Tehnomont diže kvalitetu usluge u Marini Veruda
- Da bi poboljšali kvalitetu usluge u marini gradimo novi sanitarni čvor. Nažalost, trebalo nam je četiri godine da dobijemo građevinsku dozvolu, rekla nam je Gordana Deranja.
"Svake godine u sklopu Festivala radimo omaž nekome od velikana prošlosti. Prošle smo ga godine posvetili glazbeniku Vladi Divljanu, prije toga Sonji Savić, pa Milanu Mladenoviću... Ove godine je to Milunka Savić. Povod je 50 godina od njene smrti", rekao nam je direktor SKUC-a Milan Rašula * U INK će se sutra odigrati monodrama 'Milunka' Vesne Stanković, a u petak će u SKUC-u biti prikazan film "Ono malo časti" Filipa Čolovića
"Svake godine u sklopu Festivala radimo omaž nekome od velikana prošlosti. Prošle smo ga godine posvetili glazbeniku Vladi Divljanu, prije toga Sonji Savić, pa Milanu Mladenoviću... Ove godine je to Milunka Savić. Povod je 50 godina od njene smrti", rekao nam je direktor SKUC-a Milan Rašula * U INK će se sutra odigrati monodrama 'Milunka' Vesne Stanković, a u petak će u SKUC-u biti prikazan film "Ono malo časti" Filipa Čolovića
Otvaranjem izložbe pod nazivom 'Iz Koprivnice u vječnost – 50 godina od smrti Milunke Savić', u galeriji Srpskog kulturnog centra u Puli, sinoć je započeo 15. Festival srpske kulture u Istri. Ova tradicionalna manifestacija ove je godine posvećena jednoj od najodlikovanijh žena u povijesti ratovanja, sudionici Prvog svjetskog rata Milunki Savić.
- Mi svake godine u sklopu Festivala srpske kulture radimo omaž nekome od velikana prošlosti i to na način da se smjenjuju muška i ženska osoba. Prošle smo ga godine posvetili glazbeniku Vladi Divljanu, prije toga Sonji Savić, pa Milanu Mladenoviću… Ove godine je to Milunka Savić, žena koja je nosila više odlikovanja i od Ivane Orleanke, a povod je 50 godina od njene smrti. Milunkina priča je univerzalna, to je žena izvan vremena i prostora, ali je marginalizirana i čak je i njezin grob tek naknadno prebačen u Aleju zaslužnih građana, rekao nam je uoči otvaranja festivala direktor Srpskog kulturnog centra u Istri Milan Rašula.
Izložba 'Iz Koprivnice u vječnost', retrospektiva je njenog života, sačinjena od biografskih podataka, fotografija i dokumenata, koje je uredila Danijela Matović, povjesničarka umjetnosti i voditeljica Memorijalnog centra Milunka Savić, u sklopu Kulturnog centra Raška na jugu Srbije.
- U mom istraživanju njenog života i djela, meni su bili najznačajniji iskazi njenih suboraca i prijateljica, rođaka i susjeda. Ono što mi je bilo najzanimljivije jeste da sam kroz te iskaze upoznala njenu drugu stranu, a to su dobrota i humanost. Zbog toga sam je na jedan poseban način zavoljela i pokušala i ovdje to prikazati. Nadam se da ćete i vi upoznati Milunku Savić i njen značaj, rekla je Matović na otvaranju izložbe, objašnjavajući kako su eksponati podijeljeni u dvije cjeline: jednu koja donosi podatke o njezinom životu i drugu, koja se odnosi na sve ono što KC Raška čini s ciljem očuvanja sjećanja na njen lik i djelo.
U četiri dana festivala, u potpunosti posvećenog ovoj nesvakidašnjoj ženi, njen će život biti prikazan kroz nekoliko dokumentarnih, ali i umjetničkih ostvarenja.
Drugog će se dana, točno na godišnjicu njene smrti 5.listopada, u Istarskom narodnom kazalištu odigrati monodrama 'Milunka', beogradske glumice Vesne Stanković.
- To je ispovijest u prvom licu. Milunka se pojavljuje pred vama glavom, bradom, mišlju i srcem, rekla je Vesna Stanković najavljujući svoju predstavu, koju je do sada, kako kaže, igrala od Australije do Norveške, od Turske do Berlina, pred oltarom crkava, u školskim učionicama, na ulici i na livadi ispod drveta, uvijek jednako uspješno dopirući do publike Milunkinom pričom. U sklopu Festivala srpske kulture, odigrat će je dvaput: 5. listopada u Puli te dan kasnije u Umagu, u prostoru Gradske vijećnice.
Trećeg dana, u petak, u SKC-u će se prikazati dokumentarno-igrani film Filipa Čolovića „Ono malo časti“, a osim projekcije, najavljeno je sinoć, dio večeri bit će posvećen diskusiji o životu Milanke Savić, kojoj će prisustvovati i autor filma.
Konačno, po završetku umjetničkog dijela programa 7.listopada, u pravoslavnoj će se crkvi Sv. Nikole u Puli održati liturgija kojom će vjernici obilježiti pola stoljeća od smrti Milunke Savić.
Gostima su se na sinoćnjem otvaranju festivala, osim autora umjetničkog programa obratili i konzul Republike Srbije u Rijeci Nenad Maričić, saborski zastupnik Boris Milošević te paroh pulsko perojski, protojerej Goran Petković, koji je važnost tek otvorenog festivala opisao riječima: „Dani srpske kulture nisu posvećeni samo Srbima, već svakom dobronamjernom čovjeku koji želi da u drugome i u različitosti vidi sebe i svoj život“.
Milunka Savić rođena je u Koprivnici u Srbiji 1889. godine. Krijući da je žensko, u Prvi se svjetski rat uključila koristeći vojni poziv svog brata i predstavljajući se kao Milun. Kako se ne bi saznao njen pravi spol, prsa je povezivala zavojima i odsjekla je kosu. Sudjelovala je u Drugom balkanskom ratu, Prvom svjetskom ratu a, iako već u zrelim godinama, uključila se i u Drugi svjetski rat.
Ranjena je čak devet puta, a među brojnim odlikovanjima je čak dvaput ponijela francuski orden Legije časti, odlikovana je ordenom St. Michael and St. George britanske vojske i brojnim drugim ordenima srpske i francuske vojske. Iako ju je francuska vlada pozvala da se preseli u Francusku i uživa u povlasticama vojnih počasti, Savić je odlučila ostati živjeti u Beogradu. Iako je govorila nekoliko svjetskih jezika, nije bila školovana pa je radni vijek provela kao čistačica Hipotekarne banke.
Umrla je 5. listopada 1973. godine.
- Da bi poboljšali kvalitetu usluge u marini gradimo novi sanitarni čvor. Nažalost, trebalo nam je četiri godine da dobijemo građevinsku dozvolu, rekla nam je Gordana Deranja.
Koncert počinje u 18 sati i ulaz je slobodan za sve posjetitelje
Posjete hospitaliziranim pacijentima se ograničavaju, djelatnicima preporučeno nošenje maske
Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.
Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.