Kultura

Međunarodni kulturni centar u Grožnjanu

Renomirani japanski arhitekti Yui i Takaharu Tezuka gostovali na Međunarodnoj školi arhitekture u Grožnjanu

Drugi tjedan kolovoza rezerviran je za gudače, što znači za seminare violine, viole, violončela i kontrabasa, a svojevrsni vrhunac ovogodišnje sezone očekuje nas od 15. do 24. kolovoza s bogatim programom 54. Ljetne međunarodne pijanističke škole


 
3 min
Istra24
foto: HGM

Drugi tjedan kolovoza rezerviran je za gudače, što znači za seminare violine, viole, violončela i kontrabasa, a svojevrsni vrhunac ovogodišnje sezone očekuje nas od 15. do 24. kolovoza s bogatim programom 54. Ljetne međunarodne pijanističke škole

Uz završetak Međunarodne škole arhitekture najavljeni su bogati programi do kraja kolovoza u Grožnjanu a istaknute su gudačke radionice te 54. Ljetna međunarodna pijanistička škola

Hrvatska glazbena mladež (HGM) i njezin Međunarodni kulturni centar u Grožnjanu, koji ove godine slavi svoj 55. rođendan, nastavljaju bez stanke s iznimno bogatim programima. Podsjetimo Hrvatska glazbena mladež tijekom pet mjeseci (od svibnja do listopada) pretvara Grožnjan u centar umjetničke izvrsnosti gdje svoje mjesto nalaze glazbenici, plesači, arhitekti, glumci, likovni umjetnici, producenti.

foto: HGM

Međunarodna ljetna škola arhitekture, pokrenuta još 1989. godine od uglednih hrvatskih arhitekata Rogine i Penezića, trajala je do 6. kolovoza. Gosti i mentori ovogodišnje radionice bili su renomirani su japanski arhitekti Yui i Takaharu Tezuka. Ove godine škola slavi svoj 35. rođendan, a 11. rujna obilježit ćemo 90. rođendan Cedrica Pricea nizom zbivanja. Na školi su sudjelovali kao mentori i voditeli poznati arhitekti Krešimir Rogina, Boris Vidaković, a održana je završna prezentacija polaznika na temu "Nevidljivi grad samo za djecu". U suradnji s galerijom "Amato" realizirana je izložba "10 godina Tezuka u Grožnjanu".

Drugi tjedan kolovoza rezerviran je za gudače. Seminare violine, viole, violončela i kontrabasa, vodit će renomirana imena poput Anđelka Krpana, Milana Čunka, Branimira Pustičkog te Ilina Dime Dimovskog, te mlađi kolege Martin Krpan i Dagmar Korbar.

Svojevrsni vrhunac ovogodišnje sezone očekuje nas od 15. do 24. kolovoza s bogatim programom 54. Ljetne međunarodne pijanističke škole. 56 mladih pijanista okupit će se u Grožnjanu pod mentorstvom profesora Dragomira Bratića, Konstantina Krasnitskog, Danijela Ota, Ioannisa Potamousisa, Lovre Marušića, Petra Klasana i Aleksandra Serdara te Vladimira Krpana. Katarina Krpan voditeljica je Ljetne međunarodne pijanističke škole.

foto: HGM

Međunarodni kulturni centar Hrvatske glazbene mladeži u Grožnjanu s osobitim zadovoljstvom nastavlja suradnju s Glazbenom školom iz Varaždina, a uz vrhunske predavače, mlade, perspektivne pijaniste i pregršt predavanja te koncerata, škola će i ove godine nastaviti suradnju s učiteljima i nastavnicima posebnim sadržajima vezanim uz njihov stručno-pedagoški rad. Uz individualni rad s učenicima i studentima i svakodnevne koncerte, sudionici škole uživat će u izložbama i koncertima, predavanjima i okruglim stolovima, a do finalne završne koncertne večeri koja će se održati 23. kolovoza u Kaštelu s početkom u 20 sati, za učitelje i nastavnike organizirat će se radionice, ogledni satovi i predavanja uživo i online.

Istaknimo da HGM uspješno organizira međunarodnu Ljetnu pijanističku školu u Grožnjanu sve od prvog majstorskog tečaja koji je 1970. godine održao Vladimir Krpan, veliki pijanist i jedan od najznačajnijih hrvatskih glazbenih pedagoga.

foto: HGM

Podsjetimo da je dosad od svibnja u Grožnjanu boravilo i radilo više stotina mladih umjetnika, posebno glazbenika, donoseći u taj pitoreskni istarski gradić snažan umjetnički duh. Tako će biti i u kolovozu i rujnu gdje nas očekuju puhači (rog, tuba, truba i trombon te saksofon), glumci, zadnja radionica Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu, Operni studio i CEMAN orkestar.

Hrvatska glazbena mladež tako nastoji da “Ulazak u Grožnjan – ostane svečanost srca i duha. Jer tu se ne gradi u novoj arhitekturi, tu se obnavlja i podržava stvoreno, i sve što je bilo zapušteno, na rubu ničega - sad je već dobrano spašeno za čovjeka...“, kako je to rekao Čedo Prica u svom tekstu „Učeći život ispočetka“ 1972. godine….


Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.