Politika i društvo

STRANAČKO PRIOPĆENJE

Možemo! Pula: Sada je dobra prilika da se uredi pitanje držanja i postupanja sa životinjama

"Javno savjetovanje o Odluci o uvjetima i načinu držanja kućnih ljubimaca i načinu postupanja s napuštenim i izgubljenim životinjama te divljim životinjama organizirano je u špici sezone i godišnjih odmora: od 16. srpnja do 16. kolovoza. Radi se o važnoj odluci kojom se uređuje pitanje dobrobiti životinja i kućnih ljubimaca i zato pozivamo Grad da i za ovu odluku produlji savjetovanje za najmanje 15 dana", stoji u medijskom priopćenju pulskog Možemo!


 
4 min
Istra24 ⒸFOTO: Manuel Angelini
Ilustracija

"Javno savjetovanje o Odluci o uvjetima i načinu držanja kućnih ljubimaca i načinu postupanja s napuštenim i izgubljenim životinjama te divljim životinjama organizirano je u špici sezone i godišnjih odmora: od 16. srpnja do 16. kolovoza. Radi se o važnoj odluci kojom se uređuje pitanje dobrobiti životinja i kućnih ljubimaca i zato pozivamo Grad da i za ovu odluku produlji savjetovanje za najmanje 15 dana", stoji u medijskom priopćenju pulskog Možemo!

Povodom javnog savjetovanja o Odluci o uvjetima i načinu držanja kućnih ljubimaca i načinu postupanja s napuštenim i izgubljenim životinjama te divljim životinjama, pulski je Možemo! izašao s priopćenjem koje objavljujemo u cijelosti:

"Udruge za zaštitu životinja i volonteri imaju najvažniju ulogu u brizi o napuštenim i slobodnoživućim mačkama, a to u predmetnoj odluci nije dovoljno istaknuto. Nije istaknuta nužnost suradnje iako je njihova uloga u brizi o slobodnoživućim životinjama, s obzirom na kapacitete Skloništa za tu vrstu životinja, nezamjenjiva. Stoga smo predložili promjene kako bi se osigurala pomoć udrugama i volonterima u brizi o životinjama, te suradnja s njima naročito u edukaciji javnosti.

Predložili smo dodavanje članka s izričitom zabranom korištenja domaćih ili divljih životinja u cirkusima. Na taj bi se način Pula priključila gradovima u Hrvatskoj koji su to već učinili (njih preko 30, od kojih i neki istarski).

foto: Manuel Angelini

Držimo da se odlukom mora posebno istaknuti skrb o napuštenim mačićima budući da se ne mogu smatrati slobodnoživućim mačkama koje se nakon pružene skrbi u skloništu vraćaju u svoje stanište iz kojega su uzete. Napušteni mladunci - mačići ne smatraju se slobodnoživućim mačkama jer se ne mogu samostalno brinuti o sebi i preživjeti na ulici. Oni se moraju smjestiti u sklonište, ali je potrebno utvrditi sljedeću obavezu: “Ako se mladunci mačaka nakon oglašavanja od strane skloništa za životinje ne uspiju udomiti do spolne zrelosti, otpuštaju se tek nakon  sterilizacije i to na hranilišta u dogovoru  s hraniteljima.”

Novčane kazne za teška kršenja odredbi Odluke, kojima se nanose velika patnja i bol životinjama, za ubijanje životinja ili ostavljanje mačića i štenaca da umru, su preniske, te stoga ne predstavljaju učinkovito sredstvo odvraćanja od takvih postupaka. Maksimalna Odlukom predviđena visina kazne je 400 eura. Držimo da takva kazna nije proporcionalna težini nekih (zlo)djela i da se mora povećati. Držimo i da bi se radi informiranja, edukacije i djelotvornijeg odvraćanja, u Odluci trebale navesti i odredbe Kaznenog zakona iz čl. 205., kojima su predviđene kazne zatvora za mučenje i ubijanje životinja.

Za većinu članaka predmetne Odluke sankcije nisu uopće predviđene. Ako kršenje odredbi ne podliježe kaznama, Odluka se može smatrati neučinkovitom. Tako primjerice novčane kazne nisu predviđene za kršenje odredbi o načinu držanja i postupanja s opasnim psima.   

Neke su odredbe prestroge. Tako posjednik koji drži više od devet pasa ili mačaka starijih od šest mjeseci u svrhu udomljavanja mora udovoljiti uvjetima za osnivanje skloništa za životinje. To bi drugim riječima značilo da ako netko zbrine više napuštenih mačića i ne uspije ih udomiti u roku od šest mjeseci, podliježe kažnjavanju ako nema stroge uvjete propisane za službena skloništa za životinje. Pulsko Sklonište za životinje nema dovoljno mjesta za mačke i mačiće, koji su zbog toga prepušteni dobronamjernim ljudima. Ti ljudi "pružaju pomoć napuštenim životinjama koje pate ili su bolesne" upravo slijedeći odredbe same Odluke. Postavlja se pitanje i kako će komunalni redar utvrditi drži li netko životinje u svrhu udomljavanje ili trajno.

Javno savjetovanje o Odluci o uvjetima i načinu držanja kućnih ljubimaca i načinu postupanja s napuštenim i izgubljenim životinjama te divljim životinjama organizirano je u špici sezone i godišnjih odmora: od 16. srpnja do 16. kolovoza. Radi se o važnoj odluci kojom se uređuje pitanje dobrobiti životinja i kućnih ljubimaca i zato pozivamo Grad da i za ovu odluku produlji savjetovanje za najmanje 15 dana. Time bi se dala mogućnost zainteresiranoj javnosti da se u većoj mjeri uključi u savjetovanje. Isto smo predložili i za savjetovanje o Planu razvoja kulture, također organizirano u vrijeme godišnjih odmora.  Grad je prihvatio naš prijedlog produljenja trajanja tog savjetovanja za 15 dana, pa ne postoji nikakav razlog da se to ne učini i u ovom slučaju. To bi trebala postati uobičajena praksa za sva savjetovanja organizirana u vrijeme ljetnih godišnjih odmora i zimskih praznika.

Pozivamo građane, vlasnike kućnih ljubimaca i ljubitelje životinja da se uključe u savjetovanje i svojim prijedlozima doprinesu poboljšanju Odluke", poručuje danas pulski Možemo!.


Nastavite čitati

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.