Treba podsjetiti da je na Kaštelu prije 11 mjeseci otvorena iznimna izložba o jednom za Istru važnom knjiškom djelu – knjizi Die Ehre deß Herzogthums Crain, 1689. ('Slava Vojvodine Kranjske'), čije je originalno izdanje u tri sveska ovaj muzej prvi puta predstavio javnosti. Izložba nosi naziv "Valvasor u Istri - 333 godina od tiskanja knjige 'Slava vojvodine Kranjske'".
Autorice izložbe su Katarina Marić i Sunčica Mustač, čiji postav potpisuje Mauricio Ferlin. Autorice su za potrebe pripreme izložbe dodatno transkribirale dijelove knjige s gotice te prevele s mittelhochdeutscha na standardni njemački i potom na hrvatski jezik, što će biti korisno budućim istraživačima i svim ljubiteljima pisane riječi.
Autor knjige 'Slava Vojvodine Kranjske', Johann Weichard Valvasor, je polihistor, vojnik, putnik, istraživač, zaljubljenik u umjetnost i znanost, kojemu to nije jedino djelo, ali je svakako kapitalno.
Taj znatiželjni kranjski plemić odličnog isusovačkog obrazovanja nakon gimnazije u Ljubljani ne upisuje studij, već prema vlastitom svjedočanstvu odlučuje školovanje nastaviti prvo u vojnoj službi, potom putujući i, naposljetku, pribavljajući svaku knjigu do kojih je mogao doći. Kako je tijekom putovanja provodio i mnoga istraživanja, ali i upoznao širok krug istomišljenika, primijetio je da se o njegovoj domovini Kranjskoj, koja je po njegovom tumačenju obuhvaćala nešto širi teritorij, ali i gotovo polovicu Istre, malo toga zna izvan njezinih granica.
U želji da situaciju poboljša, kako su rekle autorice, na krilima je svoga prosvjetiteljstva odlučio sastaviti monografiju u kojoj će napokon sistematizirati sve što je desetljećima istraživao o zemljopisu, arhitekturi, povijesti, običajima, poljoprivredi, praznovjerjima i vjeri ljudi iz kranjskih gradova i trgovišta, od kojih 30-ak pripada geografskoj Istri. Zajedno sa svojim prijateljima bakrorescima, književnicima i savjetnicima piše enciklopedijski konstruiranu knjigu na čak 3532 stranice, opremivši je s 528 bakroreza i 24 priloga.