ekipa „vezisti“ sproveli su žičanu komunikaciju kroz jamu, visinska ekipa je složila sisteme za podizanje tereta te započela čišćenje vertikalnih dijelova, a površinska ekipa je započela čišćenje ulaznog, horizontalnog dijela jame. Kasnije tokom dana, timovi su se postupno povlačili prema izlazu transportirajući otpad za sobom te odmah raspremajući sve linije za izvlačenje što je zbog kompleksnosti potrajalo do kasno u noć. Za izvlačenje tereta kroz Veliku, 124-metarsku vertikalu, poslužila je netom nabavljena automatizirana kolotura AWAH Z2R pogonjena baterijskom bušilicom, koja se pokazala kao idealno rješenje za efikasno podizanje tereta kroz duge dionice. Akcija je završila nakon 16 sati rada", objašnjavaju iz PP Učke i dodaju da je, zahvaljujući iskustvu članova i stručnoj pomoći HGSS-a, bila i izuzetno uspješna.
Nositelj projekta čišćenja Jame kod Rašpora je JU PP Učka, kroz financiranje Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, dok je smještaj osigurala JU Natural Histrica u Speleo kući u Vodicama. U akciji su sudjelovali SU Estavela, SO Velebit, HGSS stanice Rijeka, Ogulin i Zagreb, SK HAD, SD Underground, DDISKF, SKOL i SOŽ)
Koliko je složena i zahtjevna jedna akcija uklanjanja otpada u okolnostima hladnog, mračnog, vlažnog i nepristupačnog podzemlja, najbolje se može vidjeti na slikama akcije u Jami.