Crni baloni u znak sjećanja na žene ubijene od strane bliskih osoba i ove su godine poletjeli u zrak s pulske Portarate u sklopu obilježavanja Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama.
22. rujna u Hrvatskoj se obilježava Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama, u spomen na tri ubijene žene na zagrebačkom Općinskom sudu 22. rujna 1999. godine, kada je tijekom brakorazvodne parnice Mato Oraškić usmrtio svoju suprugu Gordanu Oraškić i njezinu odvjetnicu Hajru Prohić te sutkinju Ljiljanu Hvalec, a ranio zapisničarku Stanku Cvetković.
Tradicija duga šesnaest godina
Mimohod upozorenja u organizaciji Sigurne kuće Istra održava se šesnaestu godinu zaredom. Točno u podne krenuo je danas s pulskog Foruma predvođen predstavnicima Grada, policije, pulskim srednjoškolcima i bubnjevima Puhačkog orkestra Grada Pule.
Jadranka Černjul
Po dolasku na trg Portarata govor je održala voditeljica Sigurne kuće Istra, Jadranka Černjul.
- Sve je veći broj ubijenih žena od ruku obiteljskih nasilnika i zlostavljača. U našoj zemlji često čujemo frazu „Neka institucije rade svoj posao“, no u slučaju obiteljskog nasilja očito je da institucije ne rade svoj posao ili ga rade loše. Javnost je bila zgrožena nedavnim ubojstvom žene u Novskoj koja je prijavljivala supruga nasilnika, kao i svirepim pokušajem ubojstva žene u Gospiću također od ruku bračnog partnera. Unatoč sudskoj zabrani prilaska žrtvi, nasilnici su ostvarili svoj naum pokazavši kako su takve zabrane zapravo samo mrtvo slovo na papiru jer nema nadzora i kontrole poštivanja takve mjere koju onda, očigledno, treba ukinuti, upozorila je Černjul.
Građani u institucije nemaju povjerenja!
Podsjetila je na izjavu gospićke državne odvjetnice koja je nakon spomenute tragedije kazala „Gdje bismo stigli kada bismo pritvorili svakog nasilnika.“ Usporedila je to s izjavom splitskog liječnika nakon smrti novinara Matijanića: „Pa gdje bismo mi stigli kada bismo hospitalizirali svakog rizičnog pacijenta“, zaključivši kako institucije definitivno ne rade svoj posao te građani u njih nemaju povjerenja, a to rezultira crnim brojkama.
Prošle godine u Hrvatskoj je od strane partnera ubijeno 11 žena, a 2020. godine njih 14. Stoga Sigurna kuća Istra poziva na edukaciju stručnjaka koji se bave obiteljskim nasiljem, a posebno onih u pravosuđu koji su dužni prepoznati, sankcionirati i prevenirati obiteljsko nasilje.
Zamjenica pulskog gradonačelnika, Ivona Močenić
Potrebno prijaviti svaku sumnju na obiteljsko nasilje!
To valja činiti, smatra Černjul, strožim kaznama i izricanjima zatvorskih, a ne uvjetnih kazni. Stoga je pozdravila najavljene izmjene Kaznenog zakona kojima će se ukinuti neučinkovita mjera zabrane približavanja žrtvi te nasilnicima odrediti zatvorska kazna.
U smislu prevencije, Sigurna kuća Istra već godinama održava radionice u osnovnim i srednjim školama na temu nasilja u mladenačkim vezama.
- Nasilje nije privatni već društveni problem, a državne institucije koje građani plaćaju moraju ga početi rješavati. Mi građani moramo, pak, prijaviti svaku sumnju na obiteljsko nasilje, pozvala je voditeljica Sigurne kuće Istra.
Dramski studio INK-a
Inflacija bi mogla dovesti do eskalacije nasilja
U programu obilježavanja Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama sudjelovali su i glumci Dramskog studija INK-a koji su performansom također upozorili na ovaj društveni problem te na njegove nerijetko tragične epiloge.
Brojke su poražavajuće. U prvih osam mjeseci ove godine u Hrvatskoj je ubijeno 11 žena, a od toga u jednoj pitomoj, maloj Istri tri žene. Među ubojicama, osim bračnih i izvanbračnih partnera, ima sinova pa čak i unuka. U posljednjih 20 godina u Hrvatskoj je ubijeno 398 žena. Zamislite samo koliko je to pobijenih ženskih razreda. Moramo si priznati da govorimo o femicidu. Porast nasilja uočavamo posljednje dvije godine i u Sigurnoj kući Istra i mogu vam reći da se bojim jeseni i zime zbog opće situacije u društvu. Besposlica, inflacija i slabe plaće mogle bi dovesti do eskalacije nasilja
JADRANKA ČERNJUL
Pulski gradonačelnik, Filip Zoričić
Sigurna kuća Istra trenutno u svojim skloništima ima osmero žena i jednu u pripremi, a tijekom 16 godina postojanja u sigurne prostore smjestila je 401 ženu.
Sve žene koje trpe nasilje, bez straha i s povjerenjem, mogu se obratiti Sigurnoj kući Istra na telefonski broj: 052/500-148 ili na broj policije: 192.