Španjolski val prosvjeda protiv masovnog turizma mogao bi se proširiti na ostatak Europe, a zbog sve većeg broja posjetitelja i porasta cijena nekretnina, rekao je UNESCO-ov viši projektni službenik za održivi turizam, Peter DeBrine, za Guardian.
Posljednjih tjedana deseci tisuća prosvjednika izašli su na ulice u najpopularnijim španjolskim odredištima, pozivajući na ograničavanje masovnog turizma i preispitivanje poslovnog modela za koji kažu da je povisio cijene nekretnina i protjerao lokalno stanovništvo iz gradova.
Od Málage do Mallorce, od Gran Canarie do Granade, organizatori su naglasili da prosvjedi nisu sami po sebi protiv turizma, već poziv na uravnoteženiji pristup.
Isto smatra i Peter DeBrine: "Ono što vidimo je da u ovim destinacijama probijamo prag tolerancije", rekao je napomenuvši da je situacija „sada totalno izvan ravnoteže”.
Ukazao je na čimbenike koji objašnjavaju zašto su mnogi u Španjolskoj – dugo jednoj od najpopularnijih svjetskih turističkih destinacija – sada predvodnici oštre reakcije protiv turističkog sektora. Glavna među njima bila je stambena kriza, rekao je, opisujući je kao "kap koja je prelila čašu".
Turizam je pogoršao postojeću zabrinutost oko pristupačnosti smještaja jer širenje kratkoročnog smještaja istiskuje lokalno stanovništvo s tržišta. "Mislim da je to dodalo mnogo tjeskobe i frustracije za ljude koji žive na ovim odredištima", rekao je DeBrine za Guardian.
Radnici u mjestima kao što je Ibiza nemaju drugog izbora nego živjeti u kombijima, karavanima i šatorima, dok je u Málagi "pobuna naljepnica" dovela do toga da stanovnici lijepe naljepnice na kojima piše "Ovdje je živjela obitelj" ili "Idi kući".
DeBrine smatra da nezadovoljstvu pridonosi i način na koji se neki turisti ponašaju, turisti koji ne poštuju destinacije na koje putuju
Ono što je bilo potrebno bila je promjena paradigme, rekao je, pri čemu su se donositelji odluka počeli pitati kako se stvari mogu poboljšati za stanovnike. "To je pomalo kliše, ali uvijek kažem da su bolja mjesta za život bolja mjesta za posjetiti
Govori da je takav pomak već vidljiv u nekim mjestima, istaknuvši pritom nastojanje Danske da potakne klimatski prihvatljivo, održivo ponašanje te uvođenje ulaznice za Veneciju. U Barceloni je gradonačelnik nedavno obećao da će ograničiti iznajmljivanje apartmana turistima do 2028., dok su Mallorca i Dubrovnik poduzeli mjere za ograničavanje dolazaka kruzera.
Tamo gdje lokalne vlasti odbijaju priznati problem, riskiraju širenje prosvjeda protiv turizma i izvan Španjolske, smatra DeBrine.