Teško je za povjerovati da težak fizički rad nekima može biti zanimljiv, ali baš tako je bilo ovog vikenda u Vodnjanu. Na radionici suhozidne gradnje okupilo se desetak zainteresiranih sa željom da svladaju ovu tehniku gradnje koja se u Istri prakticira stotinama godina, a koju je vodio Alen Čikada iz KAL udruge za zaštitu i obnovu krških lokvi.
Čini se da tradicijska gradnja sve više dobiva na značenju, pa je tako i vodnjanski gradonačelnik Edi Pastrovicchio komentirao 'glasove' koji se bune protiv odluke Grada Vodnjana, a kojom se zabranjuje postavljanje ili odlaganje kamp kućica, prikolica i kontejnera na poljoprivrednom zemljištu, ali i ograđivanje takvih parcela betonskim zidovima i onima od opeke, te izjavio: „Na poljoprivrednom zemljištu mogu graditi suhozide. Ako im suhozidi ne odgovaraju, mogu promijeniti općinu".
Ali mimo te njegove izjave, u Vodnjanu je održana radionica na Didaktičkoj farmi u sklopu Osnovne škole Vodnjan koja je privukla osobe željne stjecanja znanja o toj staroj metodi gradnje.
Radionica gradnje suhozida
Za cijelog vremena održavanja radionice, čuli su se reski udarci čekića o kamen, prašina u zraku, te znojna i zadovoljna lica koja slažu kamen pored kamena uz stručni nadzor Alena Čikade.
Ilenia Lalić iz Udruge "Ekomuzej-Istarsko" iz Vodnjana kaže kako su s radionicom krenuli u subotu i to sa skidanjem centralnog zida unutar EKOlaba OŠ Vodnjan.
- Sada radimo vazu od suhozida oko donirane masline iz rasadnika Longo iz Rovinja, te ćemo renovirati zid u središtu dvorišta. Jučer smo radili probni zid, i sada usvojena znanja upotrebljavamo u stvarnoj izvedbi. Nakon ove radionice, Alen Čikada će idući tjedan u trajanju od tri dana voditi radionicu izrade lokve, a sve ovo se događa u sklopu INTERNATURAL Changemaker's festivala koji provodimo već treću godinu, a traje od 30. rujna do 3. studenog. Na našim radionicama sudjeluju djeca, odrasli i osobe s invaliditetom, a krajnji cilj nam je učvrstiti zajedništvo unutar lokalne zajednice, te prenijeti određena znanja sudionicima, poručila je Ilenia Lalić.
Ilenia Lalić
Osoba koja je polaznicima ove radionice gradnje suhozida odlučila prenijeti svoje znanje i iskustvo je poznati graditelj lokvi Alen Čikada koji je na sebi svojstven način poručio kako se ovdje uče stvari koje su naši stari prakticirali stotinama godina unatrag.
Alen Čikada
- Učimo se zidati po starinski, po istrijanski, s grotom. To znači da se povezivanje kamena radi s materijalom koji se zove "purge", a skupljalo ga se je tamo gdje ga je na bijelim putevima uz kraj nosila voda od kiša. Taj materijal nije čvrst kao žbuka, ali ipak dovoljno da poveže kamen popunjavajući sve te praznine unutar složenog kamenja. Tako su se zidale kuće, štale, zidovi oko kuća. Takvog vezivog materijala nije bilo svugdje u Istri, pa je tako u prošlosti onaj koji je poznavao i bio dobar sa cestarom koji je čistio nakupine uz puteve te ih skupljao i donosio onima kojima je trebao. Tog materijala ne treba puno, samo malo kako bi svaka grota legla ravno, a to je pogotovo bitno kada se zida sa škrilastom istrijanskom grotom što je karakteristično baš za područje Vodnjana. Taj postupak je jako bitan jer grota ne smije "hlapat", kazao nam je o važnosti vezivog materijala Čikada i nadodao o polaznicima i što se planira napraviti:
"Polaznici su stvarno super, jučer smo rušili jedan stari zid koji je već bio ruševan, tako da su polaznici mogli odmah vidjeti kako se to nekada radilo. Iskopali smo temelj gdje ćemo posaditi jednu maslinu koja je sudeći po debljini debla stara oko 80 godina. Znači, polaznici će taj kamen od starog zida iskoristiti za gradnju zida oko masline. Super je da će to biti u sklopu kušaonice od Etnomuzeja Istrian de Dignan, te će poslužiti kao klupica kazao je o projektu Čikada", te posebno pohvalio dvije polaznice, Anu i Tamaru koje su po njegovom mišljenju izgradile jedan skoro pa savršeni suhozid.
Tamara i Ana, polaznice radionice na suhozidu kojega su same napravile
Polaznica radionice Tamara Brandić kazala je kako ima parcelu s dosta urušenim suhozidom u Čabrunićima, te je odlučila dobiti potrebne vještine kako bi ga sama mogla obnoviti.
- Ovdje mi je stvarno jako lijepo, možda zvuči čudno, ali ja bi ovo mogla raditi svaki dan, ekipa je super, puno toga smo naučili od Alena. Veoma je strpljiv s nama i što god ga pitamo odmah nam odgovori, te je vidljivo njegovo veliko znanje o ovoj staroj istarskoj tehnici gradnje suhozida, kazala je vidno zadovoljna Tamara Brandić.