Politika i društvo

PROTIV NEZAKONITE trgovine umjetninama

PRAVI FBI-ovci I TAJNI AGENTI U PULSKOJ ARENI Simulirana je krađa amfora, podučavalo se 50 policajaca iz 8 zemalja

Stručni treneri podučavali su  forenzičkom očevidu na mjestu zločina u muzejima i na arheološkim nalazištima, ali i osposobljavali polaznike tečaja za pravilno rukovanje umjetninama, artefaktima i povijesnim dokumentima, ali ih podučavali i korištenju alata i metoda istrage na crnom internetskom tržištu, ometanju mreža za pranje novca...


 
2 min
Zoran Angeleski

Stručni treneri podučavali su  forenzičkom očevidu na mjestu zločina u muzejima i na arheološkim nalazištima, ali i osposobljavali polaznike tečaja za pravilno rukovanje umjetninama, artefaktima i povijesnim dokumentima, ali ih podučavali i korištenju alata i metoda istrage na crnom internetskom tržištu, ometanju mreža za pranje novca...

Kao dio višegodišnjeg programa borbe protiv protiv nezakonite trgovine umjetninama, antikvitetima i kulturnim dobrima, danas je u pulskoj Areni Odjel za transnacionalne prijetnje pri Organizaciji za europsku sigurnost i suradnju održao obuku za 50-ak policijskih i graničnih službenika te muzejske stručnjake iz Ukrajine, Mađarske, Crna Gore, Srbije, Slovačke, Slovenije, Bosne i Hercegovine i Hrvatske.

Praktičan rad održan je prije zakazanog susreta s novinarima, a i tada se sveo na kratku izjavu, a diskrecija je, osim same osjetljive teme, odnosno korištenja najnovijih tehnologija i alata, bila prisutna i zbog aktivnog sudjelovanja predstavnika FBI-a i američkog Ministarstva domovinske sigurnosti SAD-a.

U Areni je na radionici simulirana krađa amfora.

Policijski, carinici, obavještajni analitičari, financijski istražitelji i predstavnici ministarstva kulture prolaze od 11. do 15. rujna praktičnu obuku istraživačkih vještina, posebice korištenjem simulacijskih vježbi obuke temeljenih na scenarijima, koji uključuju korištenje fiktivnih umjetničkih zločina i slučajeve trgovine ljudima.

Stručni treneri podučavali su  forenzičkom očevidu na mjestu zločina u muzejima i na arheološkim nalazištima, ali i osposobljavali polaznike tečaja za pravilno rukovanje umjetninama, artefaktima i povijesnim dokumentima, ali ih podučavali i korištenju alata i metoda istrage na crnom internetskom tržištu, ometanju mreža za pranje novca i, konačno, sastavljanju slučajeva kojim bi se moglo pokrenuti uspješno procesuiranje.

- Ova regionalna obuka jača kapacitete država sudionica da sačuvaju ljudsku povijest i uhvate se u koštac s mrežama trgovanja ljudima i njihovim vezama s pograničnim organiziranim kriminalom, s financiranjem terorizma te s mrežom za pranje novca”, rekao je Cameron Walter, voditelj OESC-ove Radne skupine protiv kriminala kulturnom baštinom.

Ova je radionica omogućila i raspravu te razmjenu iskustava s vezi s trgovinom predmeta kulturne baštine u kontekstu rata u Ukrajini, raspravu o lokalnim/regionalnim istragama i mogućim opcijama pomoći potresom pogođenom Maroku, u zaštiti kulturne baštine te zemlje.

Radionica je održana u bliskoj suradnji sa stručnjacima OESS-ovim 'Heritage Crime Task Force' koja uključuje Ministarstvo domovinske sigurnosti SAD-a, FBI, španjolsku Guardia Civil, talijansku Arma dei Carabinieri, finsku i francusku carinu,  Međunarodno vijeće muzeja, Institut za forenzičku obuku Sveučilišta Cranfield, Albertov muzej i druge stručnjake.


Nastavite čitati

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.