U novom pregledu književnih noviteta portal ravnododna donosi dva publicistička naslova V.B.Z.-a i jedan roman u izdanju Frakture.
Jim Al-Khalili: Svijet po fizici
U svojem novom djelu Svijet po fizici kvantni fizičar Jim Al-Khalili pruža fascinantan uvid u otkrića fizike o našemu svijetu. Bacajući novo svjetlo na duboke spoznaje suvremene fizike, Al-Khalili nam približava ono što nam ova silno važna znanost govori o svemiru i prirodi same stvarnosti.
Svijet po fizici počinje s temeljnim pojmovima kao što su prostor, vrijeme, energija i materija, a potom opisuje tri stupa moderne fizike – kvantnu teoriju, relativnost i termodinamiku – pokazujući nam kako tek njihovim spajanjem možemo spoznati svijet, svemir i stvarnost.
„Željeli ste saznati više o kvantnoj fizici, ali ste se bojali pokušati? Ova knjiga mogla bi vam dati prave odgovore. Autor bestselera New York Timesa i znanstveni komentator BBC-ja Jim Al-Khalili poziva nas da potpunije spoznamo stvarnost i svemir objašnjavajući nam temelje moderne fizike.“ Book Riot
„Jasan, jednostavan i fascinantan prikaz onoga što nam fizika govori o našem svemiru i – ključno – kojim dokazima podupire te spoznaje, iz pera jednog od najtalentiranijih i najinspirativnijih popularizatora znanosti. Vrh!“ Ian Stewart, autor knjige “Kocka li se Bog?”
Vanessa Montfort: Žena bez imena
Nakon hit-knjige “Žene koje kupuju cvijeće" Vanessa Montfort napisala je još jedan nevjerojatan roman koji se čita u dahu, ovoga puta o prešućenoj ženskoj povijesti, pisanju, žrtvi i upornosti…
Maestralna je to knjiga o prvoj španjolskoj dramatičarki Maríji Lejárragi, koju je povijest zametnula, da bi se tek nedavno otkrilo kako je bila suautorica, a nerijetko i jedina autorica djela koja je potpisivao njezin suprug, jedan od najvećih španjolskih dramatičara.
Priča je to i o Madridu s početka dvadesetog stoljeća, o velikim književnim imenima koja prvi put izlaze na scenu, poput Garcíje Lorce ili Jimeneza, o velikim glazbenicima poput Falle i Stravinskog…
Alessandro Baricco: The Game
“The Game” proslavljenog talijanskog pisca Alessandra Baricca – autora uspješnica “Svila” i “Ocean more” – britka je esejistička analiza i istovremeno kontemplacija koja, iz perspektive tehničkom napretku sklonog pripadnika boomerske generacije, propituje sveobuhvatne, upravo tektonske dosege digitalne revolucije u čijoj epohi živimo. Baricco se, sistematično, minuciozno i svima dostupnim jezikom, prihvatio „arheološke“, umnogome i forenzičke rekonstrukcije uzroka, tijeka i razvoja promjene koju smatra ključnom za redefiniciju suvremenog pojma čovjeka.
Ovaj je esej pisan istovremeno kao priča: dinamičan, obratima bogat no konzekventan narativ čiji smo glavni junak mi sami, ono što smo – od ne tako davnog vremena kada je promjenu predvodila šačica supkulturnih čudaka, a reprezentirala je primitivna grafika igrice Space Invaders – postali ili upravo postajemo, a da toga nismo ni svjesni.