Sveučilišna knjižnica u Puli javlja da je Spomen-soba Antonija Smareglie otvorena za posjete od ponedjeljka do petka od 9 do 11 sati. Spomen-soba je smještena nedaleko pulskog Foruma na adresi Augustov prolaz 3.
Antonio Smareglia rodio se u Puli nedaleko od mora koje se vraća kao glavni element u "Oceani", operi koju je on sam držao svojim najboljim djelom.
Rođen je u ulici koja se tada zvala Via Nettuno, nedaleko od Foruma, gdje se danas nalazi njegova spomen-soba, odakle je kao dječak često "bježao", kako se prisjećala njegova najmlađa kći Silvia, da bi uživao u moru, njegovim svjetlima i raspoloženjima. Od toga mora je, nakon što je odrastao, dobivao inspiraciju. More je motiv koji se ponavlja i u životu umjetnika, to je element koji oplakuje grad u kojemu je rođen 5. svibnja 1854. kao i mjesto (Grado) u kojemu je maestro umro 15. travnja 1929. godine.
Smareglin je život bio vrlo intenzivan, što odgovara uobičajenim predodžbama o umjetnicima. Obilježen je trenucima velike slave, uspjeha (u milanskoj Scali, njujorškom Metropolitanu, bečkom Carskom kazalištu, Kraljevskom teatru u Dresdenu, u Pragu, susret s Karlom Stefanom Habsburškim, velikim štovateljem njegova djela), kao i mračnim trenucima(opere koje mu se nisu izvodile, sljepilo i oskudica). Ipak, bio je to bogat život. Roditelji su mu bili Francesco, rodom iz Vodnjana i Julija Štiglić (Giulia Stiglich), rodom iz Ičića pokraj Lovrana.
Njegovo umjetničko bogatstvo "materijalno" čuva glazbena kuća Sonzogno Piera Ostalija u Milanu (gdje se čuvaju partiture opera), te razne knjižnice i muzeji. Vrijedna spomena je i mala "škrinja": arhiv unuke Adue Smareglia Rigotti, koji čuva u svojoj kući u Udinama. Naravno, tu je i pulska Sveučilišna knjižnica (koja čuva autograf partiture opere "Istarska svadba") te spomen-soba u glazbenikovoj rodnoj kući u Puli.