Nacionalni Crveni križ pomno prati situaciju u Turskoj i Siriji gdje traje treći dan potrage za preživjelima nakon serije strašnih potresa koji su u ponedjeljak pogodili te dvije zemlje. U ovoj je katastrofi, koja je šokirala čitav svijet, do sada je poginulo gotovo 20.000 ljudi.
Interventni timovi u stanju pripravnosti
Na terenu su i dalje službe za traganje i spašavanje, a volonteri Hrvatskog Crvenog križa dobili su upute prema kojima interventne timove za rad u velikim nesrećama i katastrofama moraju staviti u stanje pripravnosti.
Sandra Stipanov, Foto: Srećko Niketić/Pixsell
- Mi nećemo kopati po ruševinama, ali možemo pružati humanitarnu, logističku i psihosocijalnu pomoć i podršku. Procjenjujemo kako još neko vrijeme naš odlazak u potresom pogođena područja neće biti potreban, ali bez obzira na to - naši su volonteri obavješteni o eventualnom polasku. U ovom trenutku šezdeset njih educirano je za postupanje u katastrofama, a od toga je njih četrdeset aktivno i na raspolaganju, veli nam Sandra Stipanov, ravnateljica Crvenog križa Istarske županije.
Riječ je o timovima koji su se na terenu već dokazali tijekom poplava u Gunji i potresa u Petrinji. Na te su zadatke odlazili u ekipama od po petero volontera te bi ondje ostajali i do dva tjedna. No, međunarodna situacija iziskuje drugačiji način organiziranja, pa je tako Hrvatski Crveni križ u svakodnevnoj komunikaciji s kolegama iz Turskog i Sirijskog Crvenog polumjeseca, ali i drugim međunarodnim humanitarnim organizacijama.
Ilustracija: Hrvatski Crveni križ
Istra ima 40 aktivnih "terenaca"
- Radi se o ljudima koji su prošli zahtjevne edukacije za interventne timove, i to prema smjernicama Hrvatskog Crvenog križa. Mi u Istri takve edukacije provodimo samostalno, pod koordinacijom naših sedmero instruktora. Volonteri prolaze kroz teorijski i praktični dio, a preduvjet je da su sa zdravstvenog aspekta apsolutno spremni za ono što ih čeka te da su upoznati s Etičkim kodeksom Crvenog križa. Znaju kako funkcionira služba traženja, upoznati su s kartografijom, logistikom i načinima pružanja psihosocijalne podrške. Trenirani su i za spavanje na otvorenom, vođenje brige o grupi te preživljavanje u divljini, pojašnjava nam Stipanov.
Članovi interventnog tima sami mogu odabrati hoće li otići direktno na teren ili će činiti pričuvni tim koji terencima pruža logističku i svaku drugu podršku.
Volonteri istarskog Crvenog križa pakiraju potrepštine za potresom pogođene mještane Petrinje, Foto: Srećko Niketić/Pixsell
- Svaka kriza je drugačija, no ja mogu reći da je iz svake dosadašnje katastrofe naša istarska ekipa izašla kao pohvaljena, zaključuje Stipanov.
Apel građanima!
Iz skladišta Hrvatskog Crvenog križa za Tursku i Siriju već su otišle deke i vreće za spavanje, a na građane apeliraju da im više ne donose odjeću niti ikakve potrepštine jer dostava Turskoj, zbog uništenih cestovnih pravaca, neće biti moguća. S druge strane, pozivaju svih koji to mogu da uplate donacije na humanitarni račun otvoren u Erste banci ili da nazovu humanitarni broj telefona: 060 90 11.