Uz uzbuđenu djecu i roditelje, u prisustvu njihovih novih profesora klavira, trube, violine i viole, harmonike, roga i klarineta - srećom bez političara - jučer je u osnovnoj školi u Vodnjanu, 36 godina nakon njena ukidanja, svečano otvoren Područni odjel pulske Glazbene škole Ivana Matetića Ronjgova.
U ovoj godini primljeno je čak 23 učenika/ca, raspoređenih u dva razreda, i to za klavir 7 učenika, za trubu 3 učenika, za violinu i violu 6 učenika, za harmoniku 5 učenika te po jedan učenik za rog i klarinet.
Nakon dojmljivog nastupa glazbenih srednjoškolki - Tereza Mišan otpjevala je himne, sestre Ana (violina) i Iva Rabar (klavir) i prof. Liubov Zuraeva (violina) izvele skladbu preludij iz 'Pet komada’ za dvije violine i klavir' Dmitrija Šostakovića te na koncu Kaja Zagoranski na klaviru izvela skladbu pulskog skladatelja (prethodno polaznika pulske glazbene škole) Luke Demarina "Tango istriano" - ravnateljica pulske glazbene škole Romana Vuksan Zuban obratila se djeci i roditeljima.
Ravnateljica pulske glazbene škole Romana Vuksan Zuban
- Dragi prvašići, sve ovo možete i vi jednog dana ako budete puno vježbali. Ovo je vještina koja se nikad ne zaboravlja. Ali zato morate raditi s puno ustrajnosti. I ako dođe do krize, to, dragi roditelji ne znači, odmah ispis. Pričekajte jedan period, razgovarajte s našim nastavnicima, obratite nam se. Uz ustrajnost i vjeru, važna je vaša podrška i dobra međusobna komunikacija, kazala je.
- Vjerujem da će vam biti lijepo. Lijepo je kad naučite svirati sami, ali je puno ljepše kad naučite svirati u grupi, poručila je nakon svečanosti u prostoriji za harmoniku učenicima i roditeljima prof. harmonike i voditeljica novoosnovanog Područnog odjela Ana Šterpin Zagoranski, kazavši im prethodno da će od trećeg razreda razreda dobiti skupno muziciranje i orkestar.
Ovdje su harmonikaši- upute daje prof. harmonike i voditeljica Područnog odjela Ana Šterpin Zagoranski
Kako smo uoči otvranja Odjela napisali u tekstu "PRESRETNI SMO" Nakon zatvaranja 1988. godine, Vodnjan ponovno ima glazbenu školu!, vodnjanski je područni odjel djelovao u Jugoslaviji, a ukinut je 1988. godine, kada je današnja voditeljica odjela završila drugi razred osnovne glazbene škole.
Njih 23-oje imat će dvaput tjedno solfeggio, grupnu nastavu na kojoj uče teoriju, a dvaput tjedno po 30 minuta imat će individualnu nastavu (jedan na jedan). I oni tu razvijaju koncentraciju, jer mi ih stalno potenciramo na feedback, na praćenje informacija, i oni u tom smislu strašno napreduju", naglasila je Šterpin Zagoranski.
Sa svojim profesorima
Ravnateljica osnovne škole Vodnjan Barbara Buršić – Križanac zadovoljna je, kako kaže, fantastičnim odazivom - 23 djece u dva područna ureda, za šest instrumenata.
- Bit će to i dobra podloga za vodnjanski gradski orkestar. Ovo je, dakle, vraćanje nečega što je postojalo u našoj školi. Bila je to moja velika želja i drago mi je da je sada ostvarena. Roditelji više neće morati voziti djecu u Pulu. Solfeggio i solo sviranje bit će u našoj školi, a to nam je moguće odraditi i zato što nam djeca idu u četiri produžna boravka, kaže Barbara Buršić-Križanac.
Šostaković u Vodnjanu
Ravnateljica Glazbene škole Romana Vuksan Zuban jučer je prisutnima približila i lik i djelo Ivana Matetića Ronjgova, istarskog muzikologa i zapisničara narodnih istarskih napjeva, utemeljitelja jedinstvene istarske ljestvice pod zaštitom UNESCO-a.
- Ovo je škola. Ovo nije tečaj. Glazbene škole u Hrvatskoj su pri državi, pri ministarstvu obrazovanja, ukazala je roditeljima.
Škola obuhvaća osnovnoškolski program od 6 godina učenja i srednju školu od još 4 godine.
Kaja Zagoranski izvodi "Tango Istriana"
- Muzika je važno sredstvo u obrazovanju jer poboljšava učenje kao takvo i potiče individualni razvoj, podiže samopouzdanje. Muzika potiče zaigranost, otpušta ljutnju i napetost, pomaže nadvladavanju socijalne izolacije. Sviranje je zabavno i izazovno te dostupno. Svatko na nekoj razini može naučiti nešto svirati. Djeca su po svojoj prirodi znatiželjna, spremna učiti, imaju beskrajne mogućnosti i pravo ostvariti svoje potencijale i na nama je da im to omogućimo. Glazbeno obrazovanje je dio njihovog harmoničnog razvoja s ogromnim utjecajem na bilo koju sferu života, dodala je Romana Vuksan Zuban.
Tereza Mišan otpjevala je u uvodu državnu i istarsku himnu