Od početka godine u Istarskoj županiji srušeno je 70 bespravno sagrađenih objekata, odgovorili su Istri24 iz Državnog inspektorata.
Ilegalne građevine uklonjene su na područjima Rovinja, Pule, Umaga, Marčane, Medulina, Lupoglava, Fažane, Poreča, Bala i Vodnjana. Koliko točno u svakoj od navedenih jedinica lokalne samouprave, u odgovoru nije navedeno.
Visoke cifre
Ravnateljica Nature Histrice Silvia Buttignoni je u nekoliko navrata kazala da u Istri ima više od 50 tisuća bespravno sagrađenih objekata. Zasad ih je srušeno 70. To znači da će se preostalih 49.930. ovim tempom, rušiti 297 godina.
Iz inspektorata napominju da 'investitori' na dnevnoj bazi građevine uklanjaju u vlastitom aranžmanu, što znači i u vlastitom trošku. To ne čudi s obzirom na visoke cifre koje se vrte za obavljanje tog posla. Ilegalnim je graditeljima jeftinije posao odraditi na svoju ruku. Takav je, primjerice, onaj u Fažani o kojemu je Istra24 pisala koncem svibnja.
Ilegalni objekt u Fažani srušili su vlasnici
Poslovni.hr je prije dva dana objavio tekst u kojem problematizira koje je tvrtke Državni inspektorat angažirao za taj posao.
Već je poznato da je pulska tvrtka TGT Adriatik angažirana za rušenje kompleksa Stipe Latkovića u Vrujama, za što je dobila 254.283 eura, dok je s PDV-om ta cifra iznosila 317.854 eura, što je i vidljivo u registru ugovora oglasnika javne nabave (EOJN).
TGT Adriatik
Novinarka Marija Brnić piše da inspektorat nije bio zainteresiran pojasniti koliko košta rušenje pojedinog objekta ili njih nekoliko u, recimo, Istri. Umjesto toga uputili su na EOJN, ali tamo, piše Poslovni.hr, a u što smo se uvjerili i sami, nema takvih podataka. Moguće je pronaći iznos za Vruju, dok su ostali registri klasificirani kao „Sklapanje ugovora za: Uklanjanje zgrada koje predstavljaju neposrednu prijetnju sigurnosti i zdravlju ljudi“.
Neki od tih ugovora potpisani su s već spomenutom TGT Adriatik, a neki s tvrtkom graditelj Svratišta te jedan s firmom Joning.
Tko sve ruši u Istri?
U Planu javne nabave je pak vidljivo da je za uklanjanje građevina na zapadnoj istri predviđeno 48 tisuća eura, a za središnju Istru 27 tisuća eura. Dakle planirano je barem 75 tisuća eura, odnosno više od pola milijuna kuna.
Novi natječaj
S obzirom na to da na cijenu utječu i troškovi prijevoza, logično bi bilo zaključiti da je u Istri posao rušenja dobila pulska TGT Adriatik, ali to nigdje nije službeno navedeno. Iz te firme jučer s nikim nismo uspjeli stupiti u kontakt.
Riječ je o poduzeću koji je u vlasništvu obitelji Jakša. Vlasnici i direktori su Emil i Mirela Jakša. Tvrtka za Državni inspektorat ilegalne objekte ruši već godinama. Tako je Jutarnji list 2013. pisao da će TGT Adriatik rušiti bespravnu gradnju u Zagrebu te ju je Ministarstvo graditeljstva unajmilo još za vrijeme Vlade Ive Sanadera, 2005. godine.
Poslovni piše i da je trenutno u tijeku natječaj inspektorata za novi trogodišnji okvirni sporazum za ove poslove, čija je procijenjena vrijednost 3,5 milijuna eura bez PDV-a. Inspektorat, naime, želi sklopiti sporazum o suradnji s 10 građevinskih tvrtki s kojima bi za pojedine projekte organizirao brze postupke nadmetanja. Natječaj je otvoren do 21. lipnja, ali u njemu se, ističe Poslovni, ne navode konkretniji podaci o mogućem obujmu posla.