Nakon što je zimus OŠ Monte Zaro uvela zabranu korištenja mobitela u prostoru školske zgrade i igrališta, od ove je nastavne godine istu praksu odlučilo uvesti još nekoliko pulskih osnovnih škola. Na Istra24 prošlog smo tjedna objavili detaljan pregled trenutnih pravila po osnovnoškolskim ustanovama u Puli, kao i mišljenja pojedinih ravnatelja o važnosti pooštravanja mjera, koje sada vrijede i izvan učionica.
Prvi val odluka donijele škole samostalno
Da su odluke o uvođenju novih pravila donesene autonomno, potvrdili su nam u svim školama koje u ovu nastavnu godinu ulaze s izmijenjenim kućnim redom, objasnivši da su novitete inicirala prvenstveno interna tijela, poput Nastavničkog i Učiteljskog vijeća te da se reagiralo u skladu s pedagoškim preporukama. A autonomno se donosila i odluka o 'drastičnosti' mjera pa, dok se većina škola koje su posegnule za izmjenom zadržala na zabrani pametnih telefona i satova, neke su, poput OŠ Kaštanjer, otišle i korak dalje, zabranivši čak i konzumaciju energetskih napitaka.
Ipak, oko polovice pulskih ustanova odlučilo je zadržati liberalniji stav i mobitele nastaviti zabranjivati samo tijekom nastave. Ono što se događa na velikim i malim odmorima te igralištima i školskim hodnicima, u ovim je školama još uvijek prepušteno odluci samih učenika.
Grad kao osnivač najavljuje izmjenu - u svim školama
No, nekoliko dana nakon objave članka na Istra24, od Grada Pula saznajemo da će se oštrije mjere početi primjenjivati i u ostalim školama. Ne i od kada - Grad ih za sada smatra tek hvalevrijednim i najavljuje njihovu širu implementaciju.
Na naš upit o stavu gradske palače vezano za reviziju kućnog reda nekih škola, primili smo sljedeći odgovor: "Istu praksu će slijediti i ostale škole kojima je osnivač Grad Pula. Ovime se pokazuje da škole brinu o svojoj djeci, da su svjesne problematike koja je prisutna kod djece prilikom prekomjernog korištenja mobitela. Iako svi znamo da je funkcioniranje u današnjem svijetu gotovo nemoguće bez mobitela i interneta, čini se da zaboravljamo koliko je za djecu važna igra, kretanje, druženje bez navedenih pomagala. Sve zajedno (bez mobitela) može poticati socijalizaciju, kretanje, a time i prevenciju pretilosti (po čemu smo prvi u Europi)", navodi se, uz dodatnu napomenu da će jedno od područja kojim će se stručnjaci baviti biti mentalno zdravlje, a aktivnosti će se provoditi na tri nivoa - radeći s djecom, učiteljima i roditeljima".
No, kada će se zaista zatražiti unifikacija mjera i na koji način, nije poznato, kao, uostalom, ni zbog čega je Grad u ovoj 'pionirskoj' fazi promjena zauzeo tek ulogu pružatelja podrške, a ne i samog inicijatora (sveukupne) promjene.
Sljedeća školska godina otkrit će nam, vjerujemo,više informacija. Ako ne već sljedeće polugodište.
Što se eventualnih dodatnih aktivnosti na razini Grada tiče, iz gradske palače obavijestili su nas kako je posljednja održana 13. rujna na poziv ravnatelja SE Giuseppina Martinuzzi Luke Brussicha, "kada je dr. Ivica Šain, psihijatar i specijalist dječje i adolescentne psihijatrije, održao predavanje za nastavničko vijeće i roditelje učenika sedmih razreda upravo na temu ovisnosti, s posebnim osvrtom na cyber ovisnosti ( mobiteli, internet, PC i sl.)".