Kultura

mjesec ponosa

Otvorenje u utorak u galeriji Novo. Coming Out Museum (COME) prvi put prelazi iz virtualnog u fizički prostor

Autori projekta, Mario Buletić iz Etnografskog muzeja Istre i Jan Franjul iz udruge Proces, ističu kako je ovo važna prekretnica i za sam COME jer će izložba omogućiti svima da se uživo susretnu s pričama i na određeni način spoznaju da svi zapravo prolaze kroz procese upoznavanja sebe, prihvaćanja sebe, ali i teže prihvaćanju od strane zajednice i šireg društva


 
2 min
Istra24

Autori projekta, Mario Buletić iz Etnografskog muzeja Istre i Jan Franjul iz udruge Proces, ističu kako je ovo važna prekretnica i za sam COME jer će izložba omogućiti svima da se uživo susretnu s pričama i na određeni način spoznaju da svi zapravo prolaze kroz procese upoznavanja sebe, prihvaćanja sebe, ali i teže prihvaćanju od strane zajednice i šireg društva

U utorak 18. lipnja u 20 sati otvara se prva izložba 'Coming Out Museum Encounters' na kojoj će publika imati priliku pogledati predmete, pročitati priče i upoznati se sa zbirkom ovog online muzeja.

Izložba se otvara u pulskoj galeriji Novo u sklopu programa Mjeseca ponosa, a otvorena je sve do 4. srpnja 2024. godine.

COME prikuplja i predstavlja osobne priče o važnim prekretnicama koje se nalaze na dugotrajnom procesu coming outa, procesu otkrivanja vlastitog identiteta, a kroz koji prolaze sve LGBTIQ+ osobe. Te su priče ilustrirane putem osobnih predmeta, umjetničkih radova, kroz tekst, sliku i zvuk.

Neovisno o mediju i o jedinstvenom osobnom iskustvu, radi se o okidačima sjećanja koji simboliziraju i prizivaju proživljeno, višeslojan i uvijek u nekom obliku prisutan proces coming outa. Kroz njih nastojimo ukazati na proces osvještavanja i prihvaćanja osobnog identiteta, koji se razlikuje od onog kojeg obično gradimo prema dominantnom kulturnom i društvenom obrascu, navode organizatori izložbe.

Cilj izložbe i COME projekta je naglasiti poveznicu s iskustvima vezanim uz širu LGBTIQ+ zajednicu isticanjem osobnih priča - od prezentacije pojedinačnih narativa do stvaranja univerzalnog, kolektivnog iskustva. Coming Out Museum zamišljen je kao mjesto susreta, kao kolaborativni proces koji nastaje i postoji u fizičkom i virtualnom prostoru. U njemu je svaka prikupljena priča ujedno i poziv drugima da se svojim iskustvom pridruže ovoj zajedničkoj inicijativi.

Autori projekta, Mario Buletić iz Etnografskog muzeja Istre i Jan Franjul iz udruge Proces, ističu kako je ovo važna prekretnica i za sam COME jer će izložba omogućiti svima da se uživo susretnu s pričama i na određeni način spoznaju da svi zapravo prolaze kroz procese upoznavanja sebe, prihvaćanja sebe, ali i teže prihvaćanju od strane zajednice i šireg društva.

Također, važno je naglasiti da je projekt usmjeren prema dvije ciljane skupine, prema pripadnicama i pripadnicima LGBTIQ+ zajednice kao sukreatorima postava muzeja, ali i prema široj javnosti kojoj zbirka priča i predmeta služi kao ilustrativan uvid u cjeloživotni proces coming outa, te ih potiče na prihvaćanje LGBTIQ+ osoba iz vlastitog okruženja.

Autori vizualnog identiteta Mjeseca ponosa 2024 su Ana Labudović i Niko Lapkovski.

Program Mjeseca ponosa 2024 održava se uz podršku Zaklade Solidarna, Grada Pula-Pola, Francuskog veleposlanstva u Zagrebu, Veleposlanstva Kraljevine Belgije u Zagrebu i Veleposlanstva Kanade u Republici Hrvatskoj.


Nastavite čitati

Pula
 

Istarsko narodno kazalište: 26. folklorne večeri "KUD Uljanik" i gosti

Ovaj spektakl donosi raznovrstan program koji će publici predstaviti tradicionalne plesove, glazbu i kostime iz različitih dijelova naše zemlje. Uz domaćina KUD "Uljanik" iz Pule nastupiti će i KUD "Ivan Fonović Zlatela" iz Kršana te KUD "Zvir" iz Jelenja koji će svojim izvedbama oživjeti bogatu folklornu baštinu

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.