Međunarodni kulturni centar HGM u Grožnjanu, a ljeto će u ovom slikovitom istarskom gradiću i ove godine biti obilježeno brojnim aktivnostima Hrvatske glazbene mladeži. Centar HGM otvorio je svoja vrata početkom svibnja, a popis glazbenih događaja i ove godine je impresivan ne samo po brojnosti već i po atraktivnosti i vrhunskoj kvaliteti.
Prvi u nizu sjajnih programa je nastup jedinstvenog zbora World Youth Choir koji će održati koncert 6. lipnja u crkvi svetih Vida, Modesta i Krešencije s početkom u 19 sati.
World Youth Choir osnovan je 1989. i od tada je kroz njega prošlo više od tisuću mladih pjevača iz 70 zemalja svijeta. Zbor je nositelj prestižne titule UNESCO Artist for Peace, a nastupao je i na ceremoniji dodjele Nobelove nagrade za mir.
Grožnjan, svjetski centar glazbenih susreta
„Grožnjan, grad koji su prema legendi sagradili divovi, već više od pola stoljeća s prvim danima svibnja oživljavaju umjetnici, ponajprije mladi glazbenici i njihovi učitelji, zatim plesači, glumci, likovnjaci i arhitekti, a končano i najpoznatija svjetska imena jazza. Hrvatska glazbena mladež u Grožnjanu organizira brojne susrete umjetničke zajednice i svako ljeto ovaj prekrasan povijesni gradić pretvara u svjetski centar glazbe i umjetnosti“, kaže maestro Tonči Bilić, predsjednik HGM-a.
Ovog ljeta na rasporedu je cijela paleta glazbenih seminara i majstorskih radionica, a dvije najveće su Ljetna pijanistička škola i Seminar violine, viole, violončela, kontrabasa i gudačkog orkestra. Ljetnu pijanističku školu je davne 1969. utemeljio prof. Vladimir Krpan, a ove godine na njoj kao mentori sudjeluju Katarina Krpan, Dragomir Bratić, Konstantin Krasnitsky, Danijel Oto, Davor Matačić, Lovre Marušić i Ida Gamulin. Seminar violine, viole, violončela, kontrabasa i gudačkog orkestra vodit će istaknuti glazbenici i pedagozi Anđelko Krpan, Milan Čunko, Branimir Pustički, Ilin Dime Dimovski i Goran Kostić.
Svakako treba istaknuti i Musicu Anticu – radionicu rane glazbe na čelu s profesorom Egonom Mihajlovićem, voditeljem katedre za staru glazbu na Muzičkoj akademiji Sveučilišta iz Ljubljane, te Mariom Penzarom, profesorom orgulja na Muzičkoj akademiji Sveučilišta u Zagrebu, kao i Radionicu suvremene glazbe za skladatelje i instrumentaliste pod mentorstvom profesora Berislava Šipuša.
Ostali seminari pokrivaju cijeli spektar muzičkih instrumenata: obou, klarinet, rog, trubu, saksofon, udaraljke i gitaru, a ove godine novost su Seminar fagota i kontrafagota pod vodstvom talijanskog virtuoza Sergia Lazzeria te Brass radionica pod vodstvom Zlatka Strčića. Operna radionica za dirigente i pjevače pod vodstvom prof. Josipa Ivana Skendera te Operni studio pod vodstvom prof. Berislava Jerkovića zaokružuju ovaj impresivan glazbeno obrazovni niz.