Nakon što je na zadnjoj sjednici Gradskog vijeća Rovinja izglasan prijedlog proračuna Grada Rovinja za 2024. godinu u planiranom iznosu od 44.978.465 eura, gradska vijećnica ujedno i predsjednica rovinjskog SDP-a Maria Blažina osvrnula se na brojne najavljivane projekte rekavši kako je lako dati građanima privid velikog proračuna s visokim investicijskim, odnosno razvojnim udjelom, ako se u proračunu prikazuju projekti koji neće biti u navedenom razdoblju realizirani.
- Činjenica je da se radi o 44.978.468 eura planiranih rashoda, dok su planirani prihodi svega 29.561.161 euro, a 15.417.307 eura su prenijeta sredstva iz ranijih godina, koja su bila planirana za nerealizirane kapitalne investicije, istaknula je Blažina.
Upozorila je kako se brojne kapitalne investicije već godinama nalaze u proračunu. Među ostalim, podsjeća, prije par tjedana pristupilo se rekonstrukciji glavnog gradskog trga, nakon desetak godina planiranja i najavljivanja, i to prema idejnom projektu koji je izrađen još davne 2016. godine.
Naglasila je pritom kako je sve ove godine trg bio u programu i proračunu te ga činio „razvojnim", iako projekt nije išao u realizaciju.- Autobusni kolodvor također čeka premještaj više od 20 godina, kao i proširenje osnovne škole Jurja Dobrile.
Lako je napisati listu želja, pribrojiti joj određene cifre, koje su zbog inflacije i poskupljenja radova iz godine u godinu veće, a vrijednost im je sve manja, pa to još dodatno doprinosi „razvojnoj" komponenti u proračunu, a iz iskustva znamo da se u tekućoj godini neće realizirati ni 30 posto planiranog.
Među ostalim, osvrnula se i na investicije u području kulture i obrazovanja za koje kaže da su među najzapostavljenijima, kako u iznosima, tako i u provedbi.
- Već dugo sanjamo o rekonstrukciji kazališta, a prije nekoliko mjeseci, obećan je i nastavak, u dijelu koji se odnosi isključivo na prizemlje. Međutim iz vrlo skromnih predviđenih sredstava razvučenih u tri godine vidljivo je da će opseg rekonstrukcije biti vrlo malen, što je i pročelnica potvrdila napomenom da je jedina pristigla ponuda bila dvostruko veća od planiranog. Isto se dogodilo i s natječajem za rekonstrukciju ulice Carducci, za koju je prema izjavi gradonačelnika također došla ponuda u dvostrukom iznosu od planiranog, pa je natječaj poništen. Treba imati na umu da se radi o objektu u zaštićenoj kulturno-povijesnoj zoni grada, a iste probleme dijeli i gradski muzej, kojeg uopće nema kao stavke u proračunu u slijedećoj godini, na čijem primjeru ovih dana možemo vidjeti kolike tehničke probleme uzrokuje situacija kada temelji povijesnog objekta plivaju u moru! Promatrajući sredstva planirana za izgradnju Centra za mlade također je vidljivo da s odgađanjem provedbe visina investicije raste, a kvaliteta i opseg realiziranog mogu samo biti manji, tvrdi Blažina.
Koliko se polaže na kulturu i kulturni razvoj u obrazovnom procesu prema najmlađima, dodaje, vidljivo je i iz toga da se sredstva za glazbeni odjel iz godine u godinu, unatoč inflaciji, konstantno smanjuju.
- Umjesto da se razvija strategija uvođenja novih instrumenata primjerice violine, umjesto da se radi na rastu broja upisane djece, upisanih je sve manje, pogotovo za neke instrumente, programima se ograničavaju i predmeti i sati nastave, a škola se ne obnavlja niti se prilagođava infrastrukturno za glazbeno-obrazovnu djelatnost. Iz svega navedenog vidljivo je da strategije kulturnog razvoja grada u području glazbene kulture uopće nema, ili je strateški cilj naših gradskih autoriteta, da uskoro nema ni glazbene škole. SDP je prije tri godine, a i prije dva dana, predlagao da se glazbenoj školi osiguraju uvjeti rada koji bi zadovoljili suvremene pedagoške standarde, uključujući i klimatizirani prostor. Osnovna škola Vladimir Nazor, u povijesnoj gradskoj jezgri, ne nudi odgovarajuću infrastrukturu niti za osnovnoškolski program, a kamoli za provedbu nastave glazbene škole. Nije prilagođena ni djeci slabije pokretljivosti i djeci s posebnim potrebama, naglasila je predsjednica rovinjskog SDP-a.
Istaknula je da se ne ulaže ni u razvoj civilnog društva.
- To se ogleda kroz brojne stavke koje ili su izostavljene iz proračuna, ili su uvredljivo niske. Na primjer osnivanje mjesnih odbora koje je davnih dana izbačeno iz proračuna, unatoč dugogodišnjem inzistiranju SDP-a ni ove godine nije u proračunu. Za programe humanitarnih udruga predviđeno je sramotnih 665 eura, što je pored kupnje knjiga za dječju knjižnicu osnovne škole Jurja Dobrile od 300 eura, najniža stavka u proračunu. U segmentu razvoja civilnog društva, kad govorimo o udrugama, i kulturi u Rovinju s godinama ide sve lošije. Sredstva za 2024. i 2025. godinu su im smanjena na trećinu dosadašnjih, naglasila je Blažina i dodala:
- Iako se nekom čini kako je kultura zadnja rupa na svirali, ona je zapravo predzadnja. Zadnja rupa u proračunu Grada je briga o napuštenim životinjama, za koju se iznosi nisu mijenjali niti centa unazad 20 godina. Moj presjek događaja s Gradskog vijeća zasigurno će izazvati gradonačelnikove optužbe za „iznošenje neistina"... No, da li laže koza ili laže rog, bilo bi lako utvrditi da se sjednice Gradskog vijeća javno prenose. No i taj SDP-ov prijedlog Gradonačelnik odbija s obrazloženjem da „nije u interesu građana", zaključila je predsjednica rovinjskog SDP-a Maria Blažina.
Na kraju je dodala da će SDP podržati proračun jedino ako se prihvate njihovi amandmani i detaljnije pojasne Programi za građenje objekata.