Promocija četvrtog i posljednjeg sveska o Monkodonji, gradinskom naselju starijeg i srednjeg brončanog doba, smještenom 5 kilometara od Rovinja, održana danas u podne u pulskom Muzejsko-galerijskom prostoru Sveta srca, bila je posveta dr. sc. Kristini Mihovilić, sjajnoj stručnjakinji, vrsnoj arheologinji koja nas je napustila u rujnu prošle godine, a koja je na realizaciji ove monografije radila doslovno do posljednjih dana svog života, i taj je posao dovršila.
Njene kolege iz Arheološkog muzeja Istre s njom su se oprostile i posebnim prilogom ‘in memoriam’ u ovom svesku, kao i izborom njenih fotografija.
Život na Monkodonji trajao je približno od 1800. do 1200. p.n.e., a približno 1.000 ljudi živjelo je u dobro organiziranom naselju. Monkodonja je bila važna točka u komunikacijama sjevernoga Jadrana sa središnjom Europom i s egejskim područjem. Smještena je 5 km od Rovinja
Projekt Monkodonja odvijao se pod vodstvom dr. sc. Kristine Mihovilić, berlinskog profesora dr. sc Bernharda Hansela i slovenske stručnjakinje prof. dr. sc. Bibe Teržan koja je danas, zajedno sa Sanjinom Mihelićem, ravnateljem Arheološkog muzeja u Zagrebu i ravnateljem Arheološkog muzeja Istre Darkom Komšom, predstavila 'Monkodonju 4’.
U ovom su svesku objavljeni rezultati iskopavanja četiriju tumula na susjednom brdu Mušego. Detaljno su prikazani tumuli/nadgrobni humci - način njihove gradnje i običaji pokapanja, zajednički kako Istri, tako zapadnom Balkanu, kao i sitni nalazi iz tih tumula, te kompletan katalog svih dosad istraženih brončanodobnih tumula u Istri i njihova tipologija.
O rezultatima ovih istraživanja do sad su objavljene već tri monografije: u prvoj knjizi 'Monkodonja 1' obrađeni su i predstavljeni arhitektura, građevine i unutarnja organizacija naselja, u drugoj, 'Monkodonja 2' keramika te u trećoj 'Monkodonja 3' sitni nalazi kao što su krušni idoli, metalni i koštani predmeti, kućni lijep i drugi glineni elementi građevina te životinjski i ljudski koštani ostaci.
Arheološka istraživanja na Mušegu provedena su u razdoblju između 2006. i 2009. godine, jednim dijelom paralelno s istraživanjima naselja na Monkodonji.
Projekt Monkodonja odvijao se u partnerstvu Arheološkog muzeja Istre u Puli, Instituta za prapovijesnu arheologiju Slobodnog sveučilišta u Berlinu, Arheološkog odjela Filozofskog fakulteta u Ljubljani i uz sudjelovanje Zavičajnog muzeja grada Rovinja.
Ravnatelj AMI Darko Komšo ovom je prilikom rekao: "Ovo je završetak jednog ciklusa koji je počeo još koncem 90-ih i koji je zatvorio cijeli krug od arheološkog istraživanja, znanstvene valorizacije, prezentacije samog lokaliteta i, evo, kompletne objave svih rezultata istraživanja. To je ciklus koji se u arheologiji uvijek želi, a rijetko se desi. Drago mi je zbog toga".