Kultura

ZASLUGOM BRANKE BENČIĆ I TANJE VRVILO

CINEMANIAC Otvorena iznimno vrijedna foto i video izložba osobnog arhiva Jean-Luca Godarda

Izložba okuplja seriju fotografija koje uokviruju fotografije knjiga, kolaža, filmskih i video arhivalija iz osobnog Godardova arhiva uz predstavljanje foto-knjige "Ono što ostavljamo za sobom" te istoimene zvučne instalacije i filmskog rada


 
4 min
Zoran Angeleski ⒸFOTO: Manuel Angelini

Izložba okuplja seriju fotografija koje uokviruju fotografije knjiga, kolaža, filmskih i video arhivalija iz osobnog Godardova arhiva uz predstavljanje foto-knjige "Ono što ostavljamo za sobom" te istoimene zvučne instalacije i filmskog rada

Pod suverenom kustoskom palicom Branke Benčić i Tanje Vrvilo, a u organizaciji vodnjanske Apoteke i udruge Metamedij, tradicionalna izložba Cinemaniac u okviru Pulskog filmskog festivala, ovaj put u iznimno vrijednom predstavljanju radova renomiranog francuskog umjetnika Stephana Crasneansckog pod nazivom "Ono što ostavljamo za sobom - Iz arhiva Jean-Luca Godarda', otvorena je večeras u pulskoj Galeriji Novo, 20-ak metara iznad glavnog ulaza u INK. Izložba je otvorena idućih deset dana, do 21. srpnja.

'Cinemaniac - Misliti film' na Pulskom filmskom festivalu novo je mjesto izlaganja nadopunjene i proširene izložbene trilogije renomiranog francuskog višemedijskog umjetnika Stéphana Crasneansckog nakon razotkrivanja Godardovih kutija, izložbom koja je započela u Muzeju moderne i suvremene umjetnosti u Rijeci.

U Puli je izloženo 13 od ukupno 164 autorovih fotografija, knjiga koja se može prolistati te, kao novost, dva vrijedna video rada, od kojih je jedan iz unutrašnjosti skladišta gdje su sačuvane kutije s raritetnim zvukom.

- Ovo je ponešto proširena verzija izložbe u riječkom MMSM-u. Mene je inspirirao citat Waltera Benjamina "Unpacking my library", kojim sam povezala Crasneansckovo raspakiravanje Godardovih kutija, gdje Benjamin u razotkrivanju svoje bibiloteke govori o anticipaciji i znatiželji dok otkriva kutije, kazala je kustosica Benčić. 

Izložba okuplja seriju fotografija koje uokviruju fotografije knjiga, kolaža, filmskih i video arhivalija iz osobnog Godardova arhiva, uz predstavljanje foto-knjige "Ono što ostavljamo za sobom" te istoimene zvučne instalacije i filmskog rada.

Kutosica Tanja Vrvilo pojasnila je kako su otkrivene Godardove kutija, a u tom kontekstu izložen je i citat samog  Stephana Crasneansckog: "François Musy, Godardov toninženjer  i ja vozili smo se šest sati od Rollea do industrijskog područja pokraj autoceste koja presijeca Cantal. Tamo, na tom prozaičnom i žalobnom mjestu, pohranjeni su deseci kutija. Godard ih je sam upakirao. Toliko elemenata njegova rada i fragmenata njegovih ideja leži u tim kutijama, u spremištu. Isprva sam došao na to mjesto s Musyjevim odobrenjem da napravim zvučnu kompoziciju na temelju Godardove zbirke za njemačku radio stanicu, ali napokon u spremištu, ispred beskrajnog niza kutija punih knjiga, vrpci, bilješki, izrezaka, cijele mape njegova mišljenja, osjetio sam da bi taj materijal mogao postati i nešto drugo. I tako sam počeo fotografirati otvorene kutije."

Naslov knjige i zvučne kompozicije "Ono što ostavljamo za sobom ‒ Iz arhiva Jean-Luca Godarda" slijedi tragove rizomatskih međuprostora umjetničko-kustoskog istraživanja Stéphana Crasneansckog i njegova eksperimentalnog Soundwalk Collective nakon što ga je, dakle, 2014. Godardov snimatelj zvuka François Musy uveo u nepregledno čuvalište Godardova filmskog stoljeća, smješteno u francuskom Cantalu.

- Svaka čast Cinemaniacu koji postoji od 2002. godine, svaka  čast Branki Benčić, svaka čast  inicijativi da se film promatra iz neke druge perspektive i da se gledateljima pruži mogućnost da promišljaju film na drugi način. Festival ima sreću da je Branka odlučila  orgnizirati ovu iziožbu ovdje, kazala je ravnateljica Pulskog filmskog festivala  Tanja Miličić.

Beskrajne serije kartonskih kutija klasificirao je i zapakirao sam Godard, bez naziva i bez brojeva. Kutije je rastvorio Crasneanscki za fotografski remedijalizirano kino-oko godardovske pedagogije koja teoretizira i terorizira vrtoglavicom razmještaja, međuokvirima i nad-postavljanjima, transparencijama i sjenovitim zrcaljenjima teksta, slojevitim pretapanjima i višestrukim ekspozicijama, izrezivanjem i paranjem nađenih slika.

Patti Smith: "Kad mu je bilo 80 godina, sve je zapakirao u kutije. Odbacio je život istraživanja, dragocjenih spisa, referenci, talismana, krhotina postojanja. A te kutije, što će biti s njima? Spaljene u polju kao što su spaljivane vještice? Pohranjene u državnom skladištu s ostacima svetaca i vanzemaljaca? Ili, kao u njegovu Vikendu, pronađene u otpadu budućnosti, lebdeći u vrtlogu vremena?"

Stéphan Crasneanscki francuski je multidisciplinarni umjetnik, koji djeluje u polju glazbe i filma do knjiga, analognih i digitalnih nosača zvuka. Među suradnicima bili su Patti Smith, Abel Ferrara, Jean-Luc Godard, Jean-Luc Nancy, Charlotte Gainsbourg, Nan Goldin, Willem Dafoe, Wim Wenders, Jean Nouvel, Isabelle Adjani, Catherine Deneuve i Isabelle Huppert.

Izlagao je u međunarodnim institucijama Opéra de Lyon, KW Institute of Contemporary Art, Barbican Centre, Berghain, Centre Georges Pompidou, MUDAM, MuCEM, Museo Madre, New Museum, Palazzo Reale Milan, documenta14 u Ateni i Kasselu, Manifesta 12 Palermo i dr.

Izložba je realizirana u suradnji Muzeja moderne i suvremene umjetnosti Rijeka i Filmskih mutacija: Festivala nevidljivog filma – EVIDENCIJE (Film-protufilm), a partneri su Pula Film Festival, Soundwalk Collective i Studio Naegeli.


Nastavite čitati

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.