Kultura

trajat će do 27. srpnja

Otvara se Rabska fjera - najveći srednjevjekovni ljetni festival u Hrvatskoj

Ova se manifestacija temelji na tradiciji početoj 21. srpnja 1364., kad je rapsko gradsko vijeće odlučilo odati počast kralju Ljudevitu I. Anžuvincu. Fjera je u prošlosti trajala 14 dana. Slavilo se moći svetog Kristofora, kojemu se pripisuje zasluga za spašavanje grada 1075. godine, oslobađanjem od Normana


 
2 min
HINA

Ova se manifestacija temelji na tradiciji početoj 21. srpnja 1364., kad je rapsko gradsko vijeće odlučilo odati počast kralju Ljudevitu I. Anžuvincu. Fjera je u prošlosti trajala 14 dana. Slavilo se moći svetog Kristofora, kojemu se pripisuje zasluga za spašavanje grada 1075. godine, oslobađanjem od Normana

Najstariji i najveći srednjovjekovni ljetni festival u Hrvatskoj, Rabska fjera, otvara se večeras, a trajat će do 27. srpnja uz izložbe tradicijskih zanatskih vještina, viteške igre i zabavni program.

Rabska fjera temelji se na tradiciji početoj 21. srpnja 1364., kad je rapsko gradsko vijeće odlučilo odati počast kralju Ljudevitu I. Anžuvincu. Fjera je u prošlosti trajala 14 dana. Slavilo se moći svetog Kristofora, kojemu se pripisuje zasluga za spašavanje grada 1075. godine, oslobađanjem od Normana.

Prema povijesnim izvorima, 1358. godine, nakon dvogodišnjeg rata i poraza, Venecija je Dalmaciju prepustila ugarsko-hrvatskom kralju Ljudevitu I. Anžuvincu. Rabljani su nakon toga u Zadru prihvatili tog kralja i zavjetovali mu se na vjernost, a on je obećao da će im priznati privilegije veće od onih što su ih imali pod Mlečanima, pa su ga slavili kao oslobodioca i u njegovu čast uveli svečanosti.

U novije doba Rabska fjera održava se svake godine od 25. do 27. srpnja. Povijesna jezgra grada Raba se vraća u prošlost, s prikazom malih obrtničkih dućana i zanatskih radionica na gradskim ulicama i trgovima. Tu su pekari, medari, klesari, stolari, slikari na svili, školjkari, spužvari, pletači košara i konopa, slikari i niz ostalih zanatlija, a sudjeluju članovi rapskih udruga i njihovi gosti.  

Priredba otvaranja počinje okupljanjem svih kostimiranih sudionika u Gornjoj ulici u Rabu, koji se zatim u povorci spuštaju gradskim stubištem Bobotinama do Trga sv. Kristofora, odnosno srednjovjekovnog Varoša. Fjeru proglašava otvorenom gradonačelnik Raba. Svečana povorka potom, predvođena Rapskim vitezovima samostreličarima kreće Srednjom ulicom prema gradskoj Loži, gdje se svi upisuju u knjigu Rabske fjere.

Posljednji dan Rabske fjere, 27. srpnja, dan sveca zaštitnika grada Raba, svetog Kristofora, održavaju se viteške igre Udruge rapskih samostreličara.


Nastavite čitati

Državna tajnica o susretu Kekina i Jelavića: Policija nema elemenata za postupanje

''Da bilo tko nekoga pozove na kavu SMS-om ili mobitelom, osoba svojevoljno odlučuje hoće li otići na tu kavu ili neće. Ja osobno, da me nepoznati broj zove, sigurno sam da ne bi otišla na tu kavu", kazala je državna tajnica * "Drugo, činjenica je da se sastanak dogodio, a gospodin Kekin, kad je vidio da je u zabludi, nije otišao nego je ostao više od 15 minuta i razgovarali su o nečemu o čemu mi ne znamo", rekla je Petrijevčanin Vuksanović

Kekin (Možemo): Prošli smo prljave kampanje, ali ovakve se stvari nikada nisu događale

'Njegov se posao odvija u birtiji, kako mi je sam rekao. Nađe se s predstavnikom neke firme koja razmatra da uzme njegovu pjesmu, onda se nađe s nekim iz Gornjih Drenovaca koji bi radio svirku za kirbaj, pa se nađe s kim tko hoće da mu se napiše pjesma, itd. Meni to u sto godina ne bi palo na pamet da je to klopka pravog Nikice Jelavića, a vi možete tvrditi da sam ja naivna'', kazala je

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.