Jedan od očekivanih ishoda tekućih radova na obnovi platoa crkve sv. Eufemije u Rovinju nove su arheološke spoznaje o jednom od simboličkih mjesta poluotočnog dijela grada. Naime, iskopi su otkrili stare grobnice koje datiraju između 11. i 18. stoljeća, a daljnje analize pronađenih posmrtnih ostataka provesti će Hrvatski restauratorski zavod kako bi se ustanovilo čiji su posmrtni ostaci, kojem stoljeću pripadaju, te u kojoj su dobi života napustili ovozemaljski život.
Valja naglasiti da se područje pored i podno rovinjske župne crkve stoljećima, a sve do 1898., kada je otvoreno novo izvangradsko groblje Laste, koristilo za ukop pokojnika, te je tamo bilo uređeno i groblje. Sadašnja je crkva sv. Eufemije sagrađena u razdoblju između 1725. i 1736. - u doba kada je Rovinj bio najznačajnija ribarska pa i trgovačka luka Istre - na istome mjestu tom prilkom srušene crkve sv. Jurja i sv. Eufemije iz 10. stoljeća. Potonja je pak bila sagrađena umjesto manje ranokršćanske crkve sv. Jurja (vjerojatno iz 4. il 5. stoljeća) a nakon što je 800. godine u grad, prema legendi, doplovio sarkofag s tijelom sv. Eufemije. Ubrzo je svetica iz Kalcedonije postala suzaštitnicom grada, stoga je nova crkva iz srednjeg vijeka nosila i njeno ime pored onoga sv. Jurja, starijeg sveca zaštitnika Rovinja.
Nakon što su prošlih godina izvedene i dovršene prve dvije faze projekta Grad Rovinj-Rovigno nastavio je s projektom sanacije trećeg dijela partera. Radovi se sastoje od demontaže kamenog opločenja, te pažljive ručne demontaže i ponovne montaže postojećih kamenih stepenica na prilazu od strane ulice Grisia. Zahvat obuhvaća i sanaciju grobnica ukoliko se za isto iskaže potreba, zatim čišćenje i zapunjavanje sljubnica, izradu zaštite svodova s vanjske strane, nasipavanje granuliranim šljunkom, izvedbu kamenog opločenja, izvedbu hidroizolacije postojećih ukopanih dijelova privatnih objekata u zoni zahvata, te izgradnju trećeg dijela javne rasvjete.
Riječ je o kompleksnom te iznimno značajnom projektu obzirom da je spomenuto područje zbog svoje arheološke, povijesne i arhitektonske upisan u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske, a zasigurno predstavlja najpoznatiju znamenitost starogradskog poluotoka.