Politika i društvo

PREDSJEDNIK DRŽAVE

Milanović: Izmjenama Kaznenog zakona želi se spriječiti razotkrivanje korupcije

Objava takvih podataka, smatra ne može ugroziti istragu, kao što predlagatelj tumači već javna dostupnost podataka iz istrage može ugroziti samo pojedince iz vlasti. "I baš to je razlog zbog kojega je Vlada predložila uvođenje novog kaznenog djela u Kazneni zakon", kaže predsjednik


 
2 min
HINA
Arhiva

Objava takvih podataka, smatra ne može ugroziti istragu, kao što predlagatelj tumači već javna dostupnost podataka iz istrage može ugroziti samo pojedince iz vlasti. "I baš to je razlog zbog kojega je Vlada predložila uvođenje novog kaznenog djela u Kazneni zakon", kaže predsjednik

Predsjednik Zoran Milanović upozorio je u četvrtak da se izmjenama Kaznenog zakona želi spriječiti javno razotkrivanje pogodovanja, kriminala i korupcije u vlasti Andreja Plenkovića, te će stupe li predložene izmjene na snagu pomilovati građane kažnjene zbog otkrivanja korupcije.

"Predložene izmjene Kaznenog zakona - ispravno prozvane Lex AP - kojima se otkrivanje sadržaja izvidne ili dokazne radnje uvodi kao novo kazneno djelo nedvojbeno znače uvođenje državne represije nad svima koji omoguće hrvatskoj javnosti da sazna činjenice o nezakonitom djelovanju pojedinaca iz vlasti", ustvrdio je predsjednik u povodu upućivanja izmjena u saborsku raspravu.

Tim se izmjenama, ocijenio je Milanović želi spriječiti javno razotkrivanje pogodovanja, kriminala i korupcije, odnosno kaznenih djela koja su počinili pojedinci iz vlasti Andreja Plenkovića.

Objava takvih podataka, smatra ne može ugroziti istragu, kao što predlagatelj tumači već javna dostupnost podataka iz istrage može ugroziti samo pojedince iz vlasti. "I baš to je razlog zbog kojega je Vlada predložila uvođenje novog kaznenog djela u Kazneni zakon", kaže predsjednik.

Ustvrdio je da manevar kojim se novinari formalno izuzimaju od odgovornosti za otkrivanje sadržaja ne mijenja ni cilj ni svrhu predloženih izmjena, kojima se izravno prijeti svim drugima - pravosudnim dužnosnicima, okrivljenicima, odvjetnicima, svjedocima, vještacima - koji mogu javnosti otkriti podatke o nezakonitom djelovanju pojedinaca iz vlasti.

"A neizravno se prijeti, ali prijeti, i novinarima koji neće biti kazneno odgovorni za objavljenu informaciju, ali će biti pod udarom organa gonjenja koji će na razne načine morati otkrivati izvor objavljene informacije, rekao je predsjendik, upozorivši da se novinare neće optuživati, već će ih se "strašiti i maltretirati".

Milanović je ponovio da će, ako predložene izmjene budu prihvaćene i stupe na snagu, iznimno, u skladu sa svojim ustavnim ovlastima iskoristiti institut pomilovanja za hrvatske građane koji dođu pod udar tog zakona i budu kažnjeni zbog otkrivanja pogodovanja, kriminala i korupcije u vlasti.

"Nitko u Hrvatskoj ne smije biti u strahu i bojati se otkrivati javnosti informacije o pogodovanju, kriminalu i korupciji u vlasti", poručio je predsjednik.


Nastavite čitati

Zaprimljeno 11 kandidatura, osam ima dovoljno potpisa

DIP je zaprimio kandidature Zorana Milanovića, Dragana Primorca, Mostova Mira Bulja, nezavisnih Marije Selak Raspudić, Nike Tokića Kartela, Slobodana Midžića i Tomislava Jonjića. Zaprimio je i kandidature Dražena Keleminca (Autohtona Hrvatska stranka prava), Ivane Kekin (Možemo), Branke Lozo (Dom i nacionalno okupljanje) i Karoline Vidović Krišto (Odlučnost i pravednost) koja je u sinoć posljednja stigla u DIP

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.