Kultura

U ZGRADI U KOJOJ JE KASNIJE SMJEŠTENA TRIKOTAŽA

NEKAD JE PULA IMALA TVORNICU DUHANA S VRTIĆEM: "Tabacchine", radnice te manufakture, prve su žene našeg podneblja koje su se emancipirale i stekle određenu samostalnost

Žene su bile većina zaposlenih, a do određene razine bilo i “šefova” žena, što je svakako bio napredak u radnim sredinama istarskog prostora


 
2 min
Silvio Forza
foto: Facebook Muzej suvremene umjetnosti Istre / Museo d'arte contemporanea dell'Istria

Žene su bile većina zaposlenih, a do određene razine bilo i “šefova” žena, što je svakako bio napredak u radnim sredinama istarskog prostora

Nekad je i Pula imala tvornicu duhana. Zvala se  Regia Manifattura Tabacchi (Kraljevska manufaktura duhana) i djelovala je od 1920. do 1947.

Rasulom austro-ugarskog carstva i prelaska Istre i Pule u okrilje Italije, industrijska proizvodnja u gradu se osjetno smanjila. Pula nije više bila glavna državna baza ratne mornarice, stoga je uloga brodogradilišta i Arsenala od glavne postala sporednom.

Trebalo je dakle, osmisliti nove pogone kako bi se zaposlila radna snaga i zadržala određena razina industrijske proizvodnje. Tako su u Puli, počevši od 1920., otvorene tvornica duhana, tvornica cementa, tvornica lokota (na njenom se mjestu sada nalazi “roza zgrada”), tvornica leda (u blizini tada novootvorene mljekare), tvornica zastava na Fiželi, mala tvornica za proizvodnju ribe u konzervi na Verudi, plinara i elektromlin.

Tvornica  duhana bila je smještena je na pulskoj rivi, u velikoj zgradi bivše pješačke vojarne austrijske vojske. Djelovala je od 1920. ali je službeno otvorena 1923. Desetak godina kasnije, priključena joj nova zgrada podignuta na prostoru bivšeg vojnog parkirališta.

foto: E Bay

Poznato je da je u Istri djelovala još jedna tvornica duhana, ona u Rovinju, koja je otvorena davne 1872. te  zadovoljavala je potrebe velikog broja vojnika u Puli, najvećih tadašnjih pušača. Karakteristično je bilo to da su najveći broj djelatnika činile žene, a rovinjske su “tabacchine” jedan od prvih slučaja, pa i simbola, emancipacije žena u Istri. Zarađivale su svoju plaću, po prvi put osjetile samostalnost, bile su poznate po načinu odijevanja i ophođenja.

I u pulskoj tvornici duhana žene su bile većina zaposlenih, a do određene razine bilo i “šefova” žena, što je svakako bio napredak u radnim sredinama istarskog prostora. Tvornica je, po pitanju briga za radnike, bila vrlo napredna sredina: kao što se vidi u naslovnoj fotografiji ovog članka, u sklopu zdanja postojao je i vrtić "sale maternità", odnosno soba za čuvanje djece radnica.

Tvornicu duhana su jugoslavenske vlasti zatvorile odmah po preuzimanju Pule, 16. rujna 1947., da bi se u njoj kasnije smjestili pogoni Stare tiskare i Tvornica obuće (kasnije Astra), a danas Muzej suvremene umjetnosti Istre/Museo d’arte contemporanea dell’Istria. U drugom, bombardiranjem odvojenom krilu djelovala ja trikotaža koja je ne početku nazvana po partizanki Olgi Ban, da bi potom postala Arena Trikotaža.  Bankrotrala je 2014., a danas se na prizemlju tog krila nalazi pub Shipyard.


Nastavite čitati

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.