IZBORI U OSMOJ IZBORNOJ JEDINICI (6)
OLEG BUTKOVIĆ (HDZ): Samo neovisne i snažne institucije mogu osigurati pravednost i doprinijeti suzbijanju korupcije
Plan nam je u prvih šest mjeseci uvesti mjere za osiguranje dostupnog stanovanja, uključujući mjere poticaja i stavljanje neaktivne imovine na tržište
Plan nam je u prvih šest mjeseci uvesti mjere za osiguranje dostupnog stanovanja, uključujući mjere poticaja i stavljanje neaktivne imovine na tržište
Je li budućnost pulskog zaljeva turizam ili industrija? Treba li država vlasništvo nad zemljištem prepustiti gradu Puli? Treba li država nastaviti financirati brodogradilište Uljanik i dokad? Na koji način treba riješiti problem zagađivanja pulske cementare?
-Mišljenja sam kako jedno ne mora nužno isključivati drugo. Primjerice, Rijeka ima tradiciju lučkoga grada, a paralelno s tim svojim identitetom razvija se i otvara i prema turizmu kroz izgradnju buduće marine. Vjerujem da tako i Pula može zadržati brodogradnju, koja je utkana u njenu tradiciju, a s druge strane razvijati se u turističkom smislu. U konačnici, naša Vlada je snažno podržala brodogradnju, što se vidi kroz odluke koje su donesene za riječki 3. Maji i kroz napore da se pronađe rješenje za Uljanik i očuvanje radnih mjesta. S druge strane, snažno podupiremo ulaganja u lučku infrastrukturu i spremni smo sufinancirati i obnovu pulskog lukobrana, koji datira još iz vremena Austro-Ugarske. Objavili smo poziv kroz koji dodjeljujemo europska sredstva za obnovu i izgradnju riva, lukobrana i luka, što je nastavak renesanse na hrvatskoj obali, odnosno nikad većih ulaganja u lučku infrastrukturu koji smo pokrenuli prije nekoliko godina. Projekt pulskog lukobrana je u visokoj fazi spremnosti i bilo bi mi drago da renesansa koja je pokrenuta diljem hrvatske obale, zaživi i u Istri. Takva ulaganja su, ne samo potrebna kada govorimo o zaštiti akvatorija, osobito u Puli, nego mijenjaju lice i naličja mjesta i kompletan izgled mjesta dižu na jednu višu razinu.
Na koji način riješiti problem Kaštijuna, treba li ga premjestiti? Kako urediti gospodarenje otpadom u Istri, a da nije sav teret na južnoj Istri?
Svjesni smo da je to veliki problem za stanovnike i mi ćemo, sa svoje strane, pružiti svu potrebnu pomoć lokalnoj samoupravi da se taj problem riješi.
Je li Istra previše ovisna o turizmu? Koji je najbolji smjer razvoja istarskog turizma? Kako bi riješili problem pretjerane apartmanizacije (treba li ograničiti novogradnju) uz, u isto vrijeme, premalo stanova za mlade?
Hrvatski turizam je u Istri rođen, ovaj je kraj perjanica našeg turizma i, u tom smislu, ne treba ograničavati njegov razvoj, ali ga treba usmjeravati prema održivosti. Istra ima turizam uz obalu i turizam u unutrašnjosti gdje sve njeno bogatstvo dolazi do izražaja, od vrijednog istarskog čovjeka do poljoprivrede i auotohtonih istarskih životinja. Malo koja regija u Hrvatskoj se predstavlja na ovakav način i koristi sav svoj potencijal.
Pri tome, treba voditi računa da taj razvoj ne ograničava sve one koje ne žive od djelatnosti vezanih uz turizam, osobito kada govorimo o problemu smještaja. Međutim, odgovor na to imamo u okviru Nacionalnog plana stambene politike koji će omogućiti kvalitetno, priuštivo i održivo stanovanje, pogotovo za mlade. Plan nam je u prvih šest mjeseci uvesti mjere za osiguranje dostupnog stanovanja, uključujući mjere poticaja i stavljanje neaktivne imovine na tržište.
Na koji način zaustaviti bespravnu gradnju (tri ključna koraka). Treba li strože kažnjavati daljnju devastaciju prirode uključujući i ilegalne otpade? Treba li nadležne inspekcije i odluke o kaznama spustiti na lokalnu i regionalnu razinu?Tko bi u tom slučaju bio odgovoran za provođenje rušenja bespravnih gradnji?
Kada govorimo o gradnji na pomorskom dobru, nakon više od 20 godina donesen je novi Zakon o pomorskom dobru i morskim lukama. Najveći naglasak u novom Zakonu stavljen je upravo na zaštitu pomorskog dobra i kvalitetnije upravljanje našim najvrijednijim prirodnim resursom. Uveden je veći broj prekršaja, propisane su više kazne, uvedeni su pomorski i lučki redari te čuvari zakonom zaštićenih dijelova prirode, koji će također nadzirati pomorsko dobro. Također je uveden novi pojam ekološke štete na pomorskom dobru i odgovornosti za istu. Trebat će vremena da se promijeni svijest o brizi i očuvanju pomorskog dobra, ali novim zakonom postavili smo zdrave temelje i vjerujem da je to zalog za budućnost u kojoj ćemo očuvati pomorsko dobro od bespravne i prekomjerne gradnje i sačuvati ga za nove generacije.
