Kultura

ŠIKUTI MACHINE PROMOVIRA LIKOVNOST

"ŠTALA" U ŠIKUTIMA: Sutra izlažu Gea Rajić iz Pazina, Josipa Škrapić iz Pule te Jelena Lovrec iz Zagreba

Budući da se sve tri umjetnice između ostalog bave i videom, biti će predstavljeni njihovi radovi, nakon čega će Šikuti machine predstaviti i novi film Franeta Pekice "The same"


 
6 min
Istra24
Gea Rajić, rođenje oblika II

Budući da se sve tri umjetnice između ostalog bave i videom, biti će predstavljeni njihovi radovi, nakon čega će Šikuti machine predstaviti i novi film Franeta Pekice "The same"

Šikuti Machine ove sezone nastavljaju s prošle godine započetim predstavljanjem mladih istarskih umjetnika, a kako su se te izložbe pokazale kao potreban, likovno kvalitetan i atraktivan sadržaj, odlučeno je da se i ove godine nastavi s predstavljanjem umjetnika koji postupno zamjenjuju svoje starije afirmirane kolege.

Josipa Škrapić, More pokraj nas

Prošle je subote, 26.8. u Šikutskoj galeriji, popularnoj Štali, a u sklopu ciklusa Mladi dolaze II, svoje izložbe održalo dvoje pulskih likovnih umjetnika Ivana Bajec i Marko Človek, dok će ove subote, 2.9. izlagati Gea Rajić iz Pazina, Josipa Škrapić iz Pule te kao gošća mlada, ali već afirmirana umjetnica iz Zagreba Jelena Lovrec, čime će ovogodišnji likovni program biti zaključen.

Jelena-Lovrec-Mein-Kulturkampf-Zagrebacka-1

Prošlogodišnja zbivanja u Šikutima ponudila su i kratki filmski program mladih istarskih autora što se pokazalo kao izuzetno uspješna inovacija te se s tom praksom i ove godine nastavilo. Budući da se sve tri umjetnice između ostalog bave i videom, biti će predstavljeni njihovi radovi, nakon čega će Šikuti machine predstaviti i novi film Franeta Pekice The same.

 

Gea Rajić rođena je 11.7.1997. u Rijeci. Završila je Školu primijenjene umjetnosti i dizajna u Puli na odjelu grafičkog dizajna 2016. godine. Diplomirala je 2020. godine na preddiplomskom studiju na Akademiji primijenjenih umjetnosti u Rijeci (APURI), gdje trenutno pohađa diplomski studij na odjelu vizualnih komunikacija i grafičkog dizajna. Na Reviji hrvatskog filmskog stvaralaštva njezin eksperimentalni film Knjiga vjetra osvaja specijalnu nagradu žirija. U suradnji s glazbenom grupom Putokazi ostvaruje glazbeno-eksperimentalni film Omnibus Meandri, koji osvaja The Grand Prix Golden Violette na International Music Film Festivalu u Parmi. U programu Rijeka - Europska prijestolnica kulture sudjeluje kao autor u projektu Lungomare Art pri izgradnji Balthazargradskog kupališta.  Krajem 2021. godine osniva udrugu Forma u kojoj se bavi pisanjem i provođenjem projekta usmjerenih prema kulturi i umjetnosti, te organizaciji manifestacije Samanj Kulture. Osvaja prvu nagradu za vizualni identitet festivala STIFF (Međunarodni studentski filmski festival) u Rijeci, a 2022. godine je izvoditelj dizajna i vizualnog identiteta tog festivala. Od 2020. godine aktivno se bavi izradom glazbenih videa, radi kao neovisan dizajner, a postaje i video ambasador za Primorsko-goransku županiju.  Do sada je izlagala na dvije samostalne i više skupnih izložbi. Živi i radi u Pazinu.

