Nakon što je gradonačelnik Filip Zoričić najavio preustroj gradske uprave, o kojem će gradski vijećnici raspravljati u utorak, saznali smo da ovaj potez ne izaziva jednaku dozu entuzijazma kod svih vijećnika.
Igora Belasa iz SDP-a, spreman je pouzdati se u mišljenje „glavnog gradskog operativca“ kreirano na osnovu iskustva u prvoj polovici mandata i podržati prijedlog, dok nezavisni Daniel Deković, još uvijek nema jasno kreirano mišljenje, ali primjećuje da sredina godine svakako nije idealno vrijeme za rekonstrukcije ovakvog kalibra.
Podsjetimo, predloženim preustrojem gradske uprave zadržava se postojeći broj upravnih odjela, ali se njihove ingerencije mijenjaju, a pojedini ugašeni odjeli prelijevaju se u novoformirane. Najupadljivija promjena, svakako je brisanje prostornog uređenja, zaštite okoliša i komunalnih djelatnosti iz naziva odjela, iako se radi o možda najznačajnijim djelatnostima gradske uprave.
Dušica Radojčić, Možemo!
Možemo! - reforma je novi znak Zoričićevog nesnalaženja
Nakon Belasa i Dekovića, mišljenje smo dobili i od još dvoje predstavnika gradske opozicije.
Koordinatorica pulskog Možemo! Dušica Radojčić, na prijedlog reforme očitovala se negativno, podsjećajući da je ovo već treći preustroj gradske uprave od početka Zoričićevog mandata, za kog kaže da je obilježen „nesnalaženjem, donošenjem ishitrenih odluka, a zatim mijenjanjem tih nepromišljenih odluka novim, isto tako nepromišljenim odlukama“.
- Sve to glavinjanje ide na trošak građana. Nismo vidjeli neke pozitivne učinke dva dosadašnja preustroja, osim koncentracije moći u rukama Anje Ademi, koja sada obavlja dvije pročelničke funkcije, kaže Radojčić te dodaje da je novi „mega odjel za urbanizam, investicije i razvojne projekte“, koji će objediniti poslove dosadašnja tri odjela, vjerojatno i namijenjen upravo Ademi.
Radojčić se osvrnula i na Službu za unutarnju reviziju koja, iako postoji i u starom i u novom ustroju, nikada zapravo nije profunkcionirala, niti je njezino postavljanje na noge zatražena pomoć neke vanjske tvrtke.
- Gradonačelnik je više puta ponovio da mu se ne sviđaju propisi i da bi on želio da sa sobom može dovesti svoj tim. Pa onda propise ili ne provodi ili traži rupe u njima kako bi izbjegao njihovo provođenje. U završnim odredbama Odluke stoji da će gradonačelnik naknadno donijeti posebnu odluku o službenicima koji će do imenovanja pročelnika putem javnog natječaja privremeno obavljati te poslove. U istoj Odluci se uzima u obzir i mogućnost da neki službenici neće moći biti raspoređeni nakon što gradonačelnik donese nove pravilnike o sistematizaciji radnih mjesta, kaže Radojčić i dodaje da se u dokumentu navodi da su sredstva za provedbu preustroja planirana u proračunu za 2023. godinu, što može stvoriti dojam da on neće iziskivati dodatne troškove, no „na istom Gradskom vijeću gradonačelnik predlaže donošenje izmjene odluke o izvršenju proračuna za 2023. u kojoj stoji da će se novci trošiti prema planu za 2023. - do izmjene proračuna.
- Izmjene proračuna bit će teško pratiti s obzirom da će se stavke proračuna ispremiješati. A vrag je uvijek u detaljima, kaže Radojčić.
Gradonačelnik Pule Filip Zoričić
Zanemarivanje stambene politike
Predloženi popis naziva upravnih odbora, za Možemo! znači i slanje jasnog signala da se Grad ne namjerava baviti stambenom politikom.
- Tog područja ne samo da nema u nazivu odjela, nego ga nema ni u obrazloženju preustroja, unatoč teškoj situaciji s enormnim cijenama nekretnina u gradu i poteškoćama u pronalaženju stanova za dugoročni najam. Među navedenim zadacima novih odjela se posebno ne ističe ni briga za umirovljenike. Civilno društvo izbačeno je iz naziva odjela. Vjerojatno tome kumuje animozitet Zoričića prema nezavisnom civilnom društvu. Pula će morati pričekati Zoričićevu smjenu da bi se među prioritetima djelovanja odjela našla naprimjer podrška poduzetničkim inovacijama, kako bi se pažnja usmjerila na odmicanje od monokulture turizma, ekološka i energetska tranzicija, prilagodba klimatskim promjenama ili vrednovanje i održivost javne imovine, zaključila je Radojčić.
