Na međunarodnoj konferenciji "Zelena tranzicija pokreće Europske gradove - Zagreb 2024." u petak su razmatrani ključni aspekti Europskog zelenog plana i održive energetske tranzicije, a primjere iz prakse predstavili su gradonačelnici većih hrvatskih i pojedinih gradova EU-a.
"Zagreb postaje lider zelene tranzicije i održive energetske politike u Europi. Građani su prepoznali što se radi, podržavaju zelenu tranziciju i žele istaknutiju predanost gradskih vlasti obnovljivim izvorima energije, izgradnji zelene infrastrukture, prometu koji diše kao zelena pluća grada", rekao je predsjednik Gradske skupštine Joško Klisović.
U gradovima danas živi preko 75 posto svjetskog stanovništva, u njima se generira 90 posto svjetskog BDP-a, konzumiraju 80 posto energije i odgovorni su za 75 posto emisija stakleničkih plinova. Europa se zagrijava dvostruko brže od prosjeka ostatka svijeta. Zagreb više nema umjerenu kontinentalnu klimu, već mediteransku, istaknuo je Klisović i upozorio da je Zagreb zbog klimatskih promjena izgubio utrku svjetskog skijaškog kupa na Sljemenu.
Sigurnost gradova danas ovisi o tome koliko su prilagođeni klimatskim promjenama, koliko su cijene energije predvidive, stabilne i sigurne. EU neće biti sigurna i stabilna ako nije energetski neovisna, istaknuo je Julije Domac, ravnatelj Regionalne energetsko-klimatske agencije Sjeverozapadne Hrvatske (REGEA).
Domac je upozorio na važnost energetike kao strateškog područje koje je ključno za sigurnost građana ali i za razvoj industrije, poduzetništva i znanosti.
"Zelena tranzicija u kakvu mi vjerujemo je socijalno pravedna i vodi prema većoj demokratizaciji društva, smanjenju društvenih nejednakosti", rekao je zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević.
Provedba energetske tranzicije imat će dalekosežne posljedice na strukturu ekonomije i energetskog sektora, a time i za odnose moći u društvu. Vjerujemo u javno vlasništvo nad obnovljivim izvorima energije, poručio je Tomašević.
Direktorica Europske komisije pri Glavnoj upravi za okoliš Veronica Manfredi iskazala je zadovoljstvo inicijativom koju je pokrenuo Zagreb ocijenivši kako su europski izbori pravo vrijeme za promjene.
"Učiniti gradove jednostavnijima za življenje, zdravijima i sigurnijima. Iznenađujuće je koliko smo ujedinjeni u tim nastojanjima", izjavila je Manfredi.
Svi imamo iste ambicije, sudjelujemo u europskim ciljevima. Želimo imati bolji javni prijevoz, više zelenih površina. Treba osigurati veće ovlasti lokalnim vlastima i više europskih sredstava usmjeriti na rješavanje tih problema, kazala je zamjenica gradonačelnika Budimpešte Kata Tüttő.
Na konferenciji je istaknuto da su lokalne vlasti odgovorne za provedbu 75 posto odluka Europskog zelenog plana, ali nisu dovoljno uključene u njegovo definiranje i oblikovanje.
Splitski gradonačelnik Ivica Puljak ustvrdio je da ni Split ne zaostaje u zelenoj tranziciji, osim ozelenjavanja grada i uvođenja solarnih izvora energije u javnim zgradama, oslobođen je prostor za pješake, bicikliste i moderne oblike transporta.
Na konferenciji je također istaknuto da je jedan hrvatski grad promjene uveo i prije pristupnih fondova. Zamjenica osječkoga gradonačelnika Jasenka Crnković navela je kako je Osijek već 2021. i 20122. proglašen najboljim gradom u provedbi zelenih politika.