Večeras u Zagrebu počinje drugo izdanje 'Gibanja' - eksperimentalnog zvučnog događanja u organizaciji udruge Kontejner, koje će u četiri dana u Pogonu Jedinstvo, klubovima Peti kupe i Močvara te u Muzeju suvremene umjetnosti predstaviti uzbudljiv program iz područja umjetnosti zvuka i prostorno-zvučnog te audiovizualnog stvaralaštva u izvedbi 28 umjetnika/ca i umjetničkih kolektiva.
Među njima se posebno ističu sintesajzer virtuoz svjetskog glasa, Nizozemac Thomas Ankersmit, francuski umjetnik imerzivnih vizuala Maotik koji nastupa s violončelistom i producentom Maartenom Vosom iz Nizozemske, južnokorejska violončelistica Okkyung Lee, najpoznatija po specifičnim noise improvizacijama te praizvedbe dviju novih produkcija hrvatskih umjetnika za 'Gibanja': prostorno-zvučne kompozicije izvest će tonota (Ivona Eterović) i Miodrag Gladović. Ulaz na sva događanja je slobodan.
Četverodnevno događanje danas u 18.30 sati u Pogonu Jedinstvo otvara, u svom premijernom predstavljanju, audiovizualni performans"Sicomat" autora Alena Sinkauza, Nenada Sinkauza, Andree Matošević, Miodraga Gladovića i Marija Kalogjere.
Mišljen i stvaran iz trenutka rastakanja brodogradilišnih radnih zajednica, a time i rastakanja mogućnosti konstruiranja kompleksnih plovila, Sicomat podcrtava točku razmeđa jedne sasvim nove, suvremene i dosad nepoznate zvučne dihotomije.
Industrijska tišina, neprirodna brodogradilišnim gradovima poput Pule, u naglašenom je kontrastu s desetljećima generiranom bukom na navozima, a čiji je značaj bio ne samo usko proizvodan već i kulturološko-simbolički.
Otud se tišina, taj vrijedan resurs i komoditet, u performansu artikulira i kao „nezdrava“, „tišina groblja“, odnosno stanje koje može konotirati „užas“.
Moderan stroj po kojem je rad i naslovljen, Sicomat, a čiji plamenici, zahvaljujući optičkom upravljanju po nacrtu, režu lim ugrađivan u brodove u veličini 1:10, može se prepoznati kao opreka takvom silenziu – tišini, i jedno od ishodišta industrijskog zvukovlja i buke u samom radu.
U radu su korišteni vizualni i zvučni isječci iz filmova 'Pulski navozi' (1970.) Branka Bauera i 'Ploviti se mora' (1965.) Aleksandra Aranđelovića.
Nakon premijerne izvedbe, rad će se u obliku zvučne instalacije moći poslušati u Pogonu Jedinstvo u četvrtak, petak i subotu (10., 11. i 12. studenog), od 18 do 21 sati. Ulaz na sva događanja Gibanja je slobodan.
Alen Sinkauz je diplomirani muzikolog, skladatelj i izvođač te dobitnik četiri Zlatne arene Pula film festivala za filmsku glazbu. Sklada i oblikuje zvuk u glazbeno-scenskim, plesnim i kazališnim predstavama te radiofonijskim, prostorno-specifičnim i multidisciplinarnim izvedbenim projektima.
Njegov brat Nenad Sinkauz je diplomirani etnomuzikolog, skladatelj i izvođač te dobitnik četiri Zlatne arene Pula film festivala za filmsku glazbu. Sudjeluje u brojnim audiovizualnim, kazališnim i koncertnim izvedbama.
Miodrag Gladović je diplomirani inženjer elektroakustike, glazbenik, glazbeni producent i multimedijalni umjetnik, jedan od najprominentnijih predstavnika hrvatske suvremene eksperimentalne i improvizatorske glazbene scene.
Mario Kalogjera je izvedbeni animator i grafički oblikovatelj slike s bogatim iskustvom rada za HRT, Zagreb film, Bonobo studio i Kinoramu.
Andrea Matošević je profesor i istraživač u domeni etno-antropologije, kulturalnih studija, povijesti i filozofije na Sveučilištu Jurja Dobrile u Puli. Jedan je od suosnivača Centra za kulturološka i povijesna istraživanja socijalizma. Trenutno mu je u istraživačkom fokusu filmski prikaz industrije s posebnim naglaskom na brodogradilište Uljanik u drugoj polovici XX. stoljeća.