Valter Boljunčić (IDS)
Prostorno planiranje i zaštita okoliša vjerojatno su najvažniji
Zanimljivo je da se mišljenje koordinatorice Možemo! u mnogo čemu poklapa s mišljenjem IDS-ovog vijećnika Valtera Boljunčića, koji također smatra da su stambena politika i osposobljavanje prostora za poduzetničke centre trenutno nepravedno zanemareni.
Klub vijećnika IDS-a o ovom prijedlogu nije razgovarao, kaže Boljunčić, pa mišljenje u ime stranke ne može iznijeti, ali osobno je već stekao neki uvid u prijedlog preustroja i, baš kao i njegov bivši stranački kolega Deković, smatra da mu nije vrijeme u sredini godine.
- Reorganizacija je uvijek na neki način dobrodošla, ako je potrebna. Pitanje je je li ova potrebna. Ja mislim da je održavanje okoliša trebalo ostati. Neću se puno vraćati na temu Lungomare, ali očito je da su važni zaštita okoliša, kao i urbanizam i prostorno planiranje, koje je vjerojatno najbitnije za Pulu. Nekada je postojao dobar običaj osnivanja ureda za gospodarstvo kojeg sada recimo nema. Teško mi je reći kako će to funkcionirati dok se ne jer puno toga ovisi i o ljudima pa ne želim govoriti unaprijed, ali mislim da u ovom trenutku to nije bilo potrebno jer imamo cijeli niz drugih pitanja koje je trebalo rješavati prije reorganizacije. Na kraju, posao će ionako vjerojatno ostati isti i malo se prerasporediti, rekao je Boljunčić naglasivši da nedostatak nečega u nazivu odjela mora ima smisao, a Puli trenutno itekako trebaju odjeli urbanog planiranja i zaštite okoliša.
- Ne kažem da smo mi bili bez greške, ali jednog trenutka treba stati i reći - hajmo vidjeti kakva je situacija. Mislim da bi važnije teme bile odvoz smeća, Kaštijun i kako će on funkcionirati s ovim temperaturnim stanjem koje je sada već na 27 stupnjeva. Druga važna stvar nije pod ingerencijom Grada, ali bi se morala malo jače sagledati, a to je pitanje Uljanika, odnosno velikog prostora unutar Uljanika. Moja bi ideja bila da se s državom dogovori da se poneku zgradu, a ima ih dosta i dobro su opremljene, proba iskoristiti za neki poduzetnički inkubator za računalstvo i informatiku, digitalne nomade i slično. Je li to realna opcija nije moguće reći unaprijed, ali smatram da treba pitati. Naravno, ja sam siguran da je gradonačelnik i pitao, da ne ispadne sada da se on nije sjetio, ali bi možda jedna koordinirani nastup prema nekom Ministarstvu bio zgodan, dodao je Boljunčić.
Daniel Deković i Valter Boljunčić
Vojni objekti za stanove, Uljanik za poduzetnike
A, baš kao i Radojčić, Boljunčić vjeruje da se Grad mora pod hitno okrenuti pitanjima stambene politike jer se urbano područje ne može do unedogled širiti, ali se postojeći kapaciteti mogu dodatno iskoristiti.
- Recimo, jedna od ideja koja se prakticira u nekim zemljama jest da tvrtka uzme staru zgradu u središtu grada i preuredi je u male garsonijere u kojima mogu biti studenti. Kada mladi završe fakultet, mogu u njima biti par godina dok se ne snađu. Mi barem imamo dovoljno vojnih objekata – cijela bi Pula mogla stati u njih. Koliko shvaćam, godinu završavamo u financijskom plusu od 30 milijuna i treba samo izračunati koliko se garsonijera u Puli može izgraditi s tim novcem, rekao je Boljunčić.
Konačno, što se samih troškova koje bi najavljeni preustroj mogao donijeti, smatra da inicijalno nije protiv troškova ako oni donose povećanu efikasnost, ali važno je znati o kojoj se efikasnosti radi – ona ne smije biti zbog gradske uprave nego isključivo zbog građana Pule, zaključio je Boljunčić.