Iako je tek kraj veljače, pčelari u Poreču okupljeni u Udruzi pčelara "Nektar", već se spremaju za novu pčelarsku godinu. Bliži se proljeće i buđenje pčela, a uz redovan rad oko brige o košnicama pripremaju i još puno drugih projekata.
Naime, Poreč je jedan od malobrojnih gradova u Hrvatskoj koji ima urbani pčelinjak, postavljen na javnoj površini u centru grada koji je lani dao odličan prinos, kako otkriva predsjednik Nektara Ivan Kovač.
Urbani pčelinjak
"Prije otprilike dvije godine krenuli smo u ovaj projekt i pokazalo se da je pravi pogodak. Pokazalo se i da je postavljen na pravom mjestu, da su ga građani prihvatili i čak predlažu da još negdje stavimo još urbanih pčelinjaka na neka nova mjesta. Prošla pčelarska godina pokazala je da smo dobili oko 140 kilograma meda iz pet košnica što je u pčelarskim relacijama jako dobar prinos. Najviše je bilo meda od bršljana, pa smo pokrenuli projekt zaštite bršljanovog meda. Riječ je o istraživačkom projektu, jer je taj med još relativno nepoznat", kaže Kovač i dodaje da će to potrajati koju godinu.
"Paralelno s laboratorijskim, pokrenuli smo još jedno istraživanje sa srednjom Turističko-ugostiteljskom školom Antona Štifanića Poreč, gdje će učenici u strukovnim predmetima radit pripreme mesnih i ribljih jela te slastica i koktela na bazi bršljanovog meda te tako ovu vrstu meda uvoditi u gastronomiju, dodao je Kovač.
Med od bršljana je tek djelomično istražen
U suradnji s TUŠ-em pokrenuli su i inicijativu s još dvije srednje ugostiteljske škole u Hrvatskoj, iz Plitvica i Osijeka, te će i njihovi učenici sudjelovati u pripremi jela i imati više mogućnosti kako bi se sve razvilo u natjecanje, gdje će svoje kreacije i ideje razvijati mladi, budući kuhari, konobari i slastičari, istraživati i pokazati med s urbanog pčelinjaka. Plan je, kako dodaje Kovač, da školama pošalju određene količine bršljanovog meda, jer ga imaju dovoljno, te da učenici s njime vježbaju, a finale projekta bilo bi na jesen u Poreču, gdje bi održali natjecanje i prezentaciju.
"Med od bršljana je djelomično istražen, ali takvu poveznicu još nije napravio nitko. Mi imamo jedan od prvih urbanih pčelinjaka u Hrvatskoj, pokretači smo te priče i ideje uvođenja u gastronomiju", veli Kovač.
U planu imaju, u suradnji s Gradom Porečom, postaviti još jedan urbani pčelinjak, tako da ih imaju nekoliko. Prijedloga građana za lokacije imaju još puno, ali sve je u razmatranju jer je potrebno naći pogodno i diskretno mjesto. Popularizaciji urbanih pčelinjaka i meda u Poreču pridonijelo je, kažu u Nektaru, i to što su protekle jeseni u sklopu manifestacije o medu koju su organizirali u Obrtničkom domu, podijelili i oko 450 slikovnica/bojanki na temu "Urbana pčela - Ape urbana", svim porečkim vrtićima i prvašićima, tako da djeca pričaju, crtaju, razmišljaju o pčelama. Med su dali i Društvu invalida, podijelili i u posjetu Domu za starije i nemoćne Poreč, a med porečkih urbanih pčela postao je i službeni poklon Turističke zajednice grada Poreča i Grada Poreča. Još jedan dio na zalihi poslat će srednjim školama u sklopu priprema za prezentaciju jela, tako da će i ovu generaciju uključiti u mednu priču, uz one najmlađe i starije.
Sada počinje period edukativnog obilaska urbanog pčelinjaka
"Smatram da je priča idealna, o pčelama brine udruga 'Nektar', imali smo na školovanju prošle godine pet novih pčelara, koji će praksu obaviti na gradskom pčelinjaku, što je sastavni dio njihovog obrazovanja, to su dvije pčelarke i tri pčelara, koji će po završetku dobiti i diplomu i čije se zvanje upisuje u radnu knjižicu", rekao je na kraju Kovač.
Inače, udruga Nektar ima i sekciju žena pčelarki, a po najavi, obilazak urbanog pčelinjaka odrade i sa školarcima i vrtićima, te će uskoro ovi posjeti opet početi. Najintenzivnije je od ožujka do svibnja, kada je cvijeća puno, iako ih zbog visokih temperatura već i sada ima i vani. Za sada sve izgleda dobro, ali opasnost od smrzavanja prijeti i dalje, jer ono šteti cvijeću, a time povezano i pčelama i cijelom hranidbenom lancu, čiji su upravo pčele jedna od najvažnijih karika.