Otvaranje budućeg eksploatacijskog polja "Vidrijan I" za eksploataciju tehničko-građevnog kamena u pulskoj Šijani izazvao je snažne reakcije među stanovnicima tog kvarta, od kojih se mnogi jako dobro sjećaju kako je to izgledalo prije 15-ak godina dok su se radovi odvijali u kamenolomu.
Svakodnevna miniranja, na desetine velikih kamiona koji prolaze kroz naselje u ogromnim oblacima prašine, nešto je za što su mislili da je daleka prošlost.
Većina njih je o otvaranju novog eksploatacijskog polja doznala je tek kada je objavljena Javna rasprava o Studiji utjecaja na okoliš, u trajanju od 30 dana koja je još uvijek u tijeku, odnosno, traje do 26. veljače 2025. godine.

Ulaz u stari kamenolom Vidrijan
Prva reakcija koja stiže od mještana Šijane je za danas zakazana konferencija za medije koju organiziraju Inicijativa građana naselja Ilirija i Labinske ulice i udruga Zelena Istra, na kojoj žele izraziti svoje duboko nezadovoljstvo i zabrinutost zbog planiranog otvaranja kamenoloma "Vidrijan I" na svega 204 metra od prvih kuća, a bez pravodobne i transparentne obavijesti javnosti.
O tome da će nekoliko stotina mještana imati drastično smanjenje kvalitete života kazala nam je nezavisna vijećnica iz Mjesnog odbora Šijana Ivana Ruba koja i sama živi u naselju nedaleko od kamenoloma, te naglašava da je od njih udaljen svega dvjestotinjak metara i da se naselje od kada je kamenolom prije više od 15 godina prestao s radom uvećalo za deset puta.

Ivana Ruba
Ruba odmah podsjeća kako je to izgledalo, dok je kamenolom radio, te ističe primjer kuće od djeda i bake, koja je izgrađena prije 1968. godine, kada su zidovi kuće od brojnih detonacija uzrokovanih miniranjima bili popucani, te dodaje i primjer susjedne kuće, na kojoj su temelji ispucali.
- Istina, oni su ljudima isplatili odštete, ali pitam se što će biti sada, kada se u međuvremenu u naselju izgradilo jako puno kuća. Nas sada zanima zašto je Istarska županija u ovom slučaju napravila iznimku po kojoj više nije potrebna udaljenost od 500 metara za ovakvu djelatnost, već je to smanjeno na 200?
Lokacija "Vidrijan I" je odmah uz eksploatacijsko polje Vidrijan. Nositelj zahvata je CESTA d.o.o. iz Pule. Ovaj proces uključuje bušenje, miniranje, transport i preradu mineralne sirovine.
Eksploatacijsko polje Vidrijan ima koncesiju do 2031. godine i aktivno je u manjem intenzitetu.
S druge strane Labinske ulice se nalazi i zatvoreno eksploatacijsko polje Vidrijan koje je od 2016. godine prenamijenjeno u odlagalište građevinskog otpada.
Ruba naglašava da točno zna, jer je doživjela te potrese, kao posljedice miniranja, kako to u stvarnosti izgleda, te ističe da je cijelo područje na jednoj velikoj stijeni koja jako dobro prenosi vibracije od detonacija u kamenolomu.
- Meni dijete popodne spava, zar trebam strahovati od tih detonacija i potresa da će se nešto srušiti, jer to doslovno izgleda kao pravi potres, i sada bi mi trebali živjeti s time svaki dan, pita se Ruba.

Kamenolom Vidrijan
Ruba ukazuje da je nedaleko i dječji vrtić Maslačak, te na karti pokazuje mnoštvo kuća koje se nalaze u blizini kamenoloma. Ističe primjer svoje tetke koja ima zemljište koje graniči točno s budućim eksploatacijskim poljem.
- Radi se poljoprivredno-industrijskom zemljištu. Ona je tu mislila nekome halu iznajmiti, pa se sada pita, tko će uopće poželjeti biti tu. Treba napomenuti da ju nitko od nadležnih nije niti obavijestio što se planira. Njena zemlje je za naredni period eksploatacije kamena od 30 godina potpuno bezvrijedna, poručuje Ruba, te nadodaje da kreću u borbu protiv otvaranja kamenoloma:
"Peticija je pokrenuta, skupljaju se potpisi, znam da su već mnogi građani putem Javne rasprave iznijeli svoje primjedbe na probleme koje će to donijeti mještanima naselja, a danas ćemo i medijima ukazati na probleme koje donosi ponovno otvaranje kamenoloma", poručila je Ruba.