Rođenje oblika II

Interaktivna instalacija

Rad govori o simboličkim svojstvima zemlje koja se kroz mitološke, religijske i povijesne aspekte sagledavala kao ona što život rađa i koji u njoj umire. Taj se dualizam u autoričinom radu iskazuje kao primarni kontrast između položenog i uzdignutog, horizontalnog i vertikalnog, pasivnog i aktivnog, materijalnog i transcendentnog te muškog i ženskog principa. Instalacija se sastoji od tri dijela. Položena je slika prekrivena zemljom i postupno se otkriva sudjelovanjem publike, koja je pozvana da razgrče zemlju i otkiva fragmente rada koji reinterpretiraju ritualne obrede o zemlji čime i sam akt njena pomicanja postaje svojevrsni obred. Video rad prikazuje oblike nastale u zemlji a svojevrstan je nastavak rada Rođenje oblika I., čije su forme nastajale u vatri. Treći dio instalacije je okomita slika, a konceptualno predstavlja rođenje oblika te se uzdiže iz zemlje prema nebu.

Josipa Škrapić rođena je 22.7.1997. u Puli, gdje je završila Školu primijenjenih umjetnosti i dizajna na kiparskom odjelu 2016. godine. Preddiplomski studij završava 2019. godine na Akademiji Umjetnosti, na Sveučilištu u Novoj Gorici u Sloveniji, na Studiju digitalnih umjetnosti i praksi, odsjek suvremenih umjetničkih praksi. Diplomirala je na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu, 2021. godine, na smjeru novih medija. Članica je HDLU Istre, Udruge Forma i Društva vizualnih umjetnika - CRUX. Izlagala je na više skupnih i dvije samostalne izložbe. Živi i radi u Puli.

More koje je pokraj nas

Multimedijska instalacija

More koje je pokraj nas presjek je intimnog autoričina odnosa  prema izrazito turistički orijentiranoj mikrolokaciji autokampa Medulin.

Instalacija se sastoji od videoprojekcije na kojoj autorica uranja u more što je motivirano njenim sjedinjenjem s morem i istovremenim uzemljenjem. Drugi dio instalacije čini lightbox s prikupljenim biomaterijalima s obale i iz mora, od kojih su neki smješteni unutar okvira za dijapozitive.

Instalacija govori o pripadnosti, identificiranju s prostorom i introspektivnim hodanjem kroz mikrolokaciju autokampa Medulin. Naglasak se stavlja na vlastitu poziciju i njeno definiranje unutar prirode, a organski se materijali ostavljaju u pronađenom stanju, osim onih koji postavljanjem u okvire za dijapozitive postaju artefakti, kao što i ostali elementi instalacije galerijskim postavom stječu novi kontekst. U međusobnom odnosu svi ti elementi postaju razlučena cjelina koja ističe i podsjeća na promjenjivost, živost, fluidnost i postojanje.  U svim elementima instalacije korištena je metoda aktivnog, ali i introspektivnog hodanja i promatranja lokacije. Osobna su iskustva nit vodilja za razradu teme identificiranja i pripadnosti: stvari i ideje se izmjenjuju, ni jedno od toga nije prvo, bitnije ili ultimativno. Iskustva i materijali međusobno se nadograđuju i obogaćuju. Izmjeničnost je zapravo fluidnost koja utječe na iskustvo: jedno uzrokuje drugo – bez čega nema procesualnosti i promjena.

Jelena Lovrec rođena je u Zagrebu 8.6.1989. godine gdje je diplomirala grafiku na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu 2014. godine. Do sada je sudjelovala na petnaest samostalnih i dvadesetak skupnih izložbi u zemlji i inozemstvu. Finalistica je Nagrade Radoslav Putar (2021.) i dobitnica Nagrade za najboljeg mladog umjetnika, HDLU (2019.), Nagrade Galerije Kranjčar na 34. Salonu mladih za rad Panoptikon (2018.), Posebne pohvale na 33. Salonu mladih za rad Troškovnik (2016.), Nagrade VIG– Junge Kunst Aus CEE (2013.) i Essl Art Award (2013.).

Jelena Lovrec je multimedijalna umjetnica čiji su projekti procesualnog i participativnog karaktera, a stvara ih u mediju dokumentarne fotografije, audio-video instalacija, umjetničkih akcija, performansa i knjige.

 

1mkulture

umjetnička akcija

Rad 1mkulture  umjetnička je akcija kupovanja jednoga kvadratnog metra zemljišta na različitim lokacijama Hrvatske, s ciljem kulturne revitalizacije tih istih prostora. S obzirom na to koliko se prostora i važnosti kulturi u Hrvatskoj daje, autorica je zaključila da taj ekvivalent u metričkome sustavu iznosi jedan kvadratni metar, a Jelenin plan uključuje kupnju 1m2 po županiji. Kupljeni se kvadrati upisuju u zemljišne knjige, čime se kulturi dodjeljuje i katastarsko vlasništvo. Projekt uvjetuje pronalaženje ljudi koji su voljni prodati jedan kvadratni metar vlastite zemlje i pretvoriti ga u mjesto kulture gdje će se odvijati različiti kulturni sadržaji. Uokviren koncepcijskom logikom angažirane umjetnosti i kao svojevrsni in situ i work in progess projekt, rad 1mkulture u svojoj se finalnoj realizaciji ogleda u fotografijama koje istovremeno ostaju kao umjetnički i dokumentarni proizvod.

Šikuti machine, točnije Darko Pekica svoju zemlju s postojećim objektima (kuća sa štalom) već četvrt stoljeća daje na raspolaganje kulturi. Brojne izložbe, performansi, video i filmske projekcije, koncerti i razgovori našli su svoje mjestu na malenom šikutskom imanju. Prodajom jednog kvadrata tog zemljišta za ovu akciju, Pekica nastavlja svoju mecenatsku misiju, a i taj će teren, makar i svojim najmanjim djelom biti i u zemljišnim knjigama upisan kao mjesto kulture, kad se već nadležni nisu pobrinuli da to kultno mjesto novije istarske umjetnosti stekne odgovarajući status.

 

Filmski program:

Ja sam sve

Glazbeni spot

Autorica: Gea Rajić (Kamera, montaža i režija)

Izvođač: Elena

Godina: 2021., trajanje: 8,07 min, c / b, zvuk

Glumica: Lucija Brkić

Glazba i tekst: Elena

Godina: 2021., trajanje: 8,07 min, c / b, zvuk

Munjenilo

Video rad

Autorica: Josipa Škrapić

Autor teksta i narator: Franci Blašković

Godina: 2020. trajanje: 3,21, c/b, zvuk

 

Izložba godine

4 kanalna video instalacija (segment)

 

Autorica: Jelena Lovrec

Godina: 2019., trajanje 10 min, boja

 

The same

igrano-dokumentarni film

Autor: Frane Pekica
uloge: Klara Peruško, Borna Černe, Ivan Škorić
kamera: Jakov Benčić

godina: 2023., trajanje: 11 min., boja, zvuk

 

Po završetku ovogodišnjeg programa biti će tiskan katalog s uvodnim tekstom Mladena Lučića, ujedno i autora koncepta programa. 


Nastavite čitati

Istra
 

Laže li koza, ili laže rog? 'Misterij' osobne iskaznice protresao umaško Gradsko vijeće, Pula se priprema za drugi pokušaj prolaska rebalansa

Razgovarali smo s IDS-ovim  kandidatom za načelnika Fažane, bivšim dugogodišnjim direktorom Pulaprometa  Igorom Škatarom. Neće graditi kampanju na sukobu s aktualnim SDP-ovim načelnikom Radomirom  Koraćem * Nastavljaju se poslovni problemi obitelji Banko iz Tinjana. Stečajni postupci u njihovim tvrtkama pokazuju da su uz višemilijunske dugove sami sebi davali milijunske pozajmice

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.