Kako vidite istarsku energetsku budućnost? Na koji način pristupiti ogromnom broju zahtjeva za postavljanje solarnih panela? Podržavate li gradnju vjetroelektrana na moru?
S obzirom na brojne klimatske promjene i negativne posljedice koje već sada osijećamo zbog prekomjernog utjecaja na okoliš, obnovljivi izvori energije su nešto što bi trebala postati naša sadašnjost. Sve grane industrije, od građevnskog do prometnog sektora prolaze kroz svoju zelenu tranziciju. Cilj nam je s jedne stane smanjiti ovisnost o fosilnim gorivima, a s druge smanjiti negativan utjecaj na okoliš. Obnovljivi izvori energije važni su i u kontekstu daljnjeg jačanja energetske neovisnosti Hrvatske stoga planiramo povećati proizvodnju energije iz obnovljivih izvora. Domaći potencijal sunca, vjetra i geotermalne energije može se, i to nam je cilj, staviti u ulogu razvoja poljoprivrede i gospodarstva
Koja tri ključna koraka za poboljšanje stanja u zdravstvu, kako spriječiti odljev kadrova? Kako spriječiti odljev kadrova u obrazovanju? Trebaju li svi vrtići biti besplatni i odakle financije za to?
Govoreći o uslugama u zdravstvenom sustavu treba reći kako su kroz različite reformske mjere, pa i uspostavu helikopterske službe koja je nedavno predstavljena, učinjeni koraci prema boljoj zdravstvenoj zaštiti, ali ključno je nastaviti smanjivati liste čekanja i cilj nam je prepoloviti prosječno vrijeme čekanja na bolničke dijagnostičke preglede. Radit ćemo na prevenciji kroničnih i onkoloških bolesti, ali i razvijati jednako važne programe za mentalno zdravlje. U Puli je izgrađena nova moderna bolnica, Rijeka je dobila prvu bolnicu za majku i dijete, a s takvim ulaganjima u zdravstvene ustanove nastavit ćemo i dalje.
Kada govorimo o mjerama u obrazovnom sustavu predviđena su ulaganja od 1,5 milijardi eura, želimo da sve osnovne škole u Hrvatskoj rade u jednoj smjeni i imaju sportsku dvoranu, što je osobito važno kada vidimo problem sa sve većim brojem djece s prekomjernom težinom, a tjelesna aktivnost tu je ključna. Ono što je osobito važno, poticat ćemo upis obrazovnih programa za zanimanja budućnosti i za deficitarna zanimanja, a tu je nužno i usklađivanje studijskih programa i upisnih kvota s potrebama tržišta rada.
Za one najmanje, za svako dijete, želimo osigurati mjesto u vrtiću, ali i roditeljima osigurati pristupačniju cijenu vrtića. To planiramo kroz povećano sufinanciranje rada vrtića u godišnjem iznosu od 100 milijuna eura. Dječja kartica dat će pravo na popust kod brojnih javnih usluga, za svako rođeno dijete majke će dobiti godinu dana mirovinskog staža, to su neke od demografskih mjera usmjerenih prema obiteljima s djecom.
Koja su po vama tri najveće istarske korupcijske afere? Jeste li zadovoljni pravnom državom i, ako niste, na koji bi način poboljšali stanje u istarskom pravosuđu? Kako ojačati borbu protiv korupcije u Istri?
Samo neovisne i snažne institucije mogu osigurati pravednost i doprinijeti suzbijanju korupcije, stoga ćemo jačati administrativne kapacitete i neovisnost pravosuđa. Planiramo ubrzanje sudskih postupaka kroz stvaranje materijalnih uvjeta, ali i izmjene zakonskog okvira te digitalizaciju procesa kroz koju ćemo uvest e-Sudski predmet i e-Sudsku arhivu, dovršiti punu implementaciju sustava e-Komunikacija u prekršajne predmete i stvoriti pretpostavke za e-Sudnice. Sve to trebalo bi doprinijeti jačanju povjerenja u pravosuđe, što je također važno.
Treba li u Istri smanjiti broj općina i, ukoliko treba, koje općine ukinuti? Kako zaustaviti stranačku „bonamenat" politiku uhljebljivanja?
Nema odgovora.
Treba li nakon 20 godina ukinuti tvrtku Brijuni Rivijera? Je li elitni turizam budućnost za Brijune?
Ne treba bježati ni od jednog vida turizma ukoliko donosi gospodarsku korist za stanovništvo i kraj, ali treba voditi brigu o tome da je u skladu s potrebama i interesom lokalne zajednice i održiv. Nije važno samo ono što imamo danas nego je jednako važno da to očuvamo i za one koji će sutra biti tu.
Liberalizacija ili limitiranje abortusa; Istospolni brakovi i pravo na udomljavanje djece; Treba li politika prema ilegalnim migrantima biti oštrija? Treba li ograničiti uvoz strane radne snage? Treba li zabraniti molitelje na javnim mjestima?
Bez odgovora.
Jeste li zadovoljni stanjem medijskih sloboda u Istri? (ocjena od 1 do 10)
Bez odgovora.