Kultura

Večeras u 20

U pulskoj Gradskoj radionici "Druženje s umjetnicom": Silke Eva Kästner

Ispitujući potencijale slikarstva kao komunikacije, Silke Eva Kästner u prvi plan stavlja aktivnu intervenciju i proces. Efemernost i nepretencioznost njezinih materijala čini ih prikladnim za razigrane razmjene i improvizacije s aktivnim gledateljem, njezini slikarski činovi pokreću dijalog sa slučajnim partnerima. U tim pažljivo pripremljenim trenucima, kada se gledatelji susreću s materijalom, formalni oblik umjetničkog djela se transformira


 
3 min
Istra24
foto: www.silkekaestner.de

Ispitujući potencijale slikarstva kao komunikacije, Silke Eva Kästner u prvi plan stavlja aktivnu intervenciju i proces. Efemernost i nepretencioznost njezinih materijala čini ih prikladnim za razigrane razmjene i improvizacije s aktivnim gledateljem, njezini slikarski činovi pokreću dijalog sa slučajnim partnerima. U tim pažljivo pripremljenim trenucima, kada se gledatelji susreću s materijalom, formalni oblik umjetničkog djela se transformira

Večeras u 20:30 sati u Gradskoj radionici u Puli, u programu Druženje s umjetnicom, predstavit će se njemačka umjetnica Silke Eva Kästner koja radi u širokom spektru medija, a primarno je okrenuta participativnom procesu kao modelu za stvaranje i razvoj umjetničkog rada. Na taj način kroz komunikaciju s drugim ljudima u umjetničkom procesu događa se neka vrsta transformacije svakodnevnih materijala koji se koriste u umjetničkom procesu. Umjetnica će na engleskom jeziku govoriti o svojim radovima, a sve će biti popraćeno projekcijom fotografija i videozapisa odabranih djela. Nakon prezentacije nastavit će se druženje s umjetnicom te svi koji to žele mogu od nje dobiti detaljnija objašnjenja.

foto: www.silkekaestner.de

Silke svoj umjetnički rad opisuje ovako: „Proširujem slikanje u prostor, ostavljam platno i radim site-specific intervencije. Pored privremenih slika na licu mjesta, stvaram konceptualni rad koji uključuje gledatelja i poziva ga da promijeni oblik djela. Dokumentiram susret između materijala i gledatelja koristeći fotografiju i film. Princip kolaža je središnji u mom radu, za mene je kolaž oblik „divljeg razmišljanja", jer eksperimentira s naglim i nepredvidljivim kombinacijama u kojima ono što je opstalo i preživjelo od drugih radova vodi do novih slika, što čini dio kontinuiranog procesa, naime slikanje između bezvremenog i svjesnosti ukorijenjene u vremenu".

foto: www.silkekaestner.de

Ispitujući potencijale slikarstva kao komunikacije, Silke Eva Kästner u prvi plan stavlja aktivnu intervenciju i proces. Efemernost i nepretencioznost njezinih materijala čini ih prikladnim za razigrane razmjene i improvizacije s aktivnim gledateljem, njezini slikarski činovi pokreću dijalog sa slučajnim partnerima. U tim pažljivo pripremljenim trenucima, kada se gledatelji susreću s materijalom, formalni oblik umjetničkog djela se transformira.

Govoreći o svom umjetničkom radu ona kaže: "Ja sam slikarica. Pronalazim slobodu u gubitku kontrole prateći fizička svojstva materijala, radeći u vanjskom okruženju i uključujući druge u kreativni proces. Pomičen određeni materijal prema svojoj viziji. Promatram materijal u prisutnosti vlastitih prepreka, pratim pa čak i izazivam slučajnosti. Moj poseban interes je osporiti mogućnosti boje i slikanja u javnim prostorima kao poveznice sa širim kontekstom društvene funkcije, mijenjajući mjesta koja koristimo samo na ograničen način."

Silke Eva Kästner je njemačka slikarica rođena 1971. koja živi i radi u Berlinu i Uckermarku. Nakon studija s Katharinom Grosse na Weißensee School of Art and Design Berlin, Silke Eva Kästner osvojila je nagradu Mart Stam. Usavršavala se je u Indiji na NaFöG stipendiji te u New Yorku na jednogodišnjoj DAAD stipendiji. Financijska potpora Instituta za Auslandsbeziehungen (ifa) omogućila joj je da pokrene tekući projekt razmjene između Kašmira i Berlina. Njezini su radovi bili izloženi u brojnim institucijama uključujući Schirn Kunsthalle Frankfurt; Devi Art Foundation, Delhi; Berlinische Galerie, Berlin; Queens Museum of Art, New York; Künstlerhaus Bethanien, Berlin; i Haus der Kulturen der Welt, Berlin.

Osim samostalne umjetničke prakse ona radi u interdisciplinarnim suradnjama, s plesačima, znanstvenicima, filozofima, te inicira interkulturalne projekte kao što je Kashmir. Point.Charlie, dugoročni projekt razmjene s umjetnicima iz Kašmira koji traje od 2010. U galeriji ništa manje nego na urbanoj sceni, Kästner postavlja slikarstvo u odnos s arhitekturom kako bi ga uokvirila u različitim perspektivama.

Programe Gradske radionice podržavaju Ministarstvo kulture i medija i Grad Pula.


Nastavite čitati

Pula
 

(VIDEO) Posjetili smo pulski azil: "Neki traže štence od maltezera ili pekinezera. A mi nismo robna kuća"

Djelatnik azila Tihomiru: "Oni su živjeli u lošim uvjetima, zato su i ovdje. Ali oni ovdje uopće ne pate. Mi ih sve volimo, pazimo, oni se istrče na ovoj livadi, dobiju hranu, na toplom su. No, bilo bi im ipak bolje u nečijem domu" * Voditelj azila Bojan Zidarić uzvraća na kritike Dušice Radojčić da su životinje u azilu izložene virusima i da dosta životinja ugiba * U azilu je sada 15-ak pasa i par mačaka, većina pasa je iznimno draga, a dva su opasna zbog pretrpljenog nasilja koje su trpjeli od prethodnog vlasnika. Njih čeka resocijalizacija

Pula
 

Sveučilišna knjižnica u Puli: Predavanje Krešimira Vunića "Byronu u čast"

Odsjek za anglistiku Filozofskoga fakulteta u Puli poziva na prigodno predavanje u petak, 13. prosinca, u podne. Pod naslovom "Byronu u čast" održat će ga na hrvatskome jeziku Krešimir Vunić, profesor engleskoga jezika i književnosti te filozofije, inače, stalni član spomenutoga Odsjeka. U predavanju će još sudjelovati studenti anglistike, Lorena Madeško i Gabriel Smoljan, koji će čitati ulomke iz Byronovih djela na engleskome jeziku

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.