(FOTO) Neki objekti još uvijek imaju "stanare". Područje budućeg Pulskog inovacijskog centra potpuno je devastirano, opljačkano i krcato otpada
Zgrada koja je vjerojatno jedna od najljepših na prostoru Vallelunge najbolji je primjer devastacije
Da se radi o invazivnoj vrsti koju su u Hrvatskoj prvi puta uočili upravo o Puli te pokrenuli borbu protiv nje, potvrdio nam je Nediljko Landeka iz Nastavnog zavoda javno zdravstvo Istarske županije * Kako nam je pojasnio radio se o maloj biljnoj uši, smeđe boje koja parazitira priljubljena na granama i koja je gotovo neprimjetna, sve dok ne kada krene polagati jajašca u bijele voštane izlučevine - takozvane ooteke koje vise na granama
Da se radi o invazivnoj vrsti koju su u Hrvatskoj prvi puta uočili upravo o Puli te pokrenuli borbu protiv nje, potvrdio nam je Nediljko Landeka iz Nastavnog zavoda javno zdravstvo Istarske županije * Kako nam je pojasnio radio se o maloj biljnoj uši, smeđe boje koja parazitira priljubljena na granama i koja je gotovo neprimjetna, sve dok ne kada krene polagati jajašca u bijele voštane izlučevine - takozvane ooteke koje vise na granama
Jedna se Puljanka iznenadila kada je na murvi kod parkirališta u Zagrebačkoj ulici vidjela čudne bijele kolutove. Uz napomenu da to nikad nije vidjela, upitala se što je to na stablu te odgovor ubrzo pronašla u grupi Samoniklo bilje.
Radi se o nametniku - Azijskoj pamučnoj štitastoj uši "Takahashia japonica Cockerell", a zanimljivo je da je ona prvi put uočena u Hrvatskoj upravo u Puli i to 2019. godine na stablu albicije.
Azijska pamučna štitasta uš porijeklom je iz Japana. U Europi je prvi put pronađena 2017. godine u Italiji, a zatim 2018. godine u Velikoj Britaniji.
O čemu se radi upitali smo Nediljka Landeku iz Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Istarske županije koji se ovom problematikom bavi.
Voditelj Odjela za deratizaciju, dezinsekciju i dezinfekciju Službe za epidemiologiju potvrdio nam je da se radi o invazivnoj azijskoj štitastoj uši koju su u Puli prvi puta uočili 2019.
Kako nam je pojasnio radio se o maloj biljnoj uši, smeđe boje koja parazitira priljubljena na granama i koja je gotovo neprimjetna, sve dok ne kada krene polagati jajašca u bijele voštane izlučevine - takozvane ooteke koje vise na granama.
- U proljeće 2019. godine, u Zavod za javno zdravstvo Istarske županije pristigla je prva dojava građana o neobičnim tvorbama na stablu u Puli, no vrsta tada nije bila prepoznata. Slične tvorbe ponovo su uočene u svibnju 2020. na stablu albicije u centru Pule pa je pokrenuta kampanja i upućen poziv građanima da prijave štetnika.
Tijekom dvotjedne kampanje zaprimili smo ukupno dvanaest dojava građana od čega je sedam dojava u užem centru Pule potvrđeno kao lokacija vrste T. japonica. S obzirom da je udaljenost između potvrđenih dojava tek nekoliko stotina metara tada smo zaključili da je areal vrste ograničen te krenuli u njeno suzbijanje uz pomoć Herculanee, a u cijeli je proces bio uključen i Centar za invazivne vrste s Instituta za poljoprivredu i turizam u Poreču, priča nam Landeka.
Uš, koja je tada otkrivena na stablima u centru grada, jedno se vrijeme i zadržala na području Zagrebačke, Santorijeve, na stablima kod Elektroistre i Pattinaggia, na javorima u blizini Zavoda, a zanimljivo je da je napala posve različita stabla: javor, murvu, a pronađeni su čak i primjerci na magnoliji, višnji, smokvi.
- Upravo je ta prilagodljivost jedna od karakteristika invazivnih vrsta i stoga ih treba dobro pratiti i pokušati suzbiti, veli Landeka.
No kako izgleda uš se ponovo širi. Ne samo u Istri. Čak su i u Varaždinu zabilježeni primjeri.
- Ove su nam godine građani javili da su je vidjeli u Zagrebačkoj, ali i na ulazu u Medulin te u Štinjanu u ulici Kozada. Obratit ćemo se ponovo Gradu Puli i Općini Medulin te krenuti u suzbijanje ove štetne uši, veli Landeka koji je pozvao sve građane da prijave Zavodu gdje su je vidjeli kako bi se nametnik mogao tretirati i tako suzbiti njegovo daljnje širenje.
Ovaj strani nametnik može se, navodi, smatrati invazivnim vrstom jer zadovoljava uvjete iz definicije biljnih
štetnika: invazijom u ekosustave, strane štitaste uši utječu na bioraznolikost, uzrokuju štete na samoniklom i uzgojenom bilju te značajne ekonomske gubitke.
- Biologija vrste nije u potpunosti poznata, no zna se da u našim klimatskim uvjetima ona ima jednu generaciju godišnje. Izlijeganje jajašaca događa se tijekom mjeseca lipnja kada nimfe prelaze na naličje lisne plojke.
Krajem ljeta nimfe se vraćaju na grane domaćina gdje prezimljuju u obliku kukuljice. Nimfe se lokalno šire vjetrom, a širenje na veće udaljenosti vjerojatno se događa putem prijenosa zaraženog biljnog materijala. Vjerojatno je tako, putem zaraženih albicija, stigla i u Pulu, zaključuje naš sugovornik.
Zgrada koja je vjerojatno jedna od najljepših na prostoru Vallelunge najbolji je primjer devastacije
Česi se vraćaju u Fažanu ali ovaj put kao gazde. Praški fond Investika dobio je lokacijsku dozvolu za luksuzni hotel s pet zvjezdica tik uz fažansku rivu. Ali to nije sve, Česi na fažanskom priobalju planiraju uložiti najmanje 150.000.000 eura
Ovaj spektakl donosi raznovrstan program koji će publici predstaviti tradicionalne plesove, glazbu i kostime iz različitih dijelova naše zemlje. Uz domaćina KUD "Uljanik" iz Pule nastupiti će i KUD "Ivan Fonović Zlatela" iz Kršana te KUD "Zvir" iz Jelenja koji će svojim izvedbama oživjeti bogatu folklornu baštinu
Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.
Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.