Politika i društvo

MALO SE RUŠI, PUNO GRADI

Buttignoni: "Ako ne zna, ne želi ili ima drugih razloga, neka glavni inspektor Andrija Mikulić da ostavku i pusti nekog drugog da riješi problem"

Iz Državnog inspektorata kažu da podatak o lokaciji budućih uklanjanja bespravno izgrađenih građevina nije podatak koji javno daju zbog sigurnosnih razloga, no otkrivaju da su u Vodnjanu ove godine srušene 63 bespravne građevine, u cijeloj Istri 115, a u Hrvatskoj svega 360


 
7 min
Sandra Zrinić Terlević

Iz Državnog inspektorata kažu da podatak o lokaciji budućih uklanjanja bespravno izgrađenih građevina nije podatak koji javno daju zbog sigurnosnih razloga, no otkrivaju da su u Vodnjanu ove godine srušene 63 bespravne građevine, u cijeloj Istri 115, a u Hrvatskoj svega 360

Bespravna gradnja prava je rak-rana života u Istri. I dok se koliko-toliko pokušava uvesti red, donositi prostorni planovi, ažurirati postojeći, toliko s druge strane bespravna gradnja buja i poništava sve ono dobro u prostoru što se učinilo. Primjera ima od sjevera do juga, od istoka do zapada Istre. I ta pošast ne prestaje. Miješalice nisu utihnule niti nakon proljetnih rušenja nekih objekata, parceliranje i usitnjavanje poljoprivrednog zemljišta nije prestalo niti nakon donošenja zakona kojim se to zabranjuje. Kuće se grade što bliže moru, na 300, 400 kvadrata, jedan drugom do nosa, ali to očito nije dosta. Gradi se još, i sve dalje, i sve jače toliko da je pravo pitanje ima li ova država snage i na koji način, tome stati na kraj. Postali smo eldorado za bespravnu gradnju i to očito svi znaju! Nedavno je, primjerice, jedan bespravni graditelj u Loborici, unatoč zabrani i zatvorenom gradilištu, skinuo sve oznake i nastavio graditi. I šta, platit će kaznu, ali nekretnina će biti postojana. Štoviše, dobivat će na cijeni.

Primjer u Peroju - Krk je zabranio kamp kućice na njivama

O tome se govorilo i nedavno, na svečanoj sjednici Istarske županije pa je svoju pomoć obećao i premijer Andrej Plenković najavivši još inspektora u Istri. Neki gradovi i općine i sami pokušavaju tome stati na kraj, neki su ojačali ovlasti komunalaca, neki su ih zaposlili više i dali im dobre plaće, a nedavno je tako grad Krk donio i odluku da se na poljoprivrednom zemljištu više ne smiju stavljati kamp kućice i tako u startu osujetio svaku namjeru legalizacije raznih potleušica.

Iz Općine Ližnjan stiže ovih dana apel svih političkih stranaka u Vijeću, od IDS-a, SDP-a, HDZ-a i ISU-a do samog načelnika Marka Ravnića kojim ukazuju da je "bespravna gradnja gorući problem hrvatskog priobalja, a koja na području općine Ližnjan već godinama buja. Rušenje bespravnih objekata i uvođenje reda prvi je korak u rješavanju ove pošasti", istaknuli su vijećnici i zatražili od nadležnog ministra da im pošalje - bagere! "Broj bespravno sagrađenih objekata veći je od tisuću, a do danas je na području Općine Ližnjan srušeno tek nekoliko bespravno izgrađenih objekata. Uvjereni smo da bi se rušenjem bespravnih objekata konačno poslala jasna poruka da se u Hrvatskoj bezakonje ne tolerira, a time i spriječili eventualne ilegalne gradnje u budućnosti. No, to je tek prvi korak, drugi je uvođenje drakonskih kazni za bespravne graditelje, dok je dugoročno rješenje spuštanje ovlasti na lokalnu i regionalnu razinu", poručuju Ližnjanci.

Međutim, dosad su svi pokušaji pali u vodu. Malih parcelica i nasutih putova koji vode do njih ima sve više. Iznenađuje da vrlo brzo dobivaju i struju i vodu, dakle, komunalci im dovode infrastrukturu pa se onda svi čude otkud odjednom niču nova bespravna naselja. Pa eto, ovako!

U Istri je ove godine srušeno 115 objekata

Nakon što su proljetos zabrujali bageri i srušili neke građevine, svi su vidjeli tračak svijetla u ovom bespravnom građevinskom mraku, ali bilo je to tek kratka vijeka. Vrlo brzo počela je turistička sezona, i kada su se svi ponadali da će se "uhvatiti" pravi vlasnici koji su došli besplatno i bespravno uživati u suncu i moru u tim svojim objektima, bageri su iščezli, inspektori zajedno s njima, a turisti doista nesmetano uživali u tim svojim objektima. Stoga smo Državni inspektorat pitali imaju li podatke koje je ta akcija polučila, koliko su toga srušili, što dalje planiraju...  

"Građevinska inspekcija Državnog inspektorata kontinuirano, bez obzira na razdoblje u godini, obavlja inspekcijske postupke na području cijele Republike Hrvatske iz svoga djelokruga rada te temeljem inspekcijskih očevida i utvrđenog činjeničnijeg stanja u inspekcijskom nadzoru poduzima mjere propisane zakonom što uključuje i uklanjanje nezakonito izgrađenih građevina putem treće osobe na trošak investitora. Napominjemo kako se izvršenju rješenje putem treće osobe može pristupiti tek kada se ispune svi zakonom propisani uvjeti", kažu u Inspektoratu.

Slijedom postupanja, dodaju, građevinske inspekcije na osnovi donesenih rješenja o uklanjanju i izrečenim novčanim kaznama kojima se izvršenika prisiljava na izvršenje u 2023. godini, Državni inspektorat je putem trećih osoba i/ili investitori i/ili vlasnici su uklonili više od 360 nezakonito izgrađenih građevina.

"Naglašavamo kako inspekcijskim nadzorom građevinske inspekcije utvrđuju posljedice već nastale devastacije prostora. Stoga je izuzetno važno raditi na svijesti javnosti, investitora i donositelja odluka na svim razinama, a kako bi se bespravna gradnja zaustavila, a ", apeliraju pak i iz Inspektorata, bez ikakvog odjeka jer svijest javnosti i investitora je odavno jasna i vidljiva u prostoru.

I Inspektorat apelira na savjest bespravnih graditelja
.

Na upit je li u planu daljnje rušenje objekata na području Istarske županije i na kojim lokacijama, iz Inspektorata su nam odgovorili da "podatak o lokaciji uklanjanja bespravno izgrađenih građevina putem treće osobe na trošak investitora nije podatak koji javno komuniciraju prije svega zbog sigurnosnih razloga".

Dodaju i kako je na području Istarske županije u 2023. godini uklonjene iz prostora ukupno 115 nezakonito izgrađene građevina, od čega najviše na području Grada Vodnjana i to 63 građevine, te na području Gradova Rovinja, Poreča i Umaga te Općina Medulin, Ližnjan i Marčana.

A kako uglavnom svi samo apeliraju na druge, dok im ispod radara (pa i na radaru), bespravni graditelji i dalje nesmetano dižu nove objekte, upitali smo i istarskog župana što se po tom pitanju radi ili može napraviti.

- Borba protiv bespravne gradnje ostaje apsolutni prioritet kad govorimo o daljnjem razvoju Istarske županije jer s ovakvim neredom u prostoru i napadom na njega, Istra gubi svoju posebnost i postavlja se pitanje što ćemo ostaviti u nasljeđe budućim generacijama. Drago mi je što je država, na čelu s glavnim državnim inspektorom Andrijom Mikulićem krenula u obračun s nezakonitom gradnjom, ali voljeli bismo da se sve to odvija puno intenzivnije i da je na terenu prisutno puno više inspektora. Dolazak većeg broja inspektora najavio je i sam predsjednik Vlade RH Andrej Plenković na svečanoj sjednici povodom Dana Istarske županije i iskreno se nadam da će se to goditi čim prije. Ono što od samoga početka ponavljam je da bi država ovlasti građevinske inspekcije trebala prepustiti lokalnoj razini koja bi se znatno učinkovitije mogla s time baviti. Moj stav je poznat i po tome da smatram kako bi trebalo uvesti drakonske kazne za počinitelje te bespravnu gradnju zakonski definirati kao kazneno djelo, a ne prekršaj, rekao nam je istarski župan Boris Miletić.

Ima i onih koji toj devastaciji svjedoče svakodnevno i svakodnevno je i prijavljuju, ali to sve više nalikuje Sizifovom poslu - na jednu srušenu, stotine je novoizgrađenih objekata. Silvia Buttignoni, ravnateljica Javne ustanove Natura Histrica jedna je od onih koji ipak ne sjede skrštenih ruku, već redovno podnosi prijave.

-  A šta reći? Žalosno. Očekivano se ništa nije napravilo, unatoč svim apelima i prijavama. Pisali smo i predsjedniku Zoranu Milanoviću koji se zauzeo u rekordnom roku, ali i opet nikom ništa. Apeliramo još jednom na premijera Plenkovića da nešto poduzme. Ako Državni inspektorat ne zna, ne želi ili ima drugih razloga nama nepoznatih, neka glavni državni inspektor Andrija Mikulić da ostavku i pusti nekog drugog da riješi problem ili da se spuste ovlasti rušenja na regionalnu razinu. Situacija je alarmantna i ne razumijem kako možemo biti toliko glupi da, unatoč svim apelima, pustimo da svatko radi što god i gdjegod hoće: gradnja kuća, sječa stabala, uzurpiranje pomorskog dobra... da ne nabrajam dalje. To što država (ne)radi nije dobro za budućnost Hrvatske. Pod hitno trebamo bagere da sruše sve što je ilegalno izgrađeno, pogotovo stranci koji koriste sve što mogu, bez da išta daju. Dokle više, pita se Silvia Buttignoni i kaže da je još najviše čudi sama država koja ne vidi priliku zaraditi upravo na samom rušenju i tu bi novaca, kaže, bilo puno više nego od same legalizacije. I onda se taj novac može dalje trošiti na umirovljenike, djecu, škole, vrtiće, bolnice....


Nastavite čitati

Istra
 

S vama smo više od 1.000 dana, hvala što nas pratite

Česi se vraćaju u Fažanu ali ovaj put kao gazde. Praški fond Investika dobio je lokacijsku dozvolu za luksuzni hotel s pet zvjezdica tik uz fažansku rivu. Ali to nije sve, Česi na fažanskom priobalju planiraju uložiti najmanje 150.000.000 eura

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.