Državno natjecanje učenika strukovnih škola, WorldSkills Croatia 2023 okupilo je ove godine u Zagrebu više od 400 najboljih učenika iz cijele Hrvatske, koji su se natjecali u više od 40 disciplina.
Srebrnu medalju osvojila su i dva učenika Tehničke škole Pula - Puljanin Andrej Mikelić u kategoriji "Arhitektonske tehnologije" i Taid Melkić iz Peroja u kategoriji "Graditeljska tehnologija".
Oni su maturanti smjera Arhitektonski tehničar, a njihove mentorice bile su inženjerke i profesorice savjetnice Jasna Marijanović Dubinović i Mirjana Kalac.
Taid, Mirjana, Jasna i Andrej
Učenica Valentina Pajković u disciplini Geodezija, s mentorom Bojanom Bradačem osvojila je izvrsno peto mjesto.
Kako nam veli ponosni ravnatelj Romeo Šain, škola i inače ima odlične rezultate na natjecanjima, a osim u ovim kategorijama izvrsni su i u robotici u kojoj su bili i državni prvaci.
S nagrađenim učenicima i njihovim mentoricama popričali smo u, kako nam vele, njihovom "dnevnom boravku" - ugodnom i udobnom tavanu škole kojeg su zajednički uređivali. Atmosfera je ovdje, a potvrđuju nam to i profesori i učenici, prijateljska, 'zdrava', a nastava se rijetko provodi "ex cathedra" te se bazira na projektnoj i suradničkoj nastavi.
Koliko su učenici zadovoljni školom dovoljno govori da ova obrazovna institucija školuje nekoliko generacija iste obitelji pa tako nerijetko roditelji u Tehničku školu, koju su i sami završili upisuju svoju djecu, a bivši učenici vraćaju se kao profesori.
Zadovoljni su i nagrađeni učenici koji, iako planiraju studirati, vele da ih je škola jako dobro pripremila i mogli bi se već sutra odlično snaći na tržištu rada.
Dio Andrejevog rada u disciplini arhitektonske tehnologije
Taid dodaje da se već na praksi u prvom razredu odlično snašao, a kako se njegova obitelj bavi građevinom, on je taj posao poželio "podignuti na višu razinu". No već sada, odaju nam njegove profesorice, pomaže tati u firmi.
Izravan upis i dodatni bodovi
Andrej je, s druge strane, više kreativac, maketar koji voli izrađivati i u drvu. Za razliku od kolege koji će upisati građevinu u Rijeci, on namjerava na studij arhitekture u Zagreb. Tehničku je školu odabrao, veli nam, jer se radi o "obiteljskoj tradiciji" koji je želio nastaviti.
- Taid je osim medalje osvojio i izravan upis na studij građevine, dok Andrej za arhitekturu dobiva dodatne bodove, no samo u Osijeku. Nije baš fer, no radi se o autonomnoj odluci sveučilišta, veli nam profesorica Marijanović-Dubinović.
Trodnevno natjecanje
U razgovoru kako je izgledalo natjecanje u Zagrebu doznajemo da je ono trajalo čak tri dana i bilo iznimno zahtjevno i naporno.
Andrej je, pojednostavljeno, trebao napraviti glavni projekt, a Taid statički.
Taid
- Dobio sam skicu tlocrta i mjere prostorija, i onda sam morao napraviti nacrt, kotirati, odrediti materijale gradnje, opisati ih, napraviti shemu kata, presjek prostorija, toplinski proračun, opremiti ih s namještajem i na kraju, nakon tri dana rada, sve to javno prezentirati, priča nam Andrej.
Dodaje da se zapravo radilo o glavnom projektu energetski učinkovite zgrade pa je moram poznavati i sve propise koji to uređuju.
S natjecanja
Taid je, s druge strane, dobio maketu na čijem je temelju trebao izraditi statički elaborat te rad prezentirati.
Radi se, dakle, kako nam pojašnjavaju njihove metorice, o sasvim konkretnim zadacima i stvarnim situacijama, kakve će ih, kada izađu iz škole čekati i na kakve ih u školi pripremaju tijekom nastave. Oba su učenika, dodaju, na natjecanju pokazala veliki talent, ali i ozbiljnost i odgovornost u radu, bez kojih, navode, nema ništa.
Riječ je, mogli bi slobodno reći, o "školi za život" koja se često propagira, ali u punom smislu te riječi.