Politika i društvo

kako dodatno otežati život roditelja i djece?

MAJKA DJETETA S INVALIDITETOM IZ PULE: "Zakon o socijalnoj skrbi vrijeđa zdrav razum i postavlja nemoguće uvjete!"

Članak 63. Zakona o socijalnoj skrbi onemogućava njegovatelje djeteta s posebnim potrebama da sami sebi urede život na način koji je najbolji za dijete. Da bi jedan skrbnik dobio status njegovatelja i državnu naknadu, drugi mora biti psihofizički nesposoban ili nestati iz djetetova života. - Ovo je apsurd koji nam se događa s novim zakonom jer pravo na status njegovatelja nije pravo samog njegovatelja, već pravo djeteta na adekvatnu njegu, rekla je naša sugovornica


 
4 min
Ivan Dobran
Meruyert Gonullu/Pexels

Članak 63. Zakona o socijalnoj skrbi onemogućava njegovatelje djeteta s posebnim potrebama da sami sebi urede život na način koji je najbolji za dijete. Da bi jedan skrbnik dobio status njegovatelja i državnu naknadu, drugi mora biti psihofizički nesposoban ili nestati iz djetetova života. - Ovo je apsurd koji nam se događa s novim zakonom jer pravo na status njegovatelja nije pravo samog njegovatelja, već pravo djeteta na adekvatnu njegu, rekla je naša sugovornica

Slučaj jedne Puljanke, majke djeteta s teškoćama u razvoju, pokazuje veliki propust u novom Zakonu o socijalnoj skrbi i brojne probleme koje će stvoriti roditeljima, a posebno djeci. Naša je sugovornica, zbog novonastale obiteljske situacije, priseljena potražiti posao, ali zakon joj ne dozvoljava da status njegovatelja pritom prebaci na drugog člana obitelji. 

Ovo je, navodno, prvi takav slučaj javno obznanjen u Hrvatskoj od donošenja novog zakona u listopadu prošle godine, rekla je naša sugovornica.

Status njegovatelja ravan je zaposlenju s punim radnim vremenom

Njezino je dijete potpuno ovisno o cjelodnevnoj skrbi i nesposobno je da obavlja i najjednostavnije svakodnevne radnje.

Za ovako teške slučajeve invaliditeta, koji zahtijevaju cjelodnevnu njegu, roditelj, odnosno skrbnik, u pravilu traži status njegovatelja koji podrazumijeva novčanu naknadu od strane države u visini od 500-tinjak eura mjesečno (cca 4000 kuna) te zdravstvene i mirovinske doprinose. Njega djece s ovakvim teškoćama je, naime, ravna zaposlenju s punim radnim vremenom.

- Problem koji je nastao novim zakonom sastoji se u tome da njegovatelj, ako se promijene životne okolnosti zbog kojih bi se morao zaposliti, svoj status ne može prenijeti na drugu osobu, osim ako sam nije psihofizički nesposoban! To je apsurdan uvjet koji je propisan novim zakonom, rekla je majka.

Zamislite, primjerice, situaciju u kojoj je majka s djetetom s teškim oblikom invaliditeta prisiljena pronaći zaposlenje. Kako bi drugi član obitelji preuzeo status njegovatelja, majka mora biti psihofizički ili na drugi način nesposobna brinuti o djetetu. Dok to nije bio slučaj sa starim zakonom, članak 63. novog Zakona o socijalnoj skrbi postavlja upravo ovakav besmislen zahtjev.

Ako dijete s teškoćama nema roditelja, ako roditelji ne žive s njim ili zbog psihofizičkog stanja nisu u mogućnosti pružiti mu potrebnu njegu, pravo na status njegovatelja može se priznati bračnom ili izvanbračnom drugu roditelja djeteta s teškoćama u razvoju, formalnom ili neformalnom životnom partneru…srodniku u ravnoj lozi ili srodniku u pobočnoj lozi do zaključno drugog stupnja srodstva…“, navodi se u članku 63.

Dakle, da bi majka koja sada traži posao prebacila status njegovatelja na drugog člana obitelji, ona mora: a) postati psihofizički nesposobna, b) odseliti iz zajedničkog doma ili c) preminuti ili na drugi način trajno nestati iz djetetova života.

Važno je ovdje primijetiti kako status njegovatelja po novom mogu dobiti bake i djedovi te drugi srodnici, što je novost kojom se na sva usta hvalilo uvođenje novog zakona. No previdio se, očito, kolosalni propust s druge strane.

Gotovo 1000 primjedbi poslano na javno savjetovanje

Ovdje leži velika blamaža zakona koji je trebao unaprijediti sustav socijalne skrbi u Hrvatskoj. Na ovakve i brojne slične slučajeve upozoravali su u javnom savjetovanju pravobraniteljica za ravnopravnost spolova, pravobraniteljica za osobe s invaliditetom te gotovo sve udruge civilnog društva i inicijative koje se bave problemima osoba s invaliditetom. Poslano je preko 1000 primjedbi od kojih je uvažen tek vrlo mali broj.

Ako osobe u bračnoj ili izvanbračnoj zajednici ne mogu same sebi organizirati život na način koji je najbolji za dijete, čemu ovaj zakon? Pravo na status njegovatelja naime nije pravo samog njegovatelja, već pravo djeteta na adekvatnu njegu.

U konkretnom slučaju naše neimenovane sugovornice pulski Centar za socijalnu skrb odbio je njezinom izvanbračnom partneru priznati status njegovatelja pa se majka obratila izravno Ministarstvu socijalne skrbi. No, iz Ministarstva joj je odgovoreno da je, u skladu 63. Zakona, pulski Centar u pravu. Naime, kažu kako dijete ima majku kojoj je priznat status njegovatelja, a koja nije Centru podnijela liječničku potvrdu da ima psihofizičkih smetnji.

Sustav socijalne skrbi dovodi tako obitelj do ruba sloma. Djetetu treba cjelodnevna njega koja podrazumijeva pomoć za doslovno svaku najmanju radnju, ali je obitelji onemogućeno da sama uredi život na najbolji, a ponekad i jedini način.

Djelatnici iz krugova unutar sustava socijalne skrbi tvrde da centri za socijalnu skrb diljem Hrvatske nikada nisu dobili naputak iz Ministarstva pa stoga mogu zakon tumačiti svatko na svoj način.

-Pravnici će se sigurno držati slova zakona, a formulacija kako stoji u zakonu najdoslovnije se tumači upravo na ovaj način koji dovodi do sličnih apsurda. U svemu tome pate roditelji, ali najviše djeca radi koje zakon i postoji, rekli su.


Nastavite čitati

Oporba: Turudić se ponaša skandalozno

Zastupnica Centra Marijana Puljak smatra da je "njihov (HDZ-ov) dečko počeo raditi svoj posao - stavljati u ladice slučajeve koji ne odgovaraju 'AP-u', a vaditi i preuzimati nadležnost nad onima koji 'AP-u' odgovaraju". "Zato je tamo i postavljen i vrlo dobro radi svoj posao, iz ruku Laure Kövesi sad preuzima i slučaj Beroš. HDZ je preuzeo sve institucije ove države i ponaša se kako mu drago", istaknula je